DK79 w Piasecznie. Od jutra po trzy pasy w każdym kierunku

Już jutro kierowcy pojadą zmodernizowanym odcinkiem DK79 między ulicami Energetyczną i Syrenki w Piasecznie. Do dyspozycji zmotoryzowanych oddane będą po trzy pasy ruchu w każdym kierunku.

We wtorek, 2 sierpnia GDDKiA rozpocznie wdrażanie stałej organizacji ruchu pomiędzy ulicami Energetyczną i Syrenki w Piasecznie. Tym samym na obu jezdniach DK79 kierowcy będą mieli do dyspozycji po trzy pasy ruchu. Piesi i rowerzyści zyskają chodniki i drogi rowerowe. Wykonawca będzie prowadził jeszcze prace porządkowe, które nie będą powodowały utrudnień na ciągu głównym - informuje GDDKiA.

Przebudowany odcinek DK79 w Piasecznie

Jak przypomina Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, umowa o wartości prawie 9 mln zł została zawarta 30 sierpnia 2021 roku Wykonawcą jest firma Strabag. Termin zakończenia wszystkich prac upływa 30 sierpnia 2022 roku W ramach przebudowy odcinka DK79 na długości ok. 350 m droga została poszerzona do trzech pasów ruchu na każdej jezdni. Ponadto powstały chodniki i drogi rowerowe. Ponadto przebudowane zostały: istniejąca droga serwisowa, elektroenergetyka, oświetlenie system odwodnienia.

Reklama

Dalsza rozbudowa DK79

Prace w Piasecznie to tylko część prowadzonych na około 135-kilometrowym ciągu DK79 od granicy z Warszawą do granicy z województwem świętokrzyskim.

Dla odcinka od Piaseczna (ul. Syrenki) do początku obwodnicy Góry Kalwarii, o długości ok. 13,5 km, podpisano mowę na wykonanie koncepcji programowej oraz materiałów do uzyskania decyzji środowiskowej. Od grudnia 2019 roku kierowcy mogą korzystać z 9-kilometrowej obwodnicy Góry Kalwarii, która wyprowadziła uciążliwy ruch z centrum miasta.

Dla kolejnych trzech odcinków: Góra Kalwaria - Mniszew (ok. 13,6 km), Mniszew - Magnuszew (ok. 12,5 km) oraz Magnuszew - Ryczywół (ok. 9,5 km), przygotowywana jest Koncepcja programowa wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej.

Odcinek Ryczywół - Kozienice (ok. 15 km) został już przebudowany, a prace na fragmencie trasy przechodzącej przez Kozienice (ok. 5,5 km) podzielono na trzy zadania. Pierwsze zakończyło się w styczniu 2021 r., drugie ma być realizowane na przełomie III i IV kwartału bieżącego roku, a dla trzeciego GDDKiA ogłosić ma przetarg na roboty (do III kw. 2022 roku).

Dla odcinka pomiędzy Aleksandrówką a Garbatką, o długości ok. 10 km, podpisano w kwietniu 2022 roku umowę na opracowanie koncepcji programowej oraz materiałów do uzyskania decyzji środowiskowej. Natomiast w czerwcu 2022 roku zawarto umowę na rozbudowę odcinka od Garbatki do Wilczowoli, o długości ok. 7,7 km, w systemie Projektuj i buduj.  

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic powstanie także ok. 9-kilometrowa obwodnica Zwolenia. W październiku 2020 roku podpisano umowę na przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Z tego samego Programu powstanie także obwodnica Lipska.

W grudniu 2020 roku zawarto umowę na zaprojektowanie i budowę trasy o długości ok. 6,4 km.  Dla odcinków: obwodnica Ciepielowa (długość ok. 1,6 km), Ciepielów - Lipsko (ok. 6,4 km) i Lipsko - gr. woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego (ok. 8,5 km), GDDKiA przygotowuje dokumentację do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy oraz nadzoru w systemie Projektuj i buduj.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Piaseczno | budowa dróg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy