Reklama

Motocyklista ukarany!

FB.init("d56ff04d3b8e16af1e63f5fbeb3febcb");Krakowski sąd ukarał grzywną motocyklistę, który w punkcie poboru opłat tamował ruch. Mężczyzna płacił drobnymi za przejazd autostradą A4 Kraków- Katowice.

FB.init("d56ff04d3b8e16af1e63f5fbeb3febcb");Krakowski sąd ukarał grzywną motocyklistę, który w punkcie poboru opłat tamował ruch. Mężczyzna płacił drobnymi za przejazd autostradą A4 Kraków- Katowice.

Pan Maciej, przyznaje, że miał przy sobie drobne, dlatego płacił bilonem - nie uważa jednak, żeby miał blokować ruch.

Pan Maciej 23 października 2009 r. wybrał się motocyklem z Krakowa na Śląsk. Jechał sam, nie brał także udziału w organizowanym tego dnia proteście motocyklistów na bramkach poboru opłat w Balicach. Na autostradzie pojawił się sam, pół godziny przed dużą grupą motocyklistów. Przez policjantów został skierowany do pustej bramki numer 7. Zatrzymał się, wyłączył silnik, zszedł z maszyny, zdjął kask, rękawiczki, wyciągnął portfel i podszedł do okienka. Z portfela zaczął wyciągać drobne pieniądze i podawać kasjerce. Były to drobne monety więc liczenie trochę trwało.

Reklama

Wokół Pana Macieja od razu pojawili się policjanci a także tajemniczy mężczyzna z kamerą. Filmował on cały czas proces płacenia za przejazd autostrada A4. Pani z okienka kilka razy nie wytrzymała i zaczęła zwracać uwagę motocykliście, że pieniądze powinny być odliczone. Nie potrafiła jednak powiedzieć na podstawie jakich przepisów żądała odliczonej kwoty. Po kilku minutach Pan Maciej otrzymał paragon, wsiadł na motor i odjechał.

Był bardzo zdziwiony, gdy na jego adres przyszło zawiadomienie z sądu. Dowiedział się z niego, że płacąc drobnymi tamował przez 5 minut ruch w punkcie poboru opłat. Został uznany winnym i dostał grzywnę w wysokości 200 złotych.

Sąd uznał, że było to celowe działanie, a motocyklista nie miał odliczonej kwoty więc popełnił wykroczenie art. 90 k.w. W pisemnym uzasadnieniu znalazło się stwierdzenie doprowadził do utrudnienia tamowania ruchu. To tak, jakby motocyklista swym zachowaniem miał utrudnić życie innym motocyklistom chcącym blokować bramki poboru opłat.

Pan Maciej odwołał się już od wyroku. O komentarz do tej sprawy reporter RMF FM Maciej Grzyb poprosił Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta w Krakowie. Ze zdziwienia przecierał oczy gdy zobaczył wyrok. Stwierdził, że moneta 1 groszowa jest takim samym pieniądzem jak złotówka, dwa lub pięć złotych.

Dodał także, że nie ma przepisów nakazujących Polakom chodzenia na zakupy tylko z odliczoną kwotą! A zapłata za przejazd autostrada A4 Kraków - Katowice jest niczym innym jak wykupieniem biletu upoważniającego do skorzystania z tego odcinka.

RMF
Dowiedz się więcej na temat: Katowice | przejazd | drobne | motocyklista | A4 Kraków-Katowice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy