Reklama

Zmiany w uchwale o strefie płatnego parkowania uchylone!

Samorząd nie może wymagać na potwierdzeniu opłaty abonamentowej za parkowanie w strefie płatnej numeru rejestracyjnego pojazdu. Abonentem jest użytkownik drogi, a nie pojazd - wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp.

Wyrok WSA dotyczy skargi na uchwałę zielonogórskiej Rady Miasta z września 2013 r., która wprowadzała kilka zmian w uchwale o strefie płatnego parkowania w tym mieście. Skargę na kilka z jej zapisów skierowała do sądu zielonogórska prokuratura okręgowa.

Pod koniec lutego br. WSA stwierdził nieważności zaskarżonej uchwały w całości i orzekł, że nie podlega ona wykonaniu - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze.

Odnosząc się w wyroku do wymogu podawania numerów rejestracyjnych samochodu na dokumencie abonamentowym sąd wskazał, że "abonament wykupuje użytkownik drogi i podmiot ten uprawniony jest do tego, aby z niego korzystać". Sąd uznał, że bez znaczenia jest to, jakim pojazdem się on porusza.

Reklama

Ponadto sąd wskazał, że opłata abonamentowa może zostać wprowadzona dla niektórych użytkowników drogi, a nie pojazdów. Wątpliwość prokuratury budził także zapis mówiący o preferencyjnym, rocznym abonamencie dla pojazdów z napędem hybrydowym i elektrycznym. Samorząd Zielonej Góry proponował, aby właściciele takich samochodów płacili 20 zł rocznie za korzystanie z miejsc w płatnej strefie parkowania.

Sąd uznał, że niezgodne z prawem jest ograniczenie uprawnionych tylko do właścicieli pojazdów z napędem elektrycznym i hybrydowym.

Zgodnie z przepisami Ustawy o prokuraturze, jeżeli uchwała organu samorządu terytorialnego albo rozporządzenie wojewody są niezgodne z prawem, prokurator zwraca się do organu, który je wydał o ich zmianę lub uchylenie, może też skierować wniosek o ich uchylenie do właściwego organu nadzoru.

W przypadku uchwały organu samorządu terytorialnego prokurator może także wystąpić o stwierdzenie jej nieważności do sądu administracyjnego.

PAP

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy