Reklama

Czy potrzebne jest prawo jazdy na motor 125?

Każdy, kto chce jeździć motorem o pojemności do 125 cm3, musi mieć odpowiednie uprawnienia. To jakie konkretnie, zależy już jednak między innymi od naszego wieku oraz ewentualnego stażu za kierownicą.

Czy na motor 125 cm3 trzeba mieć prawo jazdy?

Wielu młodych, aspirujących kierowców jednośladów chce dość wcześnie jeździć legalnie na motocyklu bez prawa jazdy. Jest to możliwe, ale tylko w ściśle określonej sytuacji.

Po pierwsze - typ motoru. Musi to być motorower dwu- lub trzykołowy o maksymalnej pojemności 50 cm3, mocy maksymalnej wynoszącej 4 kW i z ograniczeniem prędkości do 45 km/h.

Po drugie - wiek kierującego. Jeśli ukończył on 18. rok życia przed 19 stycznia 2013 roku, może poruszać się po drogach jedynie z dowodem osobistym. Ta konkretna data jest związana z nowelizacją prawa i wprowadzeniem prawa jazdy kategorii AM. Zastąpiło ono kartę rowerową.

Reklama

Jeśli jednak przyszły kierowca jest niepełnoletni lub stał się pełnoletni po wyżej wymienionej dacie, musi zdać egzamin na prawo jazdy kategorii AM. Możliwe jest to po skończeniu 14 lat.

Oznacza to, że na każdy mocniejszy jednoślad, w tym motor do 125 cm3, trzeba mieć prawo jazdy. Istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym można zdobyć odpowiednie uprawnienia przed ukończeniem 18 roku życia.

Jak zdobyć prawo jazdy na motocykl o pojemności 125 cm3?

Istnieje kilka sposobów, które umożliwiają legalną jazdę motocyklem o pojemności do 125 cm3 po polskich drogach.

Pierwszym z nich jest prawo jazdy kategorii A1. Kurs na prawo jazdy na motor do 125 cm3 można rozpocząć 3 miesiące przed ukończeniem 16. roku życia, a zdać egzamin - najwcześniej w dniu 16. urodzin. Te uprawnienia pozwalają na poruszanie się motocyklem o pojemności skokowej silnika wynoszącej maksymalnie 125 cm3, o mocy do 11 kW i stosunku do mocy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.

Jest też drugie rozwiązanie, które nie wymaga zdawania egzaminu na prawo jazdy kategorii A1. Jest nim posiadanie przez co najmniej 3 lata prawa jazdy kategorii B. W teorii więc istnieje możliwość, by najwcześniej w dniu ukończenia 21 lat zyskać bezpłatnie uprawnienia do kierowania motorem 125 cm3. Wynika to z tego, że do kursu na prawo jazdy kat. B można przystąpić na 3 miesiące przed urodzinami i zdawać egzamin w dniu skończenia 18 lat.

Obecnie nie ma więc możliwości, by prowadzić motocykl bez prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Za takie postępowanie grozi mandat wynoszący od 1500 zł lub (w skrajnych przypadkach) do nawet 30 tysięcy zł. Wysokość grzywny związana jest z nowelizacją kodeksu wykroczeń z 1 stycznia 2022 roku. Wcześniej maksymalna kara wynosiła jedynie 500 zł.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy