Co naprawdę oznacza znak zakaz wyprzedzania? Wyjątków jest więcej, niż sądzisz

Wszyscy kierowcy z pewnością znają znak zakaz wyprzedzania. Ilu jednak potrafiłoby podać prawidłowo, jaki zakaz wyrażony jest tym znakiem? Czy dotyczy on wszystkich pojazdów? Czy kierowca samochodu może wyprzedzić na przykład rowerzystę?

Co oznacza znak zakaz wyprzedzania?

Znak B-25 "zakaz wyprzedzania" zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych. Warto przy tej okazji przypomnieć, że pojazd silnikowy jest to pojazd wyposażony w silnik, ale uwaga - z wyjątkiem motoroweru, pojazdu szynowego, hulajnogi elektrycznej, roweru, wózka rowerowego, urządzenia transportu osobistego oraz wózka inwalidzkiego.

A zatem rower elektryczny, motorower, tramwaj czy hulajnoga nie są pojazdami silnikowymi, mimo że też są wyposażone w silniki. Pojazdem wielośladowym jest oczywiście każdy samochód, ale może nim być też motocykl z wózkiem bocznym.

Reklama

Jakich pojazdów nie wolno wyprzedzać przy zakazie wyprzedzania?

Znak "zakaz wyprzedzania" zabrania wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych, a zatem nie wolno ci wyprzedzać żadnego samochodu, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego (np. koparki).

Jeśli napotkamy na jezdni jadący z niewielką prędkością traktor albo maszynę budowlaną, nie wolno nam jej wyprzedzać, jeśli w tym miejscu występuje zakaz wyprzedzania wyrażony znakiem B-25.

Jakie pojazdy można wyprzedzać mimo zakazu wyprzedzania?

Możemy wyprzedzać wszystkie pojazdy, które nie są pojazdami silnikowymi wielośladowymi. A zatem możesz wyprzedzić motorower (bo nie jest on pojazdem silnikowym), możesz wyprzedzić rower (też nie jest pojazdem silnikowym), możesz również wyprzedzić motocyklistę (motocykl jest pojazdem silnikowym, ale nie jest wielośladowym, chyba, że ma boczny wózek).

Kierujący samochodem może w tej sytuacji wyprzedzić rowerzystę.

Jeśli jednak wyprzedzanie rowerzysty wiązało by się z koniecznością najechania na linię ciągłą lub przejechania przez nią, wyprzedzanie jest zabronione.

Jakich pojazdów nie dotyczy zakaz wyprzedzania?

Zakaz wyprzedzania dotyczy tylko kierujących pojazdami silnikowymi, a więc kierujący motorowerem albo rowerem nie musi zwracać uwagi na znak B-25. W praktyce rzadko jednak zdarza się, aby rower lub motorower wyprzedzał samochód.

Teoretycznie jednak kierujący motorowerem może wykonać pomimo znaku zakazu wyprzedzanie innego pojazdu, o ile oczywiście nie przekracza linii ciągłej.

I jeszcze ciekawostka: znak "zakaz wyprzedzania" nie dotyczy także kolumn pieszych, które przecież nie są w ogóle pojazdami. Przy odrobinie wyobraźni można by przedstawić np. kolumnę pieszych złożonych z młodych pielęgniarek, która wyprzedza wolniej poruszającą się kolumnę emerytów. W rzeczywistości jednak takie sytuacje nie zdarzają się.

Gdzie kończy się zakaz wyprzedzania?

Zakaz wyrażony znakiem B-25 obowiązuje do najbliższego skrzyżowania:

Jeżeli zakaz wyprzedzania ma obowiązywać również za skrzyżowaniem, to znak zakazu musi być powtórzony:

Uwaga! Zakazu wyprzedzania nie odwołuje skrzyżowanie na drodze dwujezdniowej, jeśli znajduje się na sąsiedniej jezdni i nie ma połączenia z tą jezdnią, na której umieszczono znak zakazu.

Zakaz wyrażony znakiem B-25 może być odwołany za pomocą znaku B-27 "koniec zakazu wyprzedzania":

Również znak B-42 "koniec zakazów" odwołuje zakaz wyprzedzania:

Co oznacza tabliczka z symbolem pojazdu umieszczona pod zakazem wyprzedzania?

Pod znakiem zakaz wyprzedzania może być umieszczona tabliczka z symbolem określonego rodzaju pojazdów:

Tutaj widzimy tabliczkę z symbolem autobusu, a zatem zakaz wyprzedzania dotyczy tylko kierujących autobusami.

Pamiętajcie, że "zakaz wyprzedzania" to bardzo ważny znak, często umieszczany tam, gdzie dochodziło już do wielu wypadków właśnie podczas wykonywania tego manewru. Dlatego nigdy nie wolno go lekceważyć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego | znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy