Reklama

Pokaż nam swoje buty, a powiemy ci, kim jesteś

Mało kto wie, że kolekcje butów w tegorocznym sezonie wiosennym w dużej mierze inspirowane były ostentacyjnymi samochodami typu "hot wheels" z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Dla przykładu, emanujący seksapilem legendarny chevrolet bel air wykończony elementami chromowanymi - będący wyznacznikiem statusu zarówno kobiet, jak i mężczyzn - stanowił inspirację dla letnich kolekcji ubrań i obuwia we Włoszech. Dziś wszyscy wiedzą, że z połączenia świata mody ze światem motoryzacji powstają zaskakujące konstrukcje.

Styl niezbyt modnych, aczkolwiek praktycznych butów również był inspirowany technologiami motoryzacyjnymi. Po latach spędzonych na badaniu podejścia ludzi do obuwia Andrea Silvuni - włoski pisarz i analityk projektów butów - twierdzi, że równie łatwo określić charakter człowieka na podstawie butów, które nosi, jak i na podstawie samochodu, którym jeździ. Buty i samochody to dwie koncepcje wydobywające z ludzi podobne cechy!

Dynamiczny duet

Każdy but i każdy samochód zdradza sekrety osobowości człowieka i zapewnia wgląd w jego nastrój. Kolor, styl i inne detale stylistyczne samochodów i butów mogą wiele powiedzieć o właścicielu.

Samochody miejskie są inspirowane wieloma elementami, poczynając od klapków typu "japonki", a kończąc na motocyklach, natomiast osoby, które nini jeżdżą są niekonwencjonalne i zawsze otwarte na nowe wyzwania i przygody.

Reklama

"Buty współdzielą z samochodami język stylistyczny, niosący ze sobą elementy osobowości człowieka", wyjaśnia Silvuni.

Wraz ze wzrostem popularności muskularnych aut crossover, projektanci postawili na śmiałe konstrukcje o nisko poprowadzonej linii dachu oraz wznoszącej się linii bocznej z elementami wnętrza inspirowanymi odzieżą sportową, aby spełnić oczekiwania aktywnych rodzin spragnionych prawdziwej przygody.

Andrea Silvuni - na przykładzie samochodów Chevroleta - nakreślił cechy języka stylistycznego samochodów i butów, które odzwierciedlają osobowość właściciela:

Styl buta: japonki

Otwarty projekt, podkreślony mocno zaznaczonymi, prostymi liniami bocznymi.

Samochód: miejski chevrolet spark

Profil właściciela: Niefrasobliwy, nietradycyjny. Lubi przeciwstawiać się konwencjom i jest otwarty na nowe doświadczenia. Nigdy nie wie, co będzie jutro, ale chce, aby wszystko w życiu sprawiało mu przyjemności i było funkcjonalne.

Styl buta: baletki

Agresywny przód, kompaktowe panele nadwozia oraz wznosząca się lina boczna.

Samochód: chevrolet aveo

Profil właściciela: Czuje się komfortowo w każdej sytuacji; dobry, godny zaufania, miły i taktowny. Typowy klasycysta - woli, aby jego życie i towarzystwo były poukładane.

Styl buta: koturny/platformy

Wklęsłe linie boczne, krótki zwis z tyłu i dynamiczna sylwetka.

Samochód: chevrolet cruze

Profil właściciela: Stylowy, kompetentny, proponujący logiczne rozwiązania każdego problemu. Preferujący wyłącznie związki z przyszłością. Ceni niezawodność i zaufanie. Dusza towarzystwa.

Styl buta: półbut

Ekspresyjny design i szeroka, atletyczna sylwetka.

Samochód: chevrolet malibu

Profil właściciela: Konserwatywny, godny zaufania i opanowany w stresujących sytuacjach. Ambitna, stylowa i mądra osoba, a jednocześnie wyrafinowana i przywiązująca uwagę do szczegółów, świadoma sukcesu.

Styl buta: klapki/sandały

Odważna stylistyka z wklęsłymi powierzchniami i wznoszącą sie linią boczną, nawiązująca do aut typu crossover

Samochód: chevrolet orlando

Profil właściciela: Bezkonfliktowa osoba, która twardo stąpa po ziemi w życiu codziennym, w głębi duszy duże dziecko.

Styl buta: trekkingowy

Dynamicznie wyprofilowana atletyczna sylwetka o ostrych kształtach, podkreślających sportowy charakter, wznosząca się linia boczna.

Samochód: SUV chevrolet captiva

Profil właściciela: Wysportowany, asertywny, elastyczny, bystry, urodzony przywódca. Czerpie siłę z realizacji wyznaczonych zadań.

Styl buta: szpilki na wysokim obcasie

Niski pas przedni w kształcie litery "V" oraz agresywna sylwetka gotowa do "skoku"

Samochód: sportowe modele camaro lub corvette

Profil właściciela: Seksowny, pewny siebie, o dzikiej naturze. Świadomy swojego dużego uroku osobistego.

Język stylistyczny

Po zagłębieniu się w anatomię butów i samochodów możemy zidentyfikować wiele wspólnych elementów konstrukcyjnych. "Osiągnięcia technologiczne w branży motoryzacyjnej i oponiarskiej zainspirowały projektantów obuwia do opracowania gumowej podeszwy, która zwiększa przyczepność buta do chodnika podczas deszczu, a także wodoodpornej powierzchni ochronnej buta, z której tworzona jest także tapicerka siedzeń w samochodzie", mówi Silvuni.

TUTAJ zdjęcia z drugiego etapu "Moto-lato". Głosuj na najlepsze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Hot Wheels | kim

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy