Jedna zasada i zawsze będziesz wiedział, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo
Skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym dla wielu kierowców są prawdziwą łamigłówką, a jeśli jeszcze na takim skrzyżowaniu pojawi się tramwaj, to już w ogóle dramat. Nasz czytelnik, pan Robert z Krakowa, nadesłał rysunek i pytanie: czy w tej sytuacji pierwszeństwo ma tramwaj, czy samochód?
Kiedy samochód ma pierwszeństwo przed tramwajem?
Popatrzymy najpierw na sytuację z powyższego rysunku. Oczywiście w tej sytuacji pierwszeństwo ma samochód przed tramwajem. Dlaczego? Samochód znajduje się na drodze z pierwszeństwem, co wskazują tabliczki umieszczone pod znakami, przedstawiające przebieg tej drogi. Tramwaj znajduje się natomiast na drodze podporządkowanej:
Zapamiętajcie podstawową zasadę: tramwaj tylko wtedy ma pierwszeństwo jako pojazd szynowy przed innymi pojazdami, jeśli występuje wobec tych pojazdów w sytuacji równorzędnej. W omawianym przypadku tramwaj nie występuje w sytuacji równorzędnej w stosunku do samochodu, bo jest na drodze podporządkowanej.
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo przed samochodem?
Ale uwaga! Popatrzcie na kolejny rysunek:
Tutaj sytuacja zmienia się, bo tramwaj i samochód znajdują się w sytuacji równorzędnej, tzn. oba te pojazdy są na drodze podporządkowanej. Tramwaj zatem zyskuje pierwszeństwo jako pojazd szynowy. Mimo, że znajduje się z lewej strony w stosunku do samochodu, ma przed nim pierwszeństwo właśnie dlatego, że jest pojazdem szynowym.
I kolejny przykład - tu nie mamy już pierwszeństwa łamanego. Tramwaj i samochód znajdują się na drodze z pierwszeństwem, a więc w sytuacji równorzędnej. Mimo, że samochód jedzie na wprost, a tramwaj skręca w lewo, to jednak tramwaj będzie miał pierwszeństwo jako pojazd szynowy.
Radzę wam dokładnie przestudiować te zasady i postarać się je zrozumieć. Na prawdziwym skrzyżowaniu nie mamy zbyt dużo czasu na zastanawianie się kto ma pierwszeństwo.