Jazda motocyklem jesienią. Na co trzeba szczególnie uważać

Wielu motocyklistów wstawiło już swoje maszyny na zimowanie, ale znajdą się jeszcze tacy, który zamierzają wykorzystać do ostatnich chwil jesienną aurę. Wydłużając sezon na jazdę motocyklem trzeba przestawić w głowie kilka ważnych kwestii. Przypominamy najważniejsze zasady jazdy motocyklem jesienią.

Jesień to nie tylko niższe temperatury i deszczowa aura. Motocykliści muszą zwracać uwagę na liście na ulicach, a także coraz krótsze dni. To oznacza zmianę wielu kluczowych przyzwyczajeń oraz garderoby.

Zmiana nawyków podczas jazdy

Pierwszą zmianą, którą motocyklista odczuje na własnej skórze jest deszcz.

Oprócz tego, że zmniejsza komfort termiczny podczas jazdy jednośladem, wymusza spokojniejszą jazdę. Woda w połączeniu z brudem na ulicach i wszechobecnymi liśćmi może być bardzo zdradliwa.

Motocykliści powinni spokojniej ruszać, delikatnie hamować i mieć z tyłu głowy świadomość, że motocykl ma gorszą przyczepność podczas pokonywania zakrętów. Nietrudno wtedy o wywrotkę przy niskich prędkościach, a nagłe hamowanie może się zakończyć przykrą niespodzianką.

Reklama

Coraz krótsze dni

Jesienią dni są coraz krótsze, zwłaszcza po zmianie czasu na zimowy. To oznacza częste poruszanie się po ciemku i znacznie gorszą widoczność - innych uczestników ruchu oraz motocyklistów - zwłaszcza w deszczowe dni. Warto mieć to na uwadze, poruszać się ostrożniej niż zwykle i zadbać o lepszą widoczność.

Jesienne ubranie

Jesienny strój na motocykl powinien przede wszystkim chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ponieważ dni są coraz chłodniejsze i pochmurne, nierzadko deszczowe. Przyda się dodatkowa warstwa ubrania pod kurtką oraz ochrona przeciwdeszczowa. Oprócz tego egzamin zdają cieplejsze rękawice oraz bielizna termoizolacyjna.

Odpowiedni kask

W pochmurne dni egzamin zdaje wyłącznie przezroczysta szynka w kasku. Warto odpowiednio wcześniej ją zamienić, jeśli używaliśmy przyciemnianej. Przy okazji warto zadbać o jej czystość. Na brudnej szybce mogą się pojawiać odblaski, a widoczność jest dużo gorsza. Problem z parowaniem szybki od środka rozwiązuje pinlock lub specjalna wkładka, która kieruje wydychane powietrze do wywietrzników.

Stan motocykla

Decydując się na przedłużenie sezonu motocyklowego warto skontrolować najważniejsze elementy. Kluczowe są opony oraz głębokość bieżnika - minimalna wartość wg przepisów to 1,6 mm, ale dla bezpieczeństwa warto zachować dwa razy tyle. Oprócz tego należy skontrolować stan układu hamulcowego - klocków i tarczy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle | jesień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama