Czy trzeba włączać kierunkowskaz na pasie do skrętu? Kierowcy zapominają o jednym

O tym, że każdy manewr trzeba sygnalizować, wie chyba każdy kierowca. Nikt nie domyśli się za nas, czy w danym miejscu nie planujemy na przykład skręcić, jeśli tego odpowiednio nie zaznaczymy kierunkowskazem. Ale co w sytuacjach oczywistych? Czy kiedy stoimy na pasie, z którego możemy wyłącznie skręcić w prawo, to musimy dodatkowo włączać migacz?

Powyższe myślenie to przykład kombinowania, jakie cechuje część polskich kierowców. W sytuacjach kiedy na przykład jakiś przepis nie przewiduje wyjątków, zaczynają się tych wyjątków doszukiwać na tak zwany chłopski rozum. Skoro sygnalizować należy zamiar wykonania manewru, a na zamiar ten już wskazuje zajęty pas, to może w takiej sytuacji obowiązku używania kierunkowskazów?

Kiedy należy używać kierunkowskazów?

Wyjaśnijmy więc, że przepisy jasno określają, że sygnalizować należy zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Tylko tyle i aż tyle. Jak czytamy w art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Reklama

Przepis ten nie zawiera w sobie żadnych wyjątków, a to oznacza, że stosujemy go zawsze. Zmiana kierunku jazdy może być wymuszona znakami drogowymi, ale skoro ją wykonujemy, musimy ją zasygnalizować.

Jaki mandat grozi za brak kierunkowskazów?

Brak włączonego kierunkowskazu podczas jazdy pasem kierunkowym jest kwalifikowane jako wykroczenie. Policjant może w takiej sytuacji ukarać mandatem w wysokości 200 złotych. Oprócz tego kierowca otrzyma dwa punkty karne.

Kierunkowskazy na rondzie - ja ich używać?

Ronda stanowią wyzwanie dla wielu kierowców, a najwięcej problemów i kontrowersji rodzą właśnie kierunkowskazy i sposób ich używania. Wyjaśnijmy więc jak powinno się z nich korzystać na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym:

  • Jazda po obwiedni ronda nie powoduje zmiany kierunku jazdy w rozumieniu przepisów ruchu drogowego (podobnie jak jazda po zakręcie), a zatem nie ma potrzeby sygnalizowania zamiaru skręcenia w lewo przed wjazdem na rondo ani podczas jazdy po jego obwiedni.
  • Zmiana kierunku jazdy następuje podczas wyjeżdżania z ronda w którąś z dróg wylotowych (bo wówczas mamy możliwość skręcenia w prawo, ale także możliwość dalszej jazdy po rondzie, a więc dwa kierunki jazdy do wyboru) i w takim przypadku należy sygnalizować prawym kierunkowskazem zamiar zjechania z ronda. Sygnalizowanie nie może odbywać się zbyt wcześnie i wprowadzać w błąd innych uczestników ruchu.
  • Jeżeli na rondzie jest kilka pasów ruchu, to przed każdą zmianą pasa należy taki zamiar sygnalizować prawym lub lewym kierunkowskazem, a także ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się pasem, na którym zamierzamy wjechać albo wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
  • Na rondzie można dowolnie zmieniać pasy ruchu (o ile nie zabraniają tego znaki poziome) i nie obowiązuje tutaj zasada, że przed skręceniem należy zbliżyć się  do prawej krawędzi jezdni, jeżeli zamierzamy skręcić w prawo.
  • Jeżeli na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym ruch jest kierowany przez sygnalizację świetlną, wówczas staje się ono zwykłym skrzyżowaniem i należy na nim stosować takie same zasady, jak na skrzyżowaniu bez wyspy centralnej.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego | kierunkowskazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy