Reklama

Szykujmy portfele

Droższa benzyna, LPG, wyższe składki OC - w tym roku jazda autem będzie droższa niż w minionym.

Szukamy oszczędności. Rok 2007 nie przyniesie ulgi w budżetach polskich kierowców. Wręcz przeciwnie, rząd postanowił załatać braki budżetowe, sięgając do portfela zmotoryzowanych obywateli.

Reklama

Droższa benzyna

Wiadomo już, że wzrosną podatki zawarte w cenie paliw, a przez to sama cena benzyny i LPG.

Od 1 stycznia obowiązuje stara, wyższa o 25 gr na litrze stawka akcyzy na benzynę. Oznacza to podobny wzrost cen na stacjach benzynowych. W dodatku, jak co roku, w okresie wakacyjnym benzyna zdrożeje z powodu większego popytu. W efekcie litr benzyny 95 może kosztować nawet 4,40 zł za litr.

Montaż instalacji gazowych może się okazać mniej opłacalny niż dotąd. Prawdopodobnie w połowie 2007 r. akcyza na to paliwo wzrośnie aż o 44%. Podwyżka nie jest jeszcze przesądzona.

Droższe OC

Kierowcy będą musieli także głębiej sięgnąć do kieszeni, by opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Rząd zaakceptował już propozycję ministra zdrowia Zbigniewa Religi, by 12% wpływów z OC trafiało do służby zdrowia. Pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie ofiar wypadków drogowych. Zmianę prawa musi zaakceptować parlament.

Ekopodatek zaczeka

Rządzący nie potrafią rozwiązać kwestii podatku ekologicznego, który - w przeciwieństwie do stałej stawki akcyzy naliczanej od deklarowanej wartości auta - zależałby od pojemności i normy Euro, którą spełnia dany pojazd. Taki podatek promowałby nowoczesne, spełniające najsurowsze normy ekologiczne auta z małymi silnikami, ale najwięcej zyskaliby kupujący nowe auta z silnikami powyżej 2 l.

Autostrady bez zmian

Cieszyć może tylko fakt, że po sporych odcinkach państwowych autostrad będzie można nadal jeździć za darmo, ale wynika to tylko z trudności w przeprowadzeniu przetargów na budowę.

Kalkulacje kosztów

VW Golf III 1.4 Na przykładzie tego auta obliczyliśmy, o ile wzrosną koszty benzyny i ubezpieczenia po przewidzianych przez nas podwyżkach:

* Roczny przebieg - 20 tys. km (kwartalnie 5000 km)

* Cena benzyny 95 w IV kwartale 2006 r. - 3,75 zł; koszt benzyny w IV kwartale 2006 r. przy średnim zużyciu 8,85 l/100 - 1659 zł; cena benzyny 95 w I kwartale 2007 r. - 4,40 zł; koszt benzyny w I kwartale 2007 r. - 1947 zł; dopłacimy - 288 zł

* Koszt ubezpieczenia OC obecnie (Warszawa, stawka podstawowa, najniższa dostępna na rynku) - 765 zł; koszt ubezpieczenia OC, jeśli 20% podwyżka dojdzie do skutku - 918 zł; dopłacimy - 153 zł

tygodnik "Motor"

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenia | LPG | Auta | benzyna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy