Też miałeś problem z odszkodowaniem z OC? Na te firmy skarżą się kierowcy

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych zapewniać ma ochronę przed skutkami wypadków i kolizji. Przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce uzyskanie należnego odszkodowania od ubezpieczyciela to prawdziwa droga przez mękę. Na które firmy ubezpieczeniowe polscy kierowcy skarżą się najczęściej?

Najnowsze sprawozdanie Rzecznika Finansowego dostarcza takich statystyk z całego minionego roku. Warto jednak porównać liczbę skarg dotyczących OC i AC na poszczególne zakłady ubezpieczeń z udziałem rynkowym tych ubezpieczycieli. Konieczność porównania skali działania różnych towarzystw wynika z faktu, że pod względem ogólnej liczby skarg dużym ubezpieczycielom trudno konkurować z firmami, które obsługują mniej niż 1 proc. rynku komunikacyjnego.

Jeżeli przyjrzymy się wynikom wszystkich rodzimych firm ubezpieczeniowych, to pod względem częstości skarg na OC i AC można wyróżnić następujących ubezpieczycieli:

Reklama
  • PKO TU S.A. (0,10 proc. udziału rynkowego) - 10 skarg na 1 proc. udziału rynkowego
  • Polski GAZ TUW (0,07 proc. udziału rynkowego) - 15 skarg na 1 proc. udziału rynkowego
  • TUiR Warta S.A. (18,77 proc. udziału rynkowego) - 15 skarg na 1 proc. udziału rynkowego
  • TUW Pocztowe - obecnie AGRO TUW (0,49 proc. udziału rynkowego) - 20 skarg na 1 proc. udziału rynkowego
  • TUiR Allianz Polska S.A. (4,69 proc. udziału rynkowego) - 24 skargi na 1 proc. udziału rynkowego
  • STU Ergo Hestia S.A. (17,82 proc. udziału rynkowego) - 24 skargi na 1 proc. udziału rynkowego    
  • Generali TU S.A. oraz Concordia Polska TU S.A. (4,92 proc. udziału rynkowego) - 27 skarg na 1 proc. udziału rynkowego    
  • PZU S.A. (29,39 proc. udziału rynkowego) - 30 skarg na 1 proc. udziału rynkowego  

Najgorsi ubezpieczyciele. Mogło być gorzej

Oprócz trzech ubezpieczycieli o dużym udziale rynkowym (PZU, WARTA, Ergo Hestia) w grupie wyróżnionych znalazły się dwa towarzystwa, które na rynku ubezpieczeń OC i AC można określić jako graczy średniej wielkości. Chodzi o Generali oraz Allianz.

Warto zwrócić uwagę, że do ubiegłorocznego wyniku Generali eksperci Ubea.pl doliczyli skargi na firmę Concordia Polska, która została przejęta w minionym roku i powiększyła udział rynkowy pierwszego ubezpieczyciela. Poniższa tabela uwzględnia również skutki połączenia AXA UBEZPIECZENIA TUiR oraz UNIQA TU.

Niemniej jednak, cieszyć może pewna poprawa sytuacji względem poprzedniego roku. Podobna analiza opierająca się na danych Rzecznika Finansowego z 2020 roku wskazywała, że trzej ubezpieczyciele osiągnęli wówczas wyniki znacznie przekraczające 60 skarg na 1 proc. udziału rynkowego. Dużą poprawę odnotowały takie firmy, jak chociażby Aviva oraz Link4. Ten pozytywny trend z pewnością powinien ucieszyć zmotoryzowanych.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie samochodu | ubezpieczenie OC i AC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy