McLaren Automotive

McLaren Automotive to przedsiębiorstwo specjalizujące się w konstruowaniu aut sportowych. Należy ono do McLaren Technology Group. Co warto wiedzieć o tej firmie?
McLaren Automotive - najważniejsze informacje
McLaren to nie tylko znany producent i konstruktor aut, ale również zespół startujący w wyścigach F1. /materiały prasowe

McLaren Automotive - najważniejsze informacje

McLaren Automotive to przedsiębiorstwo specjalizujące się w konstruowaniu aut sportowych. Należy ono do McLaren Technology Group. Co warto wiedzieć o tej firmie?

Historia McLarena

Początki firmy sięgają końca lat osiemdziesiątych. W 1989 roku Ron Dennis, który swoją przygodę z autami rozpoczynał jako mechanik F1, zdecydował się na założenie McLaren Cars Limited. Firma miała swoją siedzibę w Woking, 40 km od stolicy Wielkiej Brytanii. 

Pierwsze auto skonstruowane przy wsparciu specjalistów F1 to supersamochód F1, który debiutował w 1991 roku. Nietypowy kokpit oraz świetne osiągi maszyny sprawiły, że McLaren Cars zyskało większy rozgłos na świecie. Produkcja modelu zakończyła się w 1998 roku po czym firma Rona Denissa na dziesięć lat zawiesiła działalność. 

Dopiero pod koniec pierwszej dekady XXI wieku grupa McLarena powróciła do konstruowania aut pod nową marką McLaren Automotive. 

McLaren w Polsce

Pierwszy salon McLarena w Polsce został otworzono w 2018 roku, w Warszawie. Jest to jedyny punkt dealerski firmy na terenie RP. Portfolio salonu obejmuje wszystkie modele McLarena z możliwością personalizacji. Salon w Warszawie koncentruje się na sprzedaży aut, serwisie oraz dystrybucji części zamiennych. 

McLaren – popularne modele 


Za oficjalny moment powrotu McLaren Automotivc na rynek przyjmuje się rok 2009 roku, kiedy zaprezentowano kolejny supersamochód MP4-12 C. Dwa lata później na międzynarodowych targach motoryzacyjnych organizowanych we Francji zadebiutował model P1 uznawany za następcę legendarnego F1. W 2014 roku ofertę McLarena uzupełnił 650 S, a rok później 570S o nieco mniejszych gabarytach. Wśród innych aut marki warto wskazać:
  • Senna – 2017 r.,
  • Speedtail – 2018 r.,
  • GT, ELVA – 2019 r.

McLaren – pozostała działalność

McLaren to nie tylko znany producent i konstruktor aut, ale również zespół startujący w wyścigach F1. McLaren F1 Team startował w wyścigach w Indianapolis 500 i Can-AM. W ogólnej klasyfikacji wszystkich ekip brytyjskich zespół uchodzi za wicelidera, zaraz po Ferrari.  Temat McLaren Automotive znajdziesz również w serwisie:

McLaren Automotive - Wiadomości

McLaren Automotive - Zdjęcia