Hyundai i20

Hyundai i20 to przedstawiciel koreańskiej marki w segmencie B. Następca modelu Getz został zaprojektowany w Europie i stał się groźną konkurencją dla samochodów miejskich pochodzących ze Starego Kontynentu. Model uchodzi za trwały i praktyczny, ale jego pierwsza odsłona borykała się z korozją.
Hyundai i20 - najważniejsze informacje
Hyundai i20 to następca modelu Getz. /materiały prasowe

Hyundai i20 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2008

Hyundai i20 to przedstawiciel koreańskiej marki w segmencie B. Następca modelu Getz został zaprojektowany w Europie i stał się groźną konkurencją dla samochodów miejskich pochodzących ze Starego Kontynentu. Model uchodzi za trwały i praktyczny, ale jego pierwsza odsłona borykała się z korozją.

Historia Hyundaia i20

Pierwsza generacja została zaprojektowana w niemieckim oddziale marki Hyundai, co jasno wskazywało, w który rynek będzie celować nowy model. Niewielkie auto miejskie spokrewnione technologicznie z Kią Rio spotkało się ze sporym zainteresowaniem kupujących.

Obecnie w salonach Hyundaia jest sprzedawana trzecia generacja modelu. Do głównych konkurentów należą m.in.: Skoda Fabia, Renault Clio, Opel Corsa i Toyota Yaris.

Hyundai i20 – generacje

Po dziewięciu latach obecności na rynku Hyundai Getz wymagał następcy. Podjęto decyzję o stworzeniu od podstaw nowego modelu, który miał przypaść do gustu europejskiej klienteli.

W 2008 roku zaprezentowano pierwszą odsłonę modelu i20, którą początkowo oferowano jako 5-drzwiowy hatchback mierzący niespełna 4 metry. Rok później gamę wersji nadwozia uzupełniono o odmianę 3-drzwiową. W 2012 roku przeprowadzono lifting, który poza zmianami stylistycznymi przyniósł także wydłużenie nadwozia o 45 mm.

Druga odsłona modelu i20 została zaprezentowana w 2014 roku. Wygląd nowszej wersji miejskiego auta zyskał na masywności i stał się bardziej wyrazisty zgodnie z nowymi trendami designu koreańskiej marki. 3-drzwiowe auto było sprzedawane jako coupé. Pojawiła się także uterenowiona wersja i20 active z pakietem stylistycznym i zwiększonym o 2 cm prześwitem.

Na początku 2020 roku do salonów marki zawitała trzecia odsłona modelu i20, której design był nowocześniejszy i jeszcze bardziej wyrazisty od poprzednika. Po raz pierwszy zaprezentowano usportowioną wersję i20 N. Zrezygnowano z odmiany 3-drzwiowej.

Hyundai i20 – dane techniczne

Wszystkie wersje i generacje Hyundaia i20 mają przedni napęd. Moc najczęściej jest dostarczana za pomocą manualnej skrzyni biegów o 5 lub 6 przełożeniach. Oferowany jest także opcjonalny dwusprzęgłowy 6-biegowy automat. Z kolei starsze generacje korzystały z klasycznej skrzyni automatycznej o 4 przełożeniach.

Wolnossące silniki benzynowe o pojemności od 1,0 do 1,6 l i mocy od 78 do 126 KM zdominowały gamę jednostek napędowych. Oferowane były także dwie turbodoładowane jednostki benzynowe. Mniejsza, o pojemności 1,0 l, osiągała moc 100–120 KM. Z kolei większa jednostka 1,6 generowała 204 KM w wersji N.

Zwolennicy wersji wysokoprężnych mogli wybierać pomiędzy 3 turbodoładowanymi wariantami o pojemności 1,1, 1,4 oraz 1,6 l, które generowały od 75 do 109 KM.

Hyundai i20 – opinie kierowców

Model i20 należy do najchętniej kupowanych hyundaiów w Polsce. Mocne cechy tego auta to praktyczne i dość przestronne wnętrze, trwałe jednostki benzynowe oraz korzystna cena zakupu na tle europejskiej konkurencji. Pierwsza generacja w wersji przed liftingiem była podatna na występowanie korozji w okolicach klamek drzwi i tylnej szyby. Zmodernizowane egzemplarze są już wolne od tej wady. 

Hyundai i20 - Wiadomości

 • Hyundai i20 przeszedł lifting. Zmiany są skromne, ale całkiem istotne

  Hyundai i20 przeszedł lifting. Zmiany są skromne, ale całkiem istotne

  Piątek, 12 maja 2023 (14:05)
  Hyundai i20 doczekał się kuracji odmładzającej. Koreański reprezentant miejskiego segmentu po face liftingu zmienił się tylko nieznacznie, jednak wprowadzone modyfikacje - z punktu...
 • Na jakich samochodach zdaje się egzamin na prawo jazdy w WORD w Polsce?

  Na jakich samochodach zdaje się egzamin na prawo jazdy w WORD w Polsce?

  Czwartek, 16 czerwca 2022 (17:30)
  Na jakich samochodach zdaje się egzamin na prawo jazdy kategorii B? Co kilka lat Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego decydują się na zmianę pojazdów. Sprawdziliśmy, jakie auta dostępne są...
 • Nowy rajdowy samochód Hyundaia

  Nowy rajdowy samochód Hyundaia

  Środa, 7 września 2016 (11:13)
  Przez najbliższych kilka tygodni wzrok większości fanów rajdów samochodowych zwrócony będzie w kierunku Hyundaia.
 • Reklama
 • Hyundai i20 Active. Nowy, mały crossover

  Hyundai i20 Active. Nowy, mały crossover

  Środa, 2 września 2015 (15:50)
  ​Hyundai poszerza gamę modelową i20 o nową wersję - i20 Active.
 • Hyundai i20 1.4 CRDi. Piątka dla stylistów

  Hyundai i20 1.4 CRDi. Piątka dla stylistów

  Piątek, 19 czerwca 2015 (10:14)
  Kiedy do naszej redakcji trafił nowy Hyundai i20 w topowej wersji wyposażenia z 90-konnym silnikiem wysokoprężnym 1.4 CRDi za ponad 70 tys. zł zaczęliśmy się zastanawiać jaki jest sens...
 • Hyundai i20 Coupe. Wreszcie jest!

  Hyundai i20 Coupe. Wreszcie jest!

  Środa, 10 grudnia 2014 (15:35)
  Oferta Hyundaia poszerzy się wkrótce o nowe auto. Koreańczycy oficjalnie zaprezentowali dziś model i20 Coupe - pierwsze w swojej karierze dwudrzwiowe auto segmentu B.
 • Reklama
 • Trzydrzwiowy Hyundai i20. Wygląda jak coupe!

  Trzydrzwiowy Hyundai i20. Wygląda jak coupe!

  Środa, 3 września 2014 (14:49)
  Hyundai opublikował pierwszą grafikę zdradzającą kształty modelu i20 w opracowywanej właśnie wersji coupe. Auto pojawić ma się w salonach już przyszłym roku.
 • Tak wygląda nowy hyundai i20

  Tak wygląda nowy hyundai i20

  Poniedziałek, 5 marca 2012 (11:39)
  Tuż przed premierą na salonie w Genewie Hyundai zdecydował się opublikować oficjalne zdjęcia i dane gruntownie odświeżonego i20.

Hyundai i20 - Zdjęcia