Volkswagen Touareg

Wtorek, 13 grudnia 2022 (13:54)
Volkswagen Touareg to duży SUV klasy premium z przestronną kabiną i pojemnym bagażnikiem. Model zadebiutował w 2002 roku, łącząc możliwości samochodu terenowego z komfortem luksusowego miejskiego sedana.
Volkswagen Touareg - najważniejsze informacje
Touareg to wspólny projekt opracowany przez Porsche i Volkswagena. /materiały prasowe

Volkswagen Touareg - najważniejsze informacje

Volkswagen Touareg to duży SUV klasy premium z przestronną kabiną i pojemnym bagażnikiem. Model zadebiutował w 2002 roku, łącząc możliwości samochodu terenowego z komfortem luksusowego miejskiego sedana.

Historia Volkswagena Touareg

Touareg to wspólny projekt opracowany przez Porsche i Volkswagena. Celem obu koncernów było stworzenie pojazdu, który łączyłby zalety sportowego i terenowego auta. W ten sposób powstały dwa technicznie bliźniacze auta – Volkswagen Touareg i Porsche Cayenne.

Model został wprowadzony na rynek w 2002 roku. Konstrukcja pierwszej generacji przypominała nieco popularnego Golfa, jednak Touareg od niego znacznie większy i bardziej przestronny.

Touareg od samego początku był reklamowany jako samochód, który może więcej niż inne. Jednym z najbardziej widowiskowych testów tego modelu było holowanie Boeinga 747 – samolotu o wadze 155 ton!

Niemiecki SUV zdołał przeciągnąć go na odległość zbliżoną do siedmiu lotniskowych pasów startowych.

Volkswagen Touareg – generacje

Pierwsza generacja modelu Touarega została pokazana na targach motoryzacyjnych w Paryżu we wrześniu 2002 roku. Niemiecki koncern nie miał wówczas praktycznie żadnego doświadczenia w segmencie 4x4. W 2007 roku samochód przeszedł gruntowny lifting, a Volkswagen naprawił kilka błędów popełnionych przy produkcji pierwszego modelu.

Drugą generację Touarega zaprezentowano na wystawie „Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie” w 2010 roku. Na tym etapie było mu już znacznie bliżej do popularnego Porsche Cayenne. Reflektory wyposażono w światła bi-ksenonowe, a zderzak zaprojektowano tak, by zwiększyć kąt natarcia. Drugi Touareg także otrzymał lifting – nowa wersja tego modelu pojawiła się na Beijing Auto Show 2014.

Trzecia i ostatnia generacja największego SUV-a marki Volkswagen pojawiła się w 2018 roku. Zbudowano ją na tej samej platformie co m.in. Audi Q7, Lamborghini Urus i Bentley Bentayga.

Volkswagen Touareg – dane techniczne

VW Touareg to 5-drzwiowy SUV z segmentu E o następujących wymiarach:

  • długość – 4878 mm;
  • szerokość – 1984 mm;
  • wysokość – 1717 mm;
  • rozstaw osi – 2894 mm.

Touareg trzeciej generacji jest wykonany aż w 48% z aluminium – to pierwszy Volkswagen, w którym wykorzystano ten materiał na tak szeroką skalę. Model zdobył także pięć gwiazdek w teście Euro NCAP. Nowe Touaregi są wyposażone w 3-litrowe silniki benzynowe TFI oraz silniki Diesla TDI o tej samej pojemności – wyjątkiem jest ośmiocylindrowy model 4.0.

Volkswagen Touareg – opinie kierowców

VW Touareg to model, który często pełni funkcję samochodu rodzinnego. Użytkownicy chwalą go za przestronność, bezpieczeństwo i komfort jazdy. Choć auto jest spore, dzięki kamerom 360° parkowanie nie stanowi problemu. Pneumatyczne zawieszenie sprawia, że łatwo prowadzi się go także na nierównym terenie.

Jednak internauci zwracają uwagę na delikatny lakier oraz dość wysokie spalanie tego modelu. Utrzymanie auta może sporo kosztować, jednak Volkswagen wypada pod tym kątem znacznie lepiej niż inne popularne SUV-y tej klasy.

Volkswagen Touareg - Wiadomości

Volkswagen Touareg - Zdjęcia