Porsche Taycan

Taycan to samochód osobowy klasy wyższej, przez co pozornie nie wyróżnia się spośród innych modeli marki Porsche. Jednak napęd w pełni elektryczny i brak alternatyw dla tego rozwiązania czynią z niego propozycję absolutnie wyjątkową.
Porsche Taycan - najważniejsze informacje
Porsche Taycan to pierwszy elektryczny samochód producenta. /materiały prasowe

Porsche Taycan - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2019

Taycan to samochód osobowy klasy wyższej, przez co pozornie nie wyróżnia się spośród innych modeli marki Porsche. Jednak napęd w pełni elektryczny i brak alternatyw dla tego rozwiązania czynią z niego propozycję absolutnie wyjątkową.

Historia Porsche Taycana

Prace nad pojazdem trwały wiele lat, co nie powinno dziwić, zważając na specyfikę tego modelu, który jest całkowicie nową propozycją w ofercie niemieckiego producenta. 

Trudno porównać ten pojazd do jakiegokolwiek auta, które kiedykolwiek pojawiło się w asortymencie Porsche. Zarówno pod kątem stylistycznym, jak i wyposażenia, Taycan jest nowością. Niemniej cechą wyróżniającą go w największym stopniu jest w pełni elektryczny napęd. 

To pierwszy elektryczny samochód producenta. Właśnie dlatego od przedstawienia konceptu w 2015 roku do prezentacji Taycana minęły aż cztery lata.

Początkowo model był dostępny jedynie w wersji 4-drzwiowej z nadwoziem typu sedan. Natomiast w 2021 roku dołączyły do niego egzemplarze shooting brake, oferujące zdecydowanie większą przestrzeń bagażową.

Elektryczna propozycja od Porsche osiągnęła większy sukces niż się spodziewano. Obecnie model generuje lepszą sprzedaż niż kultowe Porsche 911, mimo że ten ostatni wcale nie traci na popularności.

Porsche Taycan – generacje

Taycan to nowy model, nad którym prace trwały latami. Dlatego też można się spodziewać, że jeszcze długo produkowana będzie dopracowana w każdym szczególe pierwsza generacja. Niemniej już dzisiaj auto jest dostępne w kilku wariantach, a niebawem prawdopodobnie poznamy jego kolejne wersje.

Porsche Taycan – dane techniczne

Porsche Taycan jest napędzane przez akumulator o pojemności 79,2 lub 93,4 kWh. W zależności od wariantu moc jednostki napędowej wynosi od 326 do 680 KM. 

W najmocniejszej wersji Porsche Taycan jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu ponad 460 kilometrów. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje maksymalnie do 5.5 s, przy czym najmocniejszy w rodzinie Porsche Taycan Turbo S potrzebuje jedynie 2.8 s. Wszystkie wersje posiadają napęd tylny lub na 4 koła oraz dwustopniową skrzynię biegów. 

Porsche Taycan – opinie kierowców

To model, na którego debiut czekało wielu kierowców i jeszcze więcej ekspertów. Po zaprezentowaniu najnowszej propozycji marki Porsche opinie były w większości pozytywne, a później już tylko coraz lepsze. Elektryczne Porsche osiągnęło niezaprzeczalny sukces sprzedażowy. 

Kierowcy doceniają doskonałe prowadzenie i bardzo dobre przyspieszenie przy jednocześnie stosunkowo długim dystansie możliwym do przejechania na jednym ładowaniu. Nie bez powodu Taycan, zwłaszcza w wersji Turbo S, często jest zestawiany z Teslą Modelem S. 

Na plus Taycana, głównie w wersji Cross Turismo, czyli z nadwoziem w stylu shooting brake, przemawia też pojemny bagażnik. Dzięki temu ten sportowy model luksusowy zyskuje też dodatkową funkcjonalność.

Porsche Taycan - Wiadomości

Porsche Taycan - Zdjęcia