Ford Mondeo

Ford Mondeo został oficjalnie wprowadzony do sprzedaży w 1993 roku. Twórcy pragnęli stworzyć auto globalne, nowoczesne, komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne. Bezsprzecznie model osiągnął spory sukces. W 1994 otrzymał tytuł Car of the Year. W 2022 roku Ford zakończył produkcję Mondeo w Europie. 
Ford Mondeo - najważniejsze informacje
W 2022 roku zakończyła się produkcja Forda Mondeo (5. generacja) na europejski rynek. /materiały prasowe

Ford Mondeo - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1993

 • Zakończenie produkcji:

  2022

Ford Mondeo został oficjalnie wprowadzony do sprzedaży w 1993 roku. Twórcy pragnęli stworzyć auto globalne, nowoczesne, komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne. Bezsprzecznie model osiągnął spory sukces. W 1994 otrzymał tytuł Car of the Year. W 2022 roku Ford zakończył produkcję Mondeo w Europie. 

Historia Forda Mondeo

Słowo „mondeo” pochodzi od łacińskiego mundus – świat. Przy produkcji tego pojazdu Ford nie stronił od zastosowania najnowszych, nieraz innowacyjnych technologii. Do projektowania zostali zaangażowani wybitni inżynierowie z europejskich i amerykańskich siedzib Forda. 

Ogromne przedsięwzięcie, jakim była produkcja Mondeo, kosztowało aż 6 miliardów dolarów, co czyni auto najdroższym projektem w historii motoryzacji. 

Forda Mondeo zaprezentowano po raz pierwszy w listopadzie 1992, po 6 latach prac. Na rynek amerykański trafiły natomiast jego bliźniacze modele: Contour i Mercury Mistique.

Ford Mondeo – generacje

Na przestrzeni 30 lat istnienia modelu mogliśmy zobaczyć na rynku aż 6 generacji Forda Mondeo. 

Generacja pierwsza (1992-1996) – charakteryzowała się nowoczesnym zawieszeniem, a także nowymi silnikami benzynowymi z serii Zetec oraz wysokoprężnymi Endura DE. Auto wyposażono też w centralny zamek oraz elektrycznie otwierane szyby. Wyróżnikiem wersji kombi było samopoziomujące się zawieszenie. 

Generacja druga (1996-2000) – to kompleksowo zmodernizowana wersja pierwszej generacji. Zmieniono głównie karoserię i tylny zderzak. Zwiększono również bezpieczeństwo, poprawiając strefę zgniotu.

Generacja trzecia (2000-2006) – to już całkiem nowa konstrukcja. Ostre linie i motyw trójkąta to cechy charakterystyczne dla nadwozia. Pojazd przeszedł aż dwa face liftingi (w 2003 i 2005 roku).

Generacja czwarta (2006-2013) – to kolejna, niemalże całkowicie zmodernizowana wersja. Została oparta na zupełnie nowej dla marki stylistyce. Bazę stanowiła inna niż dotychczas płyta podłogowa pochodząca od szwedzkiego koncernu motoryzacyjnego Volvo Car Corporation.

Generacja piąta (2012-2022) to pierwsza generacja zbudowana na płycie podłogowej CD. Charakteryzowała się zupełnie inną konstrukcją tylnego zawieszenia. Ta generacja jest ostatnią produkowaną na europejski rynek. 

Generacja szósta (2022-nadal) dopiero debiutuje na rynku. Odróżniają ją dwurzędowe reflektory i pasy świetlne z diod LED, biegnące zarówno przez pas przedni, jak i tylny. Jest przeznaczona wyłącznie na rynek chiński. 

Ford Mondeo – dane techniczne

 • Typ nadwozia: hatchback/kombi/sedan;
 • Rodzaje silników: benzynowe/wysokoprężne/hybrydowe;
 • Moc silnika: od 88 KM do 240 KM (zależne od wersji);
 • Skrzynia biegów: manualna/automatyczna/bezstopniowa;
 • Rodzaje napędów: przedni/AWD.

Ford Mondeo – opinie kierowców

Niezależnie od generacji, Ford Mondeo zyskuje sobie niezwykle przychylne opinie użytkowników – ponad 80% użytkowników auta kupiłoby je ponownie. Najsłabsze opinie otrzymuje trzecia generacja samochodu.

W każdej wersji Mondeo jego posiadacze wymieniają silnik jako plus pojazdu. Doceniają również zawieszenie i układ hamulcowy, a w dwóch ostatnich generacjach – karoserię i przeniesienie napędu.

Ford Mondeo - Wiadomości

 • Auta używane na "F", które warto kupić – top 3

  Auta używane na "F", które warto kupić – top 3

  Wtorek, 19 września (11:56)
  Stereotypy mają to do siebie, że niełatwo z nimi walczyć. Tymczasem w przypadku samochodów używanych ten o autach na „f”, czyli Fordach, Fiatach i francuskich, już dawno jest… tylko...
 • Ford Mondeo Mk4 (2007-2014) – wymarzone auto rodzinne, ale nie bez wad

  Ford Mondeo Mk4 (2007-2014) – wymarzone auto rodzinne, ale nie bez wad

  Wtorek, 13 czerwca (13:36)
  Motoryzacja przechodzi teraz prawdziwą rewolucję, a jedną z jej oznak jest znikanie z rynku modeli, które przez dekady cieszyły się dużym uznaniem kierowców. Takich jak Ford Mondeo,...
 • Ciekawość to czasem pierwszy stopień do zatrzymania prawa jazdy

  Ciekawość to czasem pierwszy stopień do zatrzymania prawa jazdy

  Środa, 26 października 2022 (10:33)
  Kierujący Fordem Mondeo zakończył jazdę na pniu ściętego drzewa. Miał 2,5 promila. Jednak w związku z tą sytuacją, za jazdę pod wpływem odpowie również inny kierowca, który nie brał...
 • Reklama

 • 4500 zł i sąd - kierowca Forda wpadł dwa razy tego samego dnia

  4500 zł i sąd - kierowca Forda wpadł dwa razy tego samego dnia

  Wtorek, 18 stycznia 2022 (11:02)
  W Świdnicy policjanci drogówki zatrzymali dwa razy tego samego dnia 35-letniego kierowcę Forda Mondeo, który nie miał prawa jazdy. Kierowca musi teraz zapłacić ogromną grzywnę i...
 • Nowy Ford Mondeo w pełnej okazałości. W Europie możemy jedynie pomarzyć!

  Nowy Ford Mondeo w pełnej okazałości. W Europie możemy jedynie pomarzyć!

  Wtorek, 18 stycznia 2022 (10:26)
  Już za kilka tygodni z europejskiej oferty Forda definitywnie zniknie jedna z wieloletnich lokomotyw sprzedaży marki - Ford Mondeo. Nie oznacza to jednak, że Mondeo kończy swoją...
 • Ford Mondeo ST Line. Polskie ceny

  Ford Mondeo ST Line. Polskie ceny

  Wtorek, 18 października 2016 (14:41)
  W polskich cennikach Forda debiutuje wkrótce "usportowiona" wersja Mondeo - ST Line. Na jakie dodatki liczyć mogą klienci amerykańskiej marki?
 • Reklama

 • Ford Mondeo potrafi przeskakiwać nad dziurami!

  Ford Mondeo potrafi przeskakiwać nad dziurami!

  Piątek, 19 lutego 2016 (10:08)
  A przynajmniej powinna potrafić jego odświeżona wersja, którą zobaczymy jeszcze w tym roku.
 • Ford Fusion czyli... Mondeo (po faceliftingu)

  Ford Fusion czyli... Mondeo (po faceliftingu)

  Wtorek, 12 stycznia 2016 (09:17)
  Na trwającym właśnie salonie motoryzacyjnym w Detroit Ford zaprezentował odświeżony model Fusion. Co zmieniło się w amerykańskim krewnym europejskiego Forda Mondeo?

Ford Mondeo - Zdjęcia