Honda Civic

Honda Civic to kompaktowy model, który obecny jest w ofercie japońskiej marki od ponad 50 lat. Samochód cieszy się dużą popularnością, m.in. dzięki niezawodności i praktycznym rozwiązaniom technologicznym. Na całym świecie sprzedano ponad 27 mln egzemplarzy japońskiego kompaktu.
Honda Civic - najważniejsze informacje
Honda Civic to praktyczny i niezawodny kompakt, który od ponad pół wieku służy kierowcom na całym świecie. /materiały prasowe

Honda Civic - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    1972

Honda Civic to kompaktowy model, który obecny jest w ofercie japońskiej marki od ponad 50 lat. Samochód cieszy się dużą popularnością, m.in. dzięki niezawodności i praktycznym rozwiązaniom technologicznym. Na całym świecie sprzedano ponad 27 mln egzemplarzy japońskiego kompaktu.

Historia Hondy Civic

Hondę Civic zaprezentowano w 1972 r. jako następcę modelu N600. Kompaktowy Civic był pierwszym samochodem japońskiej marki, który stał się rozpoznawalny na świecie. Dwa lata po premierze model zajął trzecie miejsce w plebiscycie na europejski samochód roku. Obecnie w sprzedaży jest 11. generacja modelu. Główni konkurenci to Volkswagen Golf i Toyota Corolla.

Honda Civic – generacje

Pierwsza generacja Hondy Civic została zaprezentowana w 1972 r. Niewielki kompakt produkowany był w wersji 3- i 5-drzwiowej jako hatchback i kombi. W 1979 r. weszła na rynek 2. generacja modelu. Do gamy wersji nadwozia dołączył sedan. Premiera 3. generacji odbyła się w 1983 r. W ofercie pojawiły się usportowiona wersja sprzedawana pod nazwą CRX Si.

Czwarta odsłona Hondy Civic weszła na rynek w 1987 r. Nowością było w pełni niezależne zawieszenie tylnych kół. Dzięki temu model zyskał bardzo dobre właściwości jezdne. Piąta generacja miała premierę w 1991 r. Zadebiutowała jako dwudrzwiowa wersja coupé.

Szósta generacja została zaprezentowana w 1995 r. Wersja 3-drzwiowa coupé i sedan sprzedawane były na całym świecie, natomiast 5-drzwiowy hatchback i kombi produkowane były w Wielkiej Brytanii z przeznaczeniem jedynie na rynek europejski. Do gamy silników benzynowych dołączyła jednostka wysokoprężna zapożyczona od brytyjskiej marki Rover. Po raz pierwszy zaprezentowano usportowioną wersję Type-R.

W 2000 r. odbyła się premiera 7. generacji Hondy Civic. Na rynku europejskim sprzedawano 3- i 5-drzwiową wersję hatchback, a w Japonii i USA także coupé oraz sedana. Model Civic Type-R został uznany za jeden z najlepszych tzw. hot hatchy w Europie. Do gamy silników dołączyła wersja hybrydowa sprzedawana pod nazwą Civic IMA.

Honda Civic 8. generacji z 2005 r. charakteryzowała się rewolucyjną, futurystyczną stylistyką. W pełni niezależne zawieszenie tylnych kół ustąpiło miejsca belce skrętnej. Rozwiązanie nieco pogorszyło właściwości jezdne, ale pozwoliło też zwiększyć przestronność wnętrza, co stało się mocną cechą modelu. Model 9. generacji kontynuował rozwiązania poprzednika. Zrezygnowano z wersji 3-drzwiowej.

Zaprezentowana w 2015 r. 10. generacja Hondy Civic sprzedawana była globalnie w tych samych wersjach nadwozia: 5-drzwiowy hatchback i 4-drzwiowy sedan. Wersja coupé sprzedawana była jedynie w Ameryce Północnej. 

Najnowsza odsłona Hondy Civic miała premierę w 2021 r. 5-drzwiowy hatchback i 4-drzwiowy sedan oferowane są tylko z hybrydowymi jednostkami napędowymi.

Honda Civic – dane techniczne

Honda Civic to przednionapędowy samochód kompaktowy. Jedynym wyjątkiem jest wersja Shuttle z lat 80. wyposażona w napęd na cztery koła. Wszystkie generacje Hondy Civic korzystały z manualnych i automatycznych skrzyń biegów.

Egzemplarze Hondy Civic z lat 1975–2016 wyposażone były w wolnossące silniki benzynowe o pojemności od 1,2 do 2,0 l, które osiągały od 54 do 200 KM. W 2015 r. zaprezentowano turbodoładowany dwulitrowy silnik o mocy 320 KM. Rok później na rynek weszła doładowane jednostki o pojemności od 1,0 do 1,5 l, które osiągały od 129 do 184 KM. Od 2021 r. Honda Civic sprzedawana jest jedynie w wersji hybrydowej generującej 184 KM.

Jednostki wysokoprężne dołączyły do oferty w 1995 r. Silniki o pojemności od 1,7 do 2,0 l osiągały od 86 do 110 KM. Dopiero w 2004 r. Honda zaprezentowała silniki diesla własnego autorstwa. Jednostki o pojemności 1,6 i 2,2 l osiągały od 120 do 185 KM. Jednostki wysokoprężne zniknęły z oferty w 2021 r.

Honda Civic – opinie kierowców

Honda Civic to praktyczny i niezawodny kompakt, który od ponad pół wieku służy kierowcom na całym świecie. Silniki benzynowe uchodzą za bezawaryjne. Jednostkom wysokoprężnym zdarzają się usterki, ale trudno uznać je za szczególnie awaryjne. Starsze generacje były podatne na korozję.

Honda Civic - Wiadomości

Honda Civic - Zdjęcia