​Od jakiej pojemności zaczyna się motocykl?

Co to jest motocykl? Wyznacznikiem są nie tylko dwa czy trzy kółka. Pojazd taki musi też mieć silnik o odpowiedniej pojemności. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy planuje się zakup pierwszego motocykla bez prawa jazdy. Jakie są rodzaje motocykli i gdzie je wynaleziono?

Co to jest motocykl?

Słowo "motocykl" odnosi się do jedno- lub dwuśladowych mechanicznych pojazdów drogowych o masie własnej do 400 kg. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa o ruchu drogowym motocykl to w praktyce zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności powyżej 50 cm3 pojazd samochodowy dwukołowy lub wielośladowy. Nazwać tak można więc również te z bocznymi wózkami i pojazdy trójkołowe o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Od jakiej pojemności zaczyna się motocykl?

Nie każdy silnikowy pojazd jednośladowy określić można mianem motocykla. Te, których pojemność silnika spalinowego nie przekracza 50 cm3, moc - 4 kW, a prędkość maks. - 45 km/h, nazywane są motorowerami i skuterami. Najsłabsze motocykle mają przeważnie pojemność 125 cm3. Do tej kategorii zaliczane bywają też jednak skutery z silnikiem spalinowym o pojemności powyżej 50 cm3.

Reklama

Jakie są rodzaje motocykli?

Motocykle to bardzo szeroka kategoria pojazdów dwu- i trójkołowych. Ich konstrukcja, moc silnika, a nawet wygląd różnią się w zależności od przeznaczenia pojazdu. Jakie są rodzaje motocykli? Najpopularniejsze grupy to:

  • Sportowe tzw. ścigacze - odznaczają się sportowym wyglądem, szybkim przyspieszeniem oraz pełnymi i półpełnymi owiewkami.
  • Turystyczne, tzw. enduro - mające zapewnić wygodę w długiej trasie dzięki szerokiemu siedzeniu, pojemnemu bakowi, wysokiej szybie oraz oponom na każde warunki.
  • Sportowo-turystyczne - łączą sportową moc i turystyczną wygodę dzięki zastosowaniu silnika dającego radość z jazdy oraz owiewek. Często są wybierane jako pierwszy motocykl.
  • Cruisery i choppery - kierowca ma tu wysunięte do przodu nogi i siedzi niżej niż w pozostałych typach motocykli. Modele tego typu odznaczają się klasycznym wyglądem z chromowanymi elementami.
  • Klasyczne i neoklasyczne - motocykle o starszej konstrukcji, bez podniesionej kierownicy jak w chopperach; popularne są zarówno zabytkowe modele klasyczne, jak i nowo produkowane neoklasyki.
  • Enduro - przeznaczone do jazdy poza szlakami dzięki wykorzystaniu lekkiej konstrukcji, terenowych opon i wąskich, szprychowanych kół.


Gdzie wynaleziono motocykl?

Chociaż współcześnie motocykle są drugim najczęściej wybieranym środkiem transportu indywidualnego po samochodach osobowych, niewiele wiadomo na temat ich historii. Kiedy i gdzie wynaleziono motocykl?

Ojczyzną jednośladów silnikowych są Niemcy. To tam w 1885 roku Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach wyprodukowali pierwszy motocykl spalinowy napędzany benzyną, a więc model Daimler Reitwagen. Dziewięć lat później wystartowała pierwsza seryjna produkcja motocykla Hildebrand & Wolfmüller.

Pierwszy motocykl bez prawa jazdy

Jak wybrać pierwszy motocykl? Wszystko zależy od tego, czy kierowca ma uprawnienia do kierowania pojazdami, np. A, B, AM. Motocykl, którym można kierować bez prawa jazdy kategorii A, to pojazdy o pojemności do 125 cm3 i mocy poniżej 11 kW. Bez uprawnień kategorii A lub AM mogą na niego wsiadać osoby z prawem jazdy kategorii B ważnym od co najmniej trzech lat.

Pozostałe osoby, aby poruszać się takim motocyklem, powinny zdobyć prawo jazdy kategorii A1, A2 lub A. Co ważne, do egzaminu na prawo jazdy kategorii A mogą podchodzić osoby w wieku od 24 lat. Kategoria A1 dostępna jest dla osób od 16 roku życia, z kolei A2 przeznaczono dla osób pełnoletnich.

Jakie prawo jazdy na pierwszy motocykl bez kategorii B?

Co powinna zrobić osoba, która chce prowadzić pierwszy motocykl o niewielkiej pojemności, ale nie ma prawa jazdy kategorii B? W takiej sytuacji można zdawać na prawo jazdy kategorii A1, A2 lub A. Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, a także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW oraz motorowerami.

Kategoria A2 pozwala na jazdę motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg oraz motocyklem trójkołowym, a kategoria A na jazdę wszystkimi typami motocykli.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle | motorower | skutery | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama