Ogromne zwolnienia w Tychach. 1500 osób straci pracę

Dzisiaj w Bielsku Białej odbyło się spotkanie Fiat Auto Poland z Organizacjami Związkowymi podczas którego poinformowano o zwolnieniach.

Pracę straci aż 1500 osób!

Popyt na samochody w Europie wykazuje trend negatywny szczególnie w tych krajach, jak np. Włochy, do których eksportowana jest większość produkowanych w zakładzie w Tychach samochodów. Rynek europejski po rekordowej sprzedaży 16 milionów sztuk samochodów w 2007 r, notuje z roku na rok ciągły spadek. Prognozy na 2012r. mówią o kolejnym zmniejszeniu sprzedaży, która zamknie się ilością pomiędzy 12,5 a 12,8 milionów sztuk.

Segment A, do którego należą samochody produkowane w Tychach, odczuł ten spadek w największym stopniu. Rynek polski także zanotował ponad 20% załamanie w stosunku do roku 2008, co odbiło się negatywnie na sprzedaży samochodów Fiata.

Reklama

Negatywny trend na rynku oraz brak perspektyw poprawy są przyczyną poważnych trudności Fiata Auto Poland. W tym roku produkcja zakładu nie sięgnie nawet 350 tysięcy sztuk - dla porównania w 2009 r wielkość produkcji przekroczyła 600 tysięcy aut - natomiast na rok 2013, na podstawie aktualnych przewidywań rynkowych, zakłada się produkcję poniżej 300 tysięcy egzemplarzy.

Spółka podkreśliła, że w związku ze znacznym obniżeniem wielkości produkcji, konieczne będzie przeprowadzenie działań reorganizacyjnych w firmie polegających na zmianie systemu pracy w Tychach z trzech na dwie zmiany, a w obszarze handlowym zrewidowanie struktury i dostosowanie jej do aktualnych warunków rynkowych.

Ta negatywna sytuacja przekłada się na nadwyżkę zatrudnienia w liczbie około 1500 pracowników, co powoduje konieczność uruchomienia, począwszy od dzisiaj, procedury zwolnień grupowych przewidzianej przez obowiązujące przepisy prawne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy