Dwie rzeczy zawsze trzeba mieć w aucie. Inaczej policjant wypisze mandat

Sprawdziliśmy, jakie akcesoria powinny się znaleźć w samochodzie podczas kontroli drogowej. Za brak każdego z tych elementów grozi osobny mandat.

Polskie przepisy wymagają, żeby samochody zarejestrowane w Polsce były wyposażone w dwa podstawowe elementy:

 • gaśnicę,
 • trójkąt ostrzegawczy

Zalecana gaśnica to co najmniej typ BC (umożliwia gaszenie płynów i gazów) lub ABC (służy do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych) o pojemności co najmniej 1 kg. Gaśnica musi posiadać ważną homologację, ale nie otrzymamy mandatu, gdy wygaśnie jej ważność. Aby mieć łatwy dostęp do gaśnicy, nie powinna być przewożona w bagażniku. Do obowiązków kierowcy należy dbanie o jej właściwy stan techniczny.

Reklama

Trójkąt ostrzegawczy musi mieć znak homologacji. Ustawiamy go na w razie awarii lub wypadku. Jego zadaniem jest informowanie innych uczestników ruchu o unieruchomieniu samochodu.

Oprócz tego każde auto musi mieć obowiązkowo tablicę rejestracyjną, która będzie prawidłowo zainstalowania, a co za tym idzie czytelna oraz oświetlona.

Jaki mandat grozi za brak obowiązkowych elementów w samochodzie?

Za brak lub nieprawidłowy przewóz wyżej wymienionych elementów obowiązkowego wyposażenia grozi mandat według poniższego taryfikatora:

 • Nieczytelna, nieoświetlona, zasłonięta lub nieprawidłowo zamontowana tablica rejestracyjna - 500 zł
 • Brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego - od 20 do 500 zł
 • Brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie trójkątem ostrzegawczym postoju pojazdu z powodu jego uszkodzenia lub wypadku - 150 zł
 • Nieoznakowanie trójkątem ostrzegawczym holowanego pojazdu - 150 zł
 • Nieprawidłowe sygnalizowanie trójkątem ostrzegawczym postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej - 300 zł

Co warto mieć w samochodzie?

Oprócz obowiązkowej gaśnicy i trójkąta, a także prawidłowo zamontowanej tablicy rejestracyjnej warto wozić ze sobą apteczkę. Mimo że nie jest obowiązkowa, to w razie zdarzenia na drodze mamy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. W apteczce powinno się znaleźć następujące wyposażenie:

 • bandaże i plastry z opatrunkiem,
 • środek dezynfekujący,
 • rękawiczki ochronne,
 • opaska uciskowa,
 • koc termoizolacyjny, 
 • chusta trójkątna,
 • ustnik do sztucznego oddychania.

Kolejnym elementem, który może się okazać niezbędny jest kamizelka odblaskowa. Zadba o nasze bezpieczeństwo, gdy po zmroku będziemy musieli zatrzymać się na poboczu i opuścić pojazd. Warto rozważyć również zestaw narzędzi, takich jak podnośnik wraz z kluczem do kół. Gdy wybieramy się w długa trasę, przydadzą nam się żarówki lub zapasowe bezpieczniki, a także sprawne koło zapasowe.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą?

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską, samochód musi być wyposażony w elementy, które są obowiązkowe w kraju zarejestrowania pojazdu. Podczas podróży za granicę powinny nam wystarczyć wskazane powyżej elementy wyposażenia. Jednak bardzo często lokalna policja podczas kontroli drogowej stosuje własne kryteria prawne.

W celu uniknięcia dyskusji i niepotrzebnych nerwów, a także wydatków warto samodzielnie wyposażyć samochód w dodatkowe akcesoria wymagane w danym państwie. Zwykle konieczna będzie apteczka i kamizelka odblaskowa.

Jednak są kraje, które wymagają niestandardowego wyposażenia. We Francji kierowcy muszą wozić ze sobą alkomat, a w Chorwacji zapasowe żarówki (z wyjątkiem aut z oświetleniem halogenowym i LED). W Hiszpanii trzeba mieć  ze sobą dwa trójkąty ostrzegawcze.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama