Reklama

Mandat za wycieraczką? Nie!

Ministerstwo Sprawiedliwości, po interwencji RMF, przyznało, że wsadzanie mandatów za wycieraczkę samochodu to praktyka niezgodna z prawem. Przepisy mówią, że nie może być wątpliwości co do winnego wykroczenia - nie można więc ukarać samochodu tylko jego kierowcę.

Na razie nie wiadomo jednak czy coś zmieni się w sposobie wydawania wezwań. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie odsyła do Urzędu Miasta twierdząc, że jest tylko wykonawcą przepisów ustalanych w gmachu ratusza.

Reklama

Ciągle więc pozostajemy przy wiedzy, którą potwierdza prawnik-karnista Jan Kochanowski: Mamy lukę prawną. W związku z tą luką, jak powiedział Jerzy Łabuda – naczelnik wydziału prawa karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości – wsadzanie wezwań za wycieraczki to zła praktyka: Taka praktyka jest nieprawidłowa.

Takiej formy doręczenia mandatu nie przewiduje żaden kodeks. Ci, którzy wiedzą o luce, składają odwołania od egzekucji mandatów do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Takich spraw jest jednak niewiele. Prezes SKO - Andrzej Matan - mówi, że w ciągu roku trafiają trzy lub cztery tego typu sprawy.

W postępowaniu egzekucyjnym obowiązuje tzw. zasada skargowości – jeżeli ktoś zaskarży tak nałożoną karę, kolegium musi takie odwołanie rozpatrywać. Przed kolegium odwoławczym wszystkie sprawy kończą się tak samo - umorzeniem postępowania. Kierowcy przed kolegium zazwyczaj tłumaczą się, że nie parkowali w danym miejscu samochodem lub pożyczyli auto i nie pamiętają, komu. To wystarczy, by wygrać sprawę.

Zobacz ostatnie wydanie naszego biuletynu.

RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje