Mitsubishi Colt

Wtorek, 5 września 2023 (10:44) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (15:36)
Mitsubishi Colt to samochód osobowy produkowany przez japoński koncern w latach 1984–2012 oraz ponownie od 2023 r. Początkowo zaliczano go do segmentu C, następnie (od szóstej generacji) do segmentu B. Przez wiele lat Colt był najpopularniejszym modelem Mitsubishi w Europie. Po szóstej generacji zaprzestano produkcji i zastąpiono go modelem Space Star (dostępnym pod nazwą Mirage na rynkach pozaeuropejskich). W 2023 r. wznowiono jednak jego produkcję w nowej odsłonie.
Mitsubishi Colt - najważniejsze informacje
Mitsubishi Colt siódmej generacji to bliźniak Renault Clio. /Krzysztof Mocek /INTERIA.PL

Mitsubishi Colt - najważniejsze informacje

Mitsubishi Colt – historia

Mitsubishi Colt powstał w 1978 r. jako odmiana hatchback modelu Lancer i następca modelu Precis. Był sprzedawany także jako Mitsubishi Mirage. Nazwa nawiązuje do linii Colt z lat 60. (modele 600, 800, 1000, 1100 i 1500). Od początku model ceniono za niezawodność, przestronne wnętrze i dobry stosunek ceny do jakości. W drugiej generacji po raz pierwszy zaproponowano Colta z silnikiem wysokoprężnym. Natomiast w trzeciej generacji powstała wersja z napędem na cztery koła. Od tej generacji w Coltach montowano też wspomaganie kierownicy i ABS. Była to również pierwsza odsłona tego modelu dostępna w sprzedaży w Polsce. W czwartej generacji wprowadzono poduszki powietrzne. Colt powstał także jako 2-drzwiowy sedan. 

Piąta generacja była ostatnim Coltem segmentu C. Od generacji szóstej Colt należał do segmentu B. Zyskał też zupełnie nowy wygląd. Było to ostatnie wcielenie tego modelu przed wznowieniem jego sprzedaży w 2023 r. Jego następca otrzymał nazwę Mirage, a w Europie Space Star. W 2022 ogłoszono powrót Colta, wzorowanego na piątej generacji Renault Clio. Samochód trafił do sprzedaży w 2023 r.

Mitsubishi Colt – generacje

Pierwsza generacja Mitsubishi Colta (1978-1984) została zaprezentowana przez koncern Mitsubishi Motors na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie w lutym 1978 roku. Do sprzedaży samochód trafił w grudniu, ale nie był oferowany w Polsce. Był ceniony przede wszystkim za niezawodność i funkcjonalność.

Druga generacja Mitsubishi Colta (1984-1988) była dostępna jako 3- i 5-drzwiowy hatchback. Wersja sedan była natomiast sprzedawana jako Mitsubishi Lancer. Nabywcy mieli do wyboru cztery wersje napędów, w tym po raz pierwszy silnik wysokoprężny. W USA ta wersja była sprzedawana jako Dodge Colt.

Trzecia generacja Mitsubishi Colta (1988-1992) również był wersją Lancera. Występował jako 3-drzwiowy hatchback. W tej wersji po raz pierwszy pojawiły się ABS oraz wspomaganie kierownicy. Poza Europą był dostępny jako Mitsubishi Mirage, Dodge Colt, Plymouth Colt i Eagle Summit.

Czwarta generacja Mitsubishi Colta (1992-1995) ponownie była odmianą Lancera. Wyposażono ją po raz pierwszy w poduszki powietrzne, jednak dopiero w końcowym okresie produkcji. Dostępna była także wersja z napędem 4x4. Najmocniejsza wersja silnika w połączeniu z niewielką masą samochodu pozwalała mu się rozpędzić do ok. 210 km/h, a przyspieszenie do „setki” wynosiło zaledwie 7,6 s.

Piąta generacja Mitsubishi Colta (1995-2003) nie różniła się znacząco od poprzedniej. Tak jak poprzednik, nowy Colt był sprzedawany w Japonii jako Mitsubishi Mirage.

Szósta generacja Mitsubishi Colta (2003-2012) nadała modelowi zupełnie nowe oblicze. Została zaliczona do segmentu B, a jej wygląd znacząco różnił się od poprzedników. Został zaprojektowany w Europie i powstał na płycie podłogowej Smarta ForFour, w kooperacji z koncernem DaimlerChrysler. Dostępny był także jako 2-drzwiowe coupe-cabrio (Mitsubishi Colt CZC). 

W 2004 r. po raz pierwszy uruchomiono jego produkcję poza Japonią, w holenderskiej fabryce NedCar oraz we Włoszech (wersja CZC). W 2008 roku Mitsubishi Colt przeszedł facelifting i został przeprojektowany zgodnie z nowym nurtem stylizacyjnym marki o nazwie Jet Fighter. Produkcję zakończono w 2012 roku, a Colta zastąpił Mitsubishi Mirage (w Europie dostępny jako Space Star).

Siódma generacja Mitsubishi Colta pojawiła się na rynku w 2023 r. Samochód jest właściwie bliźniakiem Renault Clio piątej generacji. Nowy Mitsubishi Colt ponownie należy do segmentu B. Jest wyposażony w wiele zaawansowanych systemów i rozwiązań wspierających kierowcę. Wyróżnia go też 5-letnia gwarancja z limitem 100 tys. km.

Mitsubishi Colt – dane techniczne

Mitsubishi Colt pierwszej generacji był dostępny z silnikami benzynowymi 1.2/55 KM i 1.4/70 KM. Od 1981 r. była też dostępna wersja Turbo o pojemności 1,4 l i 105 KM. Samochód miał napęd na przednie koła.

Mitsubishi Colt drugiej generacji po raz pierwszy otrzymał silnik diesla (1.8/58 KM). Dostępne były także silniki benzynowe o pojemności 1,2-1,6 l i mocy 55-125 KM.

Mitsubishi Colt trzeciej generacji był dostępny z manualną lub automatyczną przekładnią i szerokim wyborem jednostek napędowych. Silniki benzynowe miały pojemności od 1,3 do 1,8 l oraz moc 60-136 KM. Dostępna była także wersja Diesel o pojemności 1,8 l i mocy 60 KM. W Japonii zaproponowano również silnik 4G61T o pojemności 1.6 litra z dwoma wałkami rozrządu w głowicy i 16 zaworami wyposażony w Intercooler, który osiągał moc 160 KM. Ta wersja była dostępna pod nazwą Mitsubishi Mirage Cyborg R Turbo.

Mitsubishi Colt czwartej generacji był dostępny z silnikami benzynowymi o pojemności 1,3-1,8 l o mocy 75-140 KM. Japońska odmiana Mirage Cyborg miała wysokoobrotowy silnik 1.6 DOHC MIVEC o mocy 175KM. Skrzynia biegów ponownie była manualna (5b) lub automatyczna (4b).

Mitsubishi Colt piątej generacji ponownie był dostępny w kilku wersjach. Silniki benzynowe miały pojemność 1,3-16 l i moc 75-90 KM. W egzemplarzach oferowanych od 2000 r. moc ta wzrosła do 82-103 KM. Wszystkie warianty były dostępne z napędem na przednią oś.

Mitsubishi Colt szóstej generacji oferowany był z silnikami benzynowymi (1,1-1,5 l, 75-150 KM) oraz turbodieslami (1,5 l, 68-95 KM). Wszystkie wersje miały napęd na przednie koła. Wersja CZC miała 1,5-litrowe, 150-konne silniki.

Mitsubishi Colt siódmej generacji jest dostępny z klasycznym silnikiem benzynowym o pojemności 1 l i mocy 67 KM, z turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1 l i 91 KM oraz z silnikiem hybrydowym o pojemności 1,6 l i łącznej mocy 143 KM.

Mitsubishi Colt – opinie i ciekawostki

Mitsubishi Colt zyskał już status legendy. Od 1978 r. sprzedał się w liczbie 1,2 mln egzemplarzy. Jest to na tyle silna marka, że koncern Mitsubishi postanowił przywrócić Colta w nowoczesnej odsłonie. Auto zawsze było znane przede wszystkim z niskiej awaryjności. Użytkownicy dopatrywali się w nim wad takich jak głośna praca silnika, słaba jakość materiałów wykończeniowych we wnętrzu czy niezbyt duży bagażnik. Auto świetnie sprawdzało się jednak w mieście i cechowało się funkcjonalnością. Przez wiele lat dostępności na rynku zachowało swój charakter mimo zmian stylistycznych i ulepszeń. W 2023 r. wraca do sprzedaży i ma szansę ponownie zainteresować sobą nową generację kierowców.

Mitsubishi Colt - Wiadomości

 • Rośnie sprzedaż Mitsubishi. ASX bestsellerem

  Rośnie sprzedaż Mitsubishi. ASX bestsellerem

  Wtorek, 14 maja (14:55)
  Mitsubishi, reprezentowane w Polsce przez firmę Astara, wprowadziło na polski rynek nowe modele i są tego efekty. Sprzedaż samochodów dynamicznie rośnie.
 • Nigdy nie rozumiałem "badge engineeringu". Colt nie rozjaśnił mi sprawy

  Nigdy nie rozumiałem "badge engineeringu". Colt nie rozjaśnił mi sprawy

  Środa, 20 marca (12:13)
  Mitsubishi Colt to właściwie wierna kopia Renault Clio. Podczas testu próbował znaleźć odpowiedź na pytanie, w czym ten model jest lepszy od francuskiego pierwowzoru.
 • Mitsubishi Colt. Sprawdziłem, czy to naprawdę tylko kopia Renault Clio

  Mitsubishi Colt. Sprawdziłem, czy to naprawdę tylko kopia Renault Clio

  Środa, 27 września 2023 (09:45)
  Gdy Mitsubishi zaprezentowało nową generację Colta, w sieci zawrzało. Internauci nie mieli litości i określili nowy model kopią Renault Clio. Oczywiście, zgodnie z nową strategią aliansu...
 • Reklama
 • Legendarny model Mitsubishi powrócił w nowej odsłonie. Jego wygląd może zmylić

  Legendarny model Mitsubishi powrócił w nowej odsłonie. Jego wygląd może zmylić

  Czwartek, 8 czerwca 2023 (19:40)
  Japoński producent zaprezentował właśnie siódmą generację Mitsubishi Colta – modelu, który po 9 latach na nowo powraca do europejskiego segmentu samochodów miejskich. W jakich wersjach...
 • Mitsubishi zapowiada powrót legendarnego modelu. Podano datę premiery

  Mitsubishi zapowiada powrót legendarnego modelu. Podano datę premiery

  Środa, 5 kwietnia 2023 (13:18)
  Choć jego historia sięga 1978 r., po latach rynkowych sukcesów, w 2014 r. zniknął z europejskiego rynku. Teraz Mitsubishi Colt, bo o nim mowa, ma szansę na odrodzenie – przygotowany przy...
 • Mitsubishi Colt 2023 - japoński model wraca po latach

  Mitsubishi Colt 2023 - japoński model wraca po latach

  Wtorek, 5 kwietnia 2022 (10:08)
  Mitsubishi wraca do dobrze znanej i cenionej nazwy, wraz z premierą swojego nowego modelu. Colt znowu pojawi się w ofercie japońskiego producenta.
 • Reklama
 • Colt najbardziej niezawodny

  Colt najbardziej niezawodny

  Wtorek, 11 maja 2010 (14:05)
  Mitsubishi colt jest najbardziej niezawodnym japońskim samochodem klasy B sprzedawanym w Niemczech. Tak wynika z najnowszych statystyk ADAC, w których Mitsubishi zajmuje trzecie miejsce w...
 • Test: mitsubishi colt

  Test: mitsubishi colt

  Piątek, 11 grudnia 2009 (12:10)
  Mitsubishi nigdy nie było zaliczane do producentów, których samochody można by uznać za stylistyczną czołówkę, ale ostatnio wydawało się, że Japończycy odnaleźli w końcu przepis na sukces.