Zakaz skrętu i zawracania nie zawsze obowiązują od razu. Te zasady mało kto zna
Znaki drogowe, mimo, że czasem podobne do siebie, mają niekiedy różne znaczenie i odmienny zakres obowiązywania. Warto znać te zawiłości, zwłaszcza w przypadku znaków zakazu. Dziś przypomnę wam znaki zakazujące skręcania i zawracania.
Znaki B-21 "zakaz skręcania w lewo" i B-22 "zakaz skręcania w prawo" obowiązują na najbliższym skrzyżowaniu.
Znak "zakaz skręcania w prawo" oczywiście nie zabrania skręcania w lewo ani zawracania.
Znak "zakaz skręcania w lewo" zabrania natomiast zarówno skręcania w lewo, jak i zawracania.
Z kolei znak "zakaz zawracania" zabrania zawracania na skrzyżowaniu, natomiast nie zakazuje skręcania w lewo.
Istnieje natomiast zasadnicza różnica w zakresie obowiązywania znaków zakazujących skręcania i znaku zakazującego zawracania.
O ile znaki odnoszące się do skręcania obowiązują tylko na najbliższym skrzyżowaniu, to znak zabraniający zawracania obowiązuje od miejsca jego ustawienia do najbliższego skrzyżowania włącznie. Widząc więc taki znak nie wolno nam zawrócić zarówno przed skrzyżowaniem, jak i na skrzyżowaniu.
Jeżeli znak zakazujący skręcania umieszczony jest w pewnej odległości od skrzyżowania, to też dotyczy on tylko skrzyżowania. Czy możemy zatem skręcić w lewo na drogę do posesji?
Oczywiście tak, bo połączenie drogi z drogą stanowiącą dojazd do posesji (czyli drogą wewnętrzną) nie jest skrzyżowaniem.
Warto znać dokładnie znaczenie wspomnianych znaków, aby ustrzec się mandatu i być pewnym, czy mogę skręcić, czy mogę zawrócić. Dobry kierowca nie musi się na tym zastanawiać.
Za złamanie zakazu skrętu w lewo lub za złamanie zakazu zawracania, grozi mandat od 200 do 400 zł.
Polski kierowca
***