Autostrada A1. Cennik opłat i sposoby płatności za przejazd

Niektóre autostrady w Polsce są zarządzane przez firmy prywatne. Dlatego mamy do czynienia ze zróżnicowanymi stawkami za przejazd. Na autostradzie A1 istnieją trzy odcinki, na których kierowcy mają obowiązek uiszczenia opłaty za przejazd. Cena zależy od kategorii pojazdu i liczby przejechanych kilometrów.

Autostrada A1, zwana również Autostradą Bursztynową jest jedyną tego typu drogą w Polsce, która ma przebieg południkowy. Jej ostateczna długość ma wynieść 584 km, lecz w budowie pozostaje wciąż 80,4 km. Docelowo przebiegać ma z Trójmiasta przez Grudziądz, Toruń, Włocławek, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Pyrzowice i Gliwice aż do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach. Do tej pory między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową trwa budowa ostatniego odcinka, który zapewni ciągłość drogi. Sprawdźmy zatem ceny autostrad w Polsce na przykładzie A1.

Reklama

Płatne odcinki autostrady A1

W dużej części Autostrada A1 jest drogą bezpłatną. Płatne są odcinki zarządzane przez GTC w województwach: pomorskim i kujawsko-pomorskim. Za przejazd trzema odcinkami A1 o łącznej długości ponad 152 kilometrów kierowcy muszą zapłacić w punktach poboru opłat. Trzeba tego dokonać na bramkach wjazdowych, z tego powodu wspomniane odcinki lubią się korkować w miejscach, będących punktami poboru opłat. W przypadku A1 dotyczy to trzech odcinków:

  • Rusocin-Swarożyn (25 km),
  • Swarożyn-Nowe Marzy (65 km),
  • Nowe Marzy-Toruń-Południe (62,4 km).

Ceny przejazdu A1. Wysokość opłat

Cena przejazdu płatnym odcinkiem autostrady A1 zależy od rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy oraz od długości przejechanej trasy. Stawki są uzależnione od kategorii pojazdu: 

  • pojazdy o dwóch osiach, bez podwójnych kół, nieciągnące przyczepy i motocykle - 0,16 zł / kilometr,
  • pojazdy o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła i pojazdy posiadające łącznie więcej niż dwie osie, bez podwójnych kół - 0,38 zł / kilometr,
  • pojazdy o trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi - 0,38 zł / kilometr,
  • pojazdy o więcej niż trzech osiach, kóre posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi - 0,38 zł / kilometr,
  • pojazdy nie mieszczące się w powyższych kategoriach, w szczególności pojazdy nienormatywne - 1,60 zł / kilometr.

Jak zapłacić za przejazd autostradą A1?

Jest kilka sposobów płatności za przejazd A1. Pierwszą z nich jest gotówka, a akceptowane nominały to złotówki, dolary i euro. W przypadku obcych walut nie wykorzystuje się nominałów większych od 100, a reszta wydawana jest w złotówkach. Zapłacić można również przy użyciu karty kredytowej lub debetowej oraz kart flotowych. Dla zwolenników płatności elektronicznych dostępny jest system AmberGO, który pozwoli na zredukowanie korków i przyspieszenie całej procedury dokonywania opłat. Ceny autostrad w Polsce można również pokrywać za pomocą rządowej aplikacji e-TOLL, lecz nie jest to możliwe w przypadku A1.

Ceny autostrad w Polsce. AmberGO i płatność automatyczna

Dokonanie opłat związanych z cenami autostrad w Polsce potrafi przysporzyć kłopotów związanych z długim czasem oczekiwania. W przypadku autostrady A1 istnieje jednak system, który pozwala zapłacić w sposób automatyczny i nosi nazwę AmberGO. Aby z niego skorzystać, wystarczy zainstalować na telefonie aplikację AmberONE lub jedną z innych aplikacji płatniczych, jak SkyCash lub Autopay. W wybranym programie należy podać swoje dane osobowe, dane pojazdu i kartę płatniczą. Aby skorzystać z jego funkcjonalności, wystarczy podjechać powoli do jednej z bramek, na których kamery odczytują numer rejestracyjny. Jego rozpoznanie zapala zielone światło i podnosi szlaban. Tak samo jest w przypadku zjazdu z autostrady, z tym że dodatkowo pobierana zostaje płatność online. Dzięki temu istnieje możliwość zmniejszenia korków na bramkach i zdecydowanego przyspieszenia całego procesu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrada A1

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama