Końcówka sezonu motocyklowego. Wymarzony czas na zakupy

Październik to okres, kiedy dużymi krokami zbliża się koniec sezonu motocyklowego. Motocykliści odstawiają swoje maszyny do garaży, a kaski i ciuchy do szafy. Początek jesieni to też dobry moment na motocyklowe zakupy - zarówno pod względem akcesoriów, jak i motocykli nowych i używanych.

Końcówka sezonu motocyklowego zwykle wiąże się ze sporymi obniżkami cen akcesoriów w sklepach motocyklowych, a także samych motocykli w salonach, na zasadzie wyprzedaży rocznika. Salony chcą się pozbyć motocykli zalegających w magazynach i garażach, aby zrobić miejsce na nowy rok modelowy. W związku z tym w październiku i listopadzie można upolować naprawdę niezłe promocje. Widać to po statystykach rejestracji nowych i używanych maszyn udostępnionych przez IBRM Samar.

Pandemia odbiła swoje piętno

Podobnie jak i w innych branżach motoryzacyjnych pandemia koronawirusa i związane z nią problemy z dostawami części odbiły się też na rynku motocyklowym. Słaba dostępność maszyn powodowała, że wiele osób musiało obejść się smakiem i nie mogli zakupić wymarzonego motocykla prosto z salonu. W 2022 rynek powoli zaczął się odmrażać, a w 2023 do salonów trafiło znacznie więcej motocykli niż w ubiegłych latach. Efektem tego był dość znaczący wzrost sprzedaży nowych motocykli w sezonie 2023, ale siłą rozpędu, rynek motocyklowy zaliczył też doskonały wrzesień.

Reklama

Polacy kupują motocykle

Według danych przedstawionych przez IBRM Samar (Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego) we wrześniu sprzedano 3233 nowe motocykle i motorowery. To o 32,8% więcej niż przed rokiem, kiedy to sprzedało się 2434 motocykli i motorowerów. W tej liczbie zawarte jest 2080 motocykli (powyżej 50 cm3 - wzrost aż o 41,6%) oraz 1153 motorowery (wzrost o 19,5%).

Wrzesień jest też dziewiątym miesiącem z rzędu, w którym zanotowano wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem ubiegłym. Od początku roku sprzedano 24 019 motocykli i 9284 motorowery

Honda na czele

Najwięcej motocykli w tym roku jak na razie z bardzo dużą przewagą sprzedała Honda -do końca września aż 5007 Hond znalazło nowych nabywców. Na drugim miejscu z liczbą 2733 sztuk plasuje się Yamaha, trzecie jest BMW (2559), przed Junakiem (1344) i Suzuki (1075). Suzuki zaliczyło 63% wzrostu w stosunku do ubiegłego roku. Honda sprzedała o 32% więcej, BMW o 20% więcej, Yamaha o 16% więcej, a Junak zaliczył spadek o 19%.

Najwięcej w tym roku sprzedało się motocykli klasy 125 - 10 046 sztuk. Motocykle w wyższych klasach pojemnościowych utrzymywały mniej więcej ten sam poziom:

  •  250-500 cm3 - 3157 sztuk (6% wzrostu)
  • 500-750 cm3 - 3017 sztuk (21% wzrostu)
  • 750-1000 cm3 - 3147 sztuk (53% wzrostu)
  • Powyżej 1000 cm3 - 3962 (15% wzrostu)

Dość znaczny spadek zaliczyły motocykle elektryczne, których sprzedało się 433 sztuki - aż o 21% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wśród motorowerów prym wiedzie Junak (2124 sztuki), przed Romet Motors (1250 sztuk) i Bartonem (1051 sztuk), jednak tylko ta ostatnia marka zaliczyła nieznaczny wzrost sprzedaży w stosunku do roku ubiegłego. Zastanawia natomiast równie znaczący spadek sprzedaży motorowerów elektrycznych - aż o 21%. Elektryczne motorowery znalazły 1883 nabywców.

Jesień to dobry moment na zakup motocykla

O tym, że jesień to dobry moment na poszukiwanie motocykla wie każdy motocyklista. Ze względu na dużą sezonowość końcówka roku to czas kiedy motocykliści chcący pozbyć się swoich maszyn mocno "zjeżdżają" z cenami i w tym okresie można trafić prawdziwe okazje - także za granicą. Widać to również po rejestracji motocykli sprowadzonych. Pod tym względem wrzesień okazał się bardzo mocny.

Rynek używanych kwitnie

Tylko we wrześniu zarejestrowano aż 6430 motocykli i motorowerów sprowadzonych z zagranicy - to aż o 1207 sztuk - 23,1% więcej niż przed rokiem, choć o 16,6% mniej niż w sierpniu bieżącego roku. Od początku roku ta liczba sięga 65 800 jednośladów, co w połączeniu z motocyklami i motorowerami nowymi daje łączną liczbę 99 103 jednośladów zarejestrowanych w tym roku. Do końca 2023 pozostało jeszcze niespełna trzy miesiące, można więc mieć nadzieję, że rynek odmroził się na dobre i liczba spokojnie przekroczy wartość 110 tysięcy jednośladów.

Jesień to czas wyprzedaży

Miesiące jesienne to doskonały moment na planowanie zakupów motocyklowych - salony i sklepy wprowadzają wiele akcji promocyjnych zarówno na motocykle jak i akcesoria, odzież i części, aby jeszcze przed końcem roku wyczyścić magazyny z towaru, przed kolejnym sezonem. Warto zatem rozejrzeć się po ofertach sieci dealerskich i sklepów - niektóre promocje sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych rabatów lub dodatków w akcesoriach, a ceny odzieży, kasków i innych akcesoriów motocyklowych spadają nawet o 50%. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle | nowe motocykle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy