Reklama

Co to jest motocross?

Aby przybliżyć dynamicznie rozwijającą się dyscyplinę jaką jest motocross, rozpoczynamy cykl publikacji na temat motocrossu i freestyle motocrossu, we współpracy z największym w Polsce portalem o tej tematyce: MotoX.com.pl

Motocross (MX)

Jest to forma wyścigów motocyklowych rozgrywana na zamkniętych "terenowych" torach off-roadowych, zwykle o długości 2 - 4 km. Całość trasy można by ogarnąć wzrokiem z jednego miejsca, gdyby nie znaczne zróżnicowanie terenu...

W wyścigu motocrossowym przeważnie bierze udział 20-40 zawodników. Wyścig w mistrzostwach świata trwa 30 minut + 2 okrążenia, ale długość wyścigu zależy od rangi zawodów. Zawodnicy ścigają się na specjalnie przeznaczonych do tych wyścigów motocyklach o pojemnościach od 50 do 450 cm3. Zmasowany ryk silników, kurz w powietrzu, dalekie skoki oraz bliskość ścigających się zawodników - wszystko to czyni motocross sportem bardzo widowiskowym.

Jedną z największych gwiazd światowego motocrossu jest Belg Stefan Everts który zdobył aż 10 razy tytuł Mistrza Świata. W Polsce jednymi z najlepszych zawodników są Maciej Zdunek, Łukasz Kurowski, Paweł Nowicki.

Freestyle Motocross (FMX)

Jeśli motocross nazwiemy widowiskowym, inna kategoria motocyklowego szaleństwa - freestyle - wychodzi ponad "słupek" na skali efektowności. Jak sama nazwa wskazuje, we Freestyle motocrossie jedyna zasada jaka obowiązuje, to pełna dowolność.

Reklama

Freestyle'owcy, najeżdżają z prędkością około 40 km/h na rampę, wybijają się do skoku, w powietrzu "zsiadają" z pojazdu, aby wykonując precyzyjną serię ruchów (trik), dosiąść go z powrotem... tuż przed wylądowaniem na zboczu olbrzymiej, specjalnie usypanej górki - lądowiska.

W skrócie można to określić mianem powietrznych akrobacji na motocyklu. Clue programu odbywa się na wysokości 4-ego piętra. Tutaj liczy się sprawność fizyczna, koncentracja, zwinność i gibkość motocyklisty. Nie trzeba mówić jak ryzykowna jest i jak potężną dawkę adrenaliny potrafi wydzielić u widza ta dyscyplina. Nie każdy jest w stanie sprostać wszystkiemu temu, co ze sobą niesie. Sport ten jest sportem dla nielicznych (w skali świata), dla najlepszych. Ma on potężny wpływ na ich życie. On już jest stylem życia...

Najwięksi tego sportu to jeden z pierwszych twórców tej młodej dyscypliny, Mad Mike Jones, Amerykanin Travis Pastrana-legenda za życia, Szwajcar Mat Rebeaud- I mistrz świata FMX. Naszym polskim mistrzem jest słynny już Bartek Ogłaza.

MotoX
Dowiedz się więcej na temat: W.E. | freestyle | motocross

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy