6 nieoczywistych miejsc na wycieczkę samochodem w długi weekend

Gdańsk, Kraków, Zakopane, Wrocław... Czasami na listach miejsc wartych odwiedzenia znajdzie się jeszcze miejsce dla odrobiny przyrody - Puszczy Białowieskiej czy bieszczadzkich połonin. Przy okazji Bożego Ciała, które niektórym daje aż cztery dni na wypoczynek, prezentujemy listę mniej oczywistych kierunków, w które można udać się autem w trakcie czerwcowego długiego weekendu.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to urokliwe miasto nad Wisłą, z bogatą historią i pięknymi zabytkami. Najważniejszym miejscem jest rynek z charakterystyczną studnią i dwiema kamienicami Przybyłów z 1615 roku. Kamienica Celejowska niedaleko rynku to inny przykład wiekowej architektury. W mieście znajduje się także Muzeum Nadwiślańskie i Muzeum Sztuki Złotniczej. Spichlerze z XVI i XVII wieku przypominają o handlowej przeszłości miasta.

Bulwary nadwiślańskie są popularne wśród turystów, zwłaszcza o zachodzie słońca. Kazimierz Dolny to także imponujące kościoły, w tym kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja oraz klasztor franciszkanów. Będąc w Kazimierzu, koniecznie trzeba też odwiedzić ruiny zamku. Wokół miasta możemy podziwiać wąwozy lessowe, warto też wspiąć się na wieżę widokową lub pobliską Albrechtówkę - punkt widokowy w nieodległym Męcimierzu. Kazimierz to malownicze miasto o długiej historii i licznych atrakcjach turystycznych, które warto odwiedzić przez cały rok.

Reklama

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor w słowackiej części Pienin to jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych w regionie. Jest idealnym celem podróży na długi weekend z kilku powodów. Po pierwsze, można podziwiać piękne widoki bez wspinania się po stromych górskich zboczach. Trasa turystyczna "Pienińska Droga", prowadzi przez przełom Dunajca, oferuje malownicze pejzaże, a jej pokonanie zajmuje około 3 godzin. Dojazd do klasztoru jest łatwy, a najbliższy punkt wejścia po polskiej stronie znajduje się w Sromowcach Niżnych.

Klasztor jest również doskonałym miejscem do zwiedzania na dwóch kołach, dzięki przeprawie pieszo-rowerowej na Dunajcu (trasa Velo), która skraca drogę do Czerwonego Klasztoru. Sam budynek klasztoru zachwyca swoją gotycką architekturą. Zrekonstruowany w stylu barokowym kościół Świętego Antoniego przyciąga uwagę intensywnymi kolorami malowideł ściennych i pięknym ołtarzem. Na terenie kompleksu znajdują się również dwa zegary słoneczne z XVIII wieku oraz odnowione studnie.

Obecnie Czerwony Klasztor pełni rolę atrakcji turystycznej i nie ma już funkcji sakralnych. Mimo to wciąż przyciąga wielu wiernych, a nawet oferuje możliwość organizacji ślubów. Jeśli planujesz długi weekend, warto pomyśleć o odwiedzeniu tego urokliwego miejsca, gdzie można cieszyć się połączeniem natury, historii i piękna architektury.

Góry Sowie

Góry Sowie to idealny cel podróży dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek w pięknej przyrodzie. Położone 80 kilometrów od Wrocławia, góry te przyciągają licznych odwiedzających. Ich najwyższym szczytem jest Wielka Sowa, na której znajduje się wieża widokowa. Niedaleko leży Srebrna Góra, największa twierdza w Europie. Podczas wizyty warto zwiedzić Zamek Grodno i odkryć tajemnice podziemnego kompleksu Riese.

Kompleks Riese w Górach Sowich to jeden z największych projektów nazistowskich Niemiec, którego główny cel do dziś pozostaje tajemnicą. Składa się z 7 podziemnych obiektów. Niektóre teorie mówią o mieszczących się w nich schronach i laboratoriach. Według części źródeł opuszczone sztolnie miały stać się bunkrem i jednocześnie kwaterą Adolfa Hitlera. Jeszcze inni uważają, że Niemcy próbowali tam stworzyć Wunderwaffe - cudowną broń, która miała przechylić szalę zwycięstwa na stronę III Rzeszy. Wciąż nie znamy całej prawdy, a Riese fascynuje swoim rozmachem i do dziś pozostaje nieodkrytym sekretem.

Turyści w Górach Sowich nie muszą martwić się o miejsce noclegowe. Na szlakach znajdują się miejsca, takie jak schronisko PTTK Zygmuntówka, z pięknym widokiem na okolicę. Góry Sowie to atrakcyjne szlaki górskie, niezapomniane panoramy Sudetów, a także nutka tajemnicy i lekcja historii.

Roztocze

Roztocze to niezwykła kraina geograficzna na Lubelszczyźnie, charakteryzująca się gęstymi lasami, falistymi polami, rzadką zabudową i wyjątkowym klimatem. Jest to jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów w Polsce, o porównywalnym stężeniu jodu do wybrzeża. Czyste powietrze cały obszar zawdzięcza ogromnym kompleksom leśnym przy jednoczesnym braku przemysłu ciężkiego. Roztocze jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku, z ponad 100 oznakowanymi szlakami pieszymi i rowerowymi i bogatą ofertą spływów kajakowych.

W regionie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, takich jak Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu czy Festiwal Kultury Pogranicza "Folkowisko" w Gorajcu. Roztocze zostało wpisane na Listę Transgranicznych Rezerwatów Biosfery UNESCO w 2019 roku.

Roztoczański Park Narodowy, usytuowany w południowej części województwa lubelskiego, jest najbardziej zalesionym parkiem w Polsce, gdzie można spotkać różnorodne gatunki zwierząt jelenie, łosie, sarny, dziki, ale także wilki i rysie. Park oferuje szereg szlaków poznawczych, a w Zwierzyńcu można odwiedzić Ośrodek Edukacyjno-Muzealny i Punkt Informacji Turystycznej. 

Jednym z popularnych miejsc w parku są Stawy Echo z wydzielonym kąpieliskiem przy piaszczystej plaży. Florianka to kolejna atrakcja parku, gdzie znajduje się Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego oraz ścieżki dendrologiczna i krajobrazowa. 

Park oferuje również dwie ścieżki historyczne - do Wzgórza Polak i do Wojdy, które nawiązują do wydarzeń związanych z powstaniami narodowymi. Zwierzyniec, brama parku, sam w sobie skrywa wiele atrakcji, takich jak Kościół pw. św. Jana Nepomucena, Pałac Plenipotenta i zabytkowy browar.

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to niepozorne pasmo górskie w Sudetach Zachodnich. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem, przepięknymi dolinami rzecznymi, formami skalnymi i ciekawą przyrodą. W tym obszarze znajduje się wiele atrakcji, które warto odwiedzić.

Wart uwagi jest na pewno Pałac w Łomnicy. Jest to wczesnobarokowy pałac z XVII wieku, który był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie pełni on funkcję hotelu i restauracji, zachowując swój urok i historyczny charakter.

Jedną z najciekawszych atrakcji jest Zamek w Karpnikach. Zamek ten został zbudowany w XIV wieku i później przebudowany w stylu renesansowym, barokowym i neogotyckim. Obecnie pełni on funkcję hotelu. Zachował on cechy obronne i prezentuje interesującą architekturę.

Innym interesującym miejscem są ruiny zamku Bolczów. Zamek ten został zbudowany około 1375 roku i był siedzibą ruchu husyckiego. Podczas bitwy z husytami zamek został zniszczony, a następnie rozbudowany. Jednak od czasów wojny trzydziestoletniej popadał w ruinę. Zamek Bolczów jest budowlą wykorzystującą naturalne skały jako mury.

Rudawy Janowickie oferują również wiele innych atrakcji turystycznych. Na uwagę zasługują Kolorowe Jeziorka, grupa stawów o różnokolorowych wodach, w pobliżu których wydobywano różne minerały. W okolicy znajdziemy też schronisko PTTK "Szwajcarka" - drewniane schronisko w stylu tyrolskim, wieś Miedziankę o bogatej historii górniczej oraz Mauzoleum Schaffgotschów w Raszowie. Obszar ten jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Oferuje liczne szlaki turystyczne, zabytki, a także dobrą bazę noclegową.

Ruchome wydmy w Łebie

Ruchome wydmy w okolicy Łeby, znajdujące się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, stanowią jedną z największych atrakcji tego regionu. Są to największe ruchome wydmy w Europie, które tworzą piaszczystą pustynię na wąskiej mierzei między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. 

Dzięki działaniu wiatru, wydmy powoli "wędrują"  i osiągają imponującą wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Ten naturalny fenomen ma również negatywne skutki, ponieważ wydmy zasypują pobliskie lasy, bagna oraz zamieszkane tereny. Największe zmiany w krajobrazie zachodzą podczas jesiennych i wiosennych sztormów na Bałtyku. Proces przemieszczania się piasku rozpoczyna się już przy wietrze o prędkości niecałych 18 km/h.

Najwyższą wydmą jest Łącka Góra, osiągająca wysokość kilkudziesięciu metrów, jednak dokładne jej wymiary są trudne do określenia ze względu na ciągłe zmiany (możemy przyjąć, że ok. 30-40 metrów). Z szczytu tej wydmy roztacza się zapierający dech w piersiach widok, przypominający prawdziwą pustynię. Wydmy w Łebie, wraz z przemieszczającymi się piaskami, tworzą wyjątkowy pustynny krajobraz, który często określa się mianem polskiej Sahary. Ich ruch jest spowodowany brakiem roślinności wiążącej podłoże, która normalnie hamuje wpływ wiatru. Taką rolę często pełnią dzikie róże pokrywające długie odcinki polskiego wybrzeża.

Czytaj także:

Dwie rzeczy zawsze trzeba mieć w aucie. Inaczej policjant wypisze mandat

Tesla upokorzona? Polski elektryk z największym zasięgiem na świecie

GPS wyprowadził w pole cysternę Orlenu. Akcja ratownicza trwała 28 godzin

Zobacz też:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: długi weekend

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy