Zimowanie motocykla. Jak zrobić to legalnie i bezpiecznie

Pogoda w tym roku jest bardzo łaskawa dla motocyklistów, ale nieubłaganie nadchodzi koniec sezonu. Dlatego warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć jednoślad na zimę w legalny i bezpieczny sposób.

Każdego roku motocykliści w naszej szerokości geograficznej i klimacie muszą odpowiednio wcześniej przygotować się do zimowania motocykla. Wszystko po to, żeby wiosną ponownie cieszyć się jazdą. 

Niestety, zimowy okres jest czasem odpoczynku, ale również wzmożonej aktywności złodziei motocyklowych. Często dochodzi do kradzieży, szczególnie w miejscach, gdzie motocykle są parkowane "hurtowo". 

Warto o tym pamiętać decydując się na wybór miejsca do zimowego przechowywania jednośladu.

Zimowanie motocykla na dworze

Na pewno jednym z najgorszych pomysłów jest przetrzymywanie motocykla na dworze. Nadwozie jednośladu nie posiada żadnych dodatkowych zabezpieczeń jak w przypadku samochodu. Jeśli nie mamy innej możliwości, należy wyposażyć się w gruby pokrowiec dobrej jakości. Warto zadbać o to, żeby pokrowiec miał system wentylacji, ponieważ będzie się pod nim gromadzić wilgoć, która nie jest dobra dla maszyny. Szczególnie w kontekście ujemnych temperatur. 

Reklama

Samotny motocykl stojący na zewnętrznym parkingu będzie łakomym kąskiem dla złodzieja. Dlatego kolejną ważną kwestią jest zabezpieczenie antykradzieżowe. Najlepiej poszukać takiego, które można na stałe przymocować do podłoża, np. kotwa z łańcuchem. Pozostawiając motocykl na zimę "pod chmurką" warto zabrać ze sobą akumulator. W ten sposób unikniemy wiosną problemów z uruchomieniem motocykla.

Zimowanie motocykla w garażu podziemnym

Dużo bezpieczniejszą opcja na zimowanie motocykla jest pozostawienie go w garażu podziemnym. Nawet jeśli nie dysponujemy takim miejscem, warto przejrzeć ogłoszenia w okolicy. Często motocykliści wynajmują jedno miejsce w kilka osób, żeby podzielić koszty, a motocykl może spokojnie przezimować w ogrzewanym miejscu z daleka od śniegu i wody. 

Parkując w garażu podziemnym lub ogrzewanym garażu, do zabezpieczenia wystarczy miękki, oddychający pokrowiec, który ochroni motocykl przed kurzem i spalinami. Warto zaparkować maszynę na tyle daleko od granicy miejsca parkingowego, żeby manewrujący obok samochód lub wysiadający pasażer nie uderzył drzwiami lub przewrócił motocykla. 

Wybierając takie miejsce również zalecana jest daleko idąca ostrożność. Grupowe parkingi motocykli bardzo często padają łupem złodziei. Dlatego również w tym przypadku warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, a nawet ubezpieczeniu. 

Zimowanie motocykla w salonie lub serwisie

Nie jest to zbyt popularna opcja, ale często jest to najlepszy sposób na bezpieczne przechowywanie motocykla w odpowiednich warunkach. Warto zapytać, czy w okolicznym salonie lub serwisie motocyklowym istnieje możliwość przezimowania maszyny w ogrzewanym garażu. Niektóre sieci serwisów motocyklowych oferują takie rozwiązania. 

Motocykl jest przechowywany w suchym i ogrzewanym miejscu pod nadzorem ochrony i monitoringiem. Nie trzeba się wtedy martwić dodatkowymi zabezpieczeniami. Przy okazji można zlecić przygotowanie przeglądu maszyny przed sezonem. Oddając motocykl na zimowanie w takim miejscu, wiosną możemy wyjechać prosto z garażu w trasę nie martwiąc się o stan motocykla. Przechowalnia połączona z zimowym serwisem z pewnością nie będzie najtańszą opcją spośród wyżej wymienionych. Jednak biorąc pod uwagę kompleksowość usługi warto rozważyć taką opcję.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama