Reklama

C-X16 - nowe coupe Jaguara. Są zdjęcia!

Na salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie Jaguar zaprezentuje prototyp nowego niewielkiego coupe - model C-X16.

Samochód trafić ma do produkcji w 2013 roku i stanowić bezpośrednią konkurencję dla takich konstrukcji, jak BMW Z4, mercedes SLK czy porsche cayman.

Koncepcyjne auto waży 1600 kg, a masa rozłożona jest w stosunku 50:50 na obie osie. Nadwozie wykonano w całości z aluminium.

C-X16, zgodnie z panującą mogą, wyposażony jest w hybrydowy układ napędowy. W tym przypadku nie chodziło jednak wyłącznie o przypodobacie się ekologom, ale o... poprawę osiągów! Głównym źródłem energii jest doładowany dwoma kompresorami, trzylitrowy V6 rozwijający 380 KM i 450 Nm.

Reklama

Na kierownicy, podobnie jak w bolidach Formuły 1, znalazł się specjalny przycisk "push to pass", który na 10 sekund uruchamia motor elektryczny zapewniając autu zastrzyk dodatkowych 95 KM. Dzięki takiemu rozwiązaniu samochód przyspiesza do 100 km/h w 4,4 s. Rozpędzenie się od prędkości 80 km/h do 120 km/h trwa zaledwie 2,1 s! Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 300 km/h.

System hybrydowy działa więc na podobnej zasadzie jak KERS w bolidach Formuły 1.

Z dziennikarskiego obowiązku musimy jeszcze dodać, że - zdaniem Jaguara - auto legitymujące się takimi osiągami zużywać ma średnio 6,9 l benzyny na 100 km...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: W.E. | Alex Minsky | coupe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy