3,6 mln mandatów i 100 nowych fotoradarów. Tak się zbroi ITD!

​Ustawa o transporcie drogowym, pierwszych 80 przeszkolonych inspektorów i w końcu - w dniu 1 października 2002 roku - pierwsze kontrole drogowe - tak w telegraficznym skrócie wyglądały początki Inspekcji Transportu Drogowego w Polsce.

ITD obchodzi swoje 18. urodziny
ITD obchodzi swoje 18. urodzinyInformacja prasowa (moto)

18 lat działalności ITD w liczbach to m.in.: ponad 3,1 mln kontroli drogowych, ponad 27 tys. kontroli w przedsiębiorstwach i sprawdzonych niemal 16,4 mln dni pracy kierowców. Inspektorzy ITD przeprowadzili m.in.: blisko 480 tys. kontroli przewozu osób, ponad 300 tys. kontroli wagi pojazdów, 286 tys. kontroli pojazdów przewożących towary niebezpieczne, czy blisko 60 tys. kontroli przewozu odpadów.

"18 lat temu pierwsze patrole Inspekcji Transportu Drogowego rozpoczęły kontrole na polskich drogach. W pełnoletność Inspekcja wchodzi z nowoczesnym zapleczem kontrolnym, wiedzą ekspercką i wykwalifikowaną kadrą" - mówił w trakcie briefingu prasowego z okazji 18. urodzin ITD Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Podsumowanie 18 lat istnienia ITDInformacja prasowa (moto)

Wachlarz działań kontrolnych Inspekcji jest szeroki. Inspektorzy specjalizują się w kontrolach pojazdów ciężkich i autokarów, transportu materiałów niebezpiecznych, odpadów, zwierząt a także chronią infrastrukturę drogową wycofując z ruchu przeciążone pojazdy. Od 9 lat inspektorzy dbają również o szczelność systemu poboru opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg. W tym czasie przeprowadzili ponad 23 mln kontroli mobilnych, sprawdzając czy opłaty zostały wniesione. Zadania to realizowane jest dziś przez ponad 150 inspektorów.

Szczególny dla historii ITD był rok 2011. Nie tylko rozszerzony został wówczas zakres zadań, ale też Inspekcja uruchomiła automatyczny system nadzoru nad ruchem drogowym przejmując m.in. 100 fotoradarów od policji i GDDKiA. Obecnie na system składa się pół tysiąca urządzeń rejestrujących. Od 2011 roku ponad 3,6 mln spraw zakończyło się nałożeniem mandatów karnych za przekroczenia prędkości i przejazd na czerwonym świetle, zaś ponad 36 tys. spraw zakończyło się skierowaniem wniosków o ukaranie do sądów.

"W ciągu najbliższych dni podpiszemy umowę na zakup i wdrożenie 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących. To pierwszy etap rozbudowy systemu fotoradarowego. W dalszej kolejności ponad 250 dziś już funkcjonujących urządzeń zostanie wymienionych na nowe. Dzięki realizowanemu projektowi rozbudowy dofinansowanemu w 85 proc. z Unii Europejskiej również liczba miejsc objętych nadzorem zwiększy się o 100" - wyliczała Karolina Wieczorek p.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

W ramach rozbudowy systemu zakupionych zostanie również 39 nowych urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 30 urządzeń monitorujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz 5, które zostaną posadowione na przejazd kolejowy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas