Romet

Czwartek, 21 grudnia 2023 (15:53) Aktualizacja Środa, 10 stycznia 2024 (18:11)
Koncern Romet specjalizuje się w produkcji i dystrybucji pojazdów dwukołowych, w tym skuterów i motocykli. Firma oferuje szeroki asortyment modeli o różnych parametrach technicznych. Jest znana z tworzenia solidnych konstrukcji oraz atrakcyjnego stosunku jakości do ceny oferowanych produktów. Romet, działając na rynku pod wieloma nazwami, powstał w wyniku połączenia kilku podmiotów w jedną spółkę w 1948 roku. Znaną do dziś nazwę uzyskała ona jednak dopiero w 1971 roku.
Romet - najważniejsze informacje
Koncern Romet specjalizuje się w produkcji i dystrybucji pojazdów dwukołowych, w tym skuterów i motocykli. /materiały prasowe

Romet - najważniejsze informacje

 • Data powstania:

  1948

 • Kraj:

  Polska

Romet Motors. Polska marka

Marka Romet Motors specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości motorowerów, takich jak modele Pony 50 czy Router WS 50. Ich produkcja odbywa się w Chinach na bazie autorskich projektów. Firma stawia na solidne konstrukcje, cechuje ją także dbałość o detale oraz innowacyjne podejście do projektowania pojazdów dwukołowych.

Romet Motors pozostaje w pełni polskim przedsiębiorstwem, dysponując 100 proc. krajowym kapitałem. Ta lokalna tożsamość przekłada się na pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym i projektowym głównego akcjonariusza (Arkus). To sprawia, że marka Romet cieszy się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Stanowi godną prezentację polskiej precyzji i rzemiosła w branży motoryzacyjnej.

Historia firmy Romet

Historia firmy Romet, początkowo ZZR – Zjednoczonych Zakładów Rowerowych – zaczęła się w 1948 roku. Wtedy powstała ona jako zupełnie nowe i odrębne przedsiębiorstwo, w wyniku połączenia kilku producentów rowerów i podzespołów: Tornedo, Pomorskiej Fabryki Rowerów, Fabryki Wyrobów Metalowo-Masowych WMB oraz Fema.

Marka zmieniła nazwę na znaną dotychczas Romet dopiero w 1971 roku, kiedy też nastąpiło znaczne wzmocnienie sił produkcyjnych. W efekcie producent dostarczał na rynek nawet 100 jednośladów w skali dnia roboczego – poczynając od rowerów, aż na motorowerach kończąc. Firma szybko stała się jednym z największych producentów nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Niestety Polska nie wykorzystała swojej szansy, przez co nad marką w 1998 roku stanęło widmo upadku i bankructwa. Ratunek przyszedł rok później – udziały marki wykupiła grupa Arkus, stając się jedynym właścicielem logotypu Romet oraz całego dotychczasowego know-how. Konsolidacja Arkus i Romet Group nastąpiła w 2005 roku.

Wtedy też powstał nowy dział firmy – Romet Motors, który zajmuje się produkcją oraz dystrybucją motorowerów tej w pełni polskiej marki. Aktualnie firma ponownie wróciła na pierwotne tory i stała się znowu jednym z największych producentów jednośladów w całej Europie. W Polsce duży wpływ na jej popularność ma sama nazwa, na dobre zakorzeniona w głowach zarówno młodych, jak i nieco starszych zmotoryzowanych.

Motocykle i motorowery Romet w Polsce

Romet Motors aktywność koncentruje przede wszystkim na polskim rynku i to nasz kraj stanowi główny rynek zbytu dla produktów Romet Motors. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę jej w pełni krajowy charakter – i to od chwili powstania marki. Firma nie ogranicza się jednak wyłącznie do obsługi rodzimych klientów. Eksportuje swoje motocykle i motorowery także do innych państw na całym świecie. 

Sprzedaż motorowerów marki Romet odbywa się głównie poprzez oficjalne salony dealerskie, gwarantując w ten sposób klientom pełne wsparcie i odpowiednio wysoką jakość usług. Co istotne, firma Romet Motors ma także znaczną sieć punktów dystrybucji oraz warsztatów mechanicznych, co umożliwia łatwą i efektywną obsługę serwisową każdego wyprodukowanego modelu. To zapewnia klientom pewność, że ich pojazdy będą utrzymane w doskonałej kondycji, a wszelkie konieczne naprawy zostaną przeprowadzone zgodnie ze standardami producenta.

Popularne motocykle i motorowery Romet

Marka Romet ma w bieżącej ofercie wiele motocykli i motorowerów, w tym kultowy już model Pony 50. To kompaktowy, dynamiczny motocykl, charakteryzujący się nie tylko oszczędnym spalaniem, lecz także stylowym designem i doskonałą manewrowością. To wynik połączenia niewielkiego rozmiaru i łatwej obsługi. 

W ofercie znajduje się także Router WS 50 – motocykl wyróżniający się niezawodnym silnikiem o mocy 4,2 KM, zapewniającym płynną jazdę nawet w zatłoczonych ulicach. 

Entuzjastom dalszych podróży marka oferuje model Tourist 50, który zaskakuje wysokim komfortem jazdy na dłuższych trasach.

Nie można także pominąć dwóch kultowych produkcji – modeli Ogar oraz Chart. To motocykle nawiązujące do klasyki, wyposażone w atrakcyjne i mocne jednostki napędowe oraz dobrej klasy układ zawieszenia i kierowniczy.

Romet – ciekawostki na temat marki

Ciekawa jest historia i sama charakterystyka logotypu marki Romet. Przedstawia on pegaza, czyli mitologiczną postać konia ze skrzydłami. Wybór tego symbolu miał na celu podkreślenie lekkości, szybkości i ogólnego charakteru pojazdów produkowanych przez markę Romet. Proces projektowania zakończył się wdrożeniem logotypu praktycznie od razu po uruchomieniu marki. Z tego względu pegaz dobrze się kojarzy większości Polaków. Ciekawe jest także powstanie samej nazwy Romet, która wedle de facto składa się z dwóch słów – „Rower” (Rowery) i „Metal” (Metalowe).

Romet - Wiadomości

 • Wraca Romet. Jak "auto"

  Wraca Romet. Jak "auto"

  Sobota, 30 października 2010 (10:22)
  Firma Arkus&Romet Grup Podgrodzia (Podkarpackie) przygotowuje się do produkcji miejskiego samochodu napędzanego dwoma silnikami elektrycznymi.