Ford Explorer

Ford Explorer to amerykański SUV klasy średniej, który przez długie lata był produkowany na ramie, podobnie jak samochody terenowe. Na europejskim rynku były oferowane zaledwie dwie z sześciu generacji tego modelu.
Ford Explorer - najważniejsze informacje
W Europie Ford Explorer jest sprzedawany tylko w wersji plug-in hybrid. /materiały prasowe

Ford Explorer - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    1990

Ford Explorer to amerykański SUV klasy średniej, który przez długie lata był produkowany na ramie, podobnie jak samochody terenowe. Na europejskim rynku były oferowane zaledwie dwie z sześciu generacji tego modelu.

Historia Forda Explorera

Ford Explorer został zaprezentowany w 1990 roku jako następca modelu Bronco. SUV średniej wielkości odniósł ogromny sukces na amerykańskim rynku i wpłynął na popularyzację tego typu nadwozia. 

W Europie zaprezentowano w 1995 r. jego drugą generację, która jednak tutaj nie osiągnęła sukcesu. W 2020 roku, po 20-letniej przerwie, Ford Explorer wrócił do europejskiej oferty marki. Konkurenci modelu to m.in. Toyota Land Cruiser i Volkswagen Touareg.

Ford Explorer – generacje

Explorer zadebiutował na europejskim rynku w 1995 roku i wyróżniał się dużym, wysoko zawieszonym nadwoziem skonstruowanym na ramie. Samochód zbierał pozytywne oceny ze względu na wygląd i przestronność, ale klasyczna budowa i sztywny tylny most wpływały na przeciętne właściwości jezdne po asfaltowych drogach. Model nie powtórzył sukcesu rynkowego osiągniętego w Stanach Zjednoczonych i w 2000 roku został wycofany z europejskiej oferty marki.

W 2020 roku podjęto decyzję o ponownym wprowadzeniu modelu na rynek europejski. Szósta generacja Forda Explorera, podobnie jak poprzednik oferowany m.in. w USA, została skonstruowana na nadwoziu samonośnym. Wpłynęło to na znaczną poprawę właściwości jezdnych auta. Nadwozie nowej odsłony modelu mierzy 5 metrów i zyskało bardziej agresywną stylistykę. 

Ze względu na przepisy dotyczące ochrony środowiska w Europie Ford Explorer jest sprzedawany tylko w wersji plug-in hybrid.

Ford Explorer – dane techniczne

Ford Explorer to pięciodrzwiowy SUV. Model sprzedawany w latach 90. posiadał seryjny napęd tylnej osi, a za dopłatą był oferowany napęd na cztery koła. Obie wersje korzystały z 5-biegowej przekładni automatycznej, która przenosiła moc 213 KM generowaną przez benzynowy silnik V6 o pojemności 4,0 l.

W najnowszej generacji oferowanej w Europie wszystkie auta są wyposażone w napęd na cztery koła. 

Pod maską najnowszej odsłony pracuje jednostka hybrydowa plug-in, która składa się z turbodoładowanego silnika benzynowego V6 o mocy 357 KM, połączonego z jednostką elektryczną generującą 100 KM. Całkowita moc układu hybrydowego to 457 KM.

Ford Explorer – opinie kierowców

Konstrukcja z lat 90. charakteryzowała się bardzo dużym nadwoziem jak na europejskie standardy. Samochód ma opinię przestronnego i trwałego, choć łańcuchowy napęd rozrządu czterocylindrowej jednostki był trudny i kosztowny w serwisowaniu.

Nowe wydanie Forda Explorera to przestronny 7-osobowy SUV z nowoczesnym wnętrzem. Samochód może ciągnąć przyczepy o masie do 2500 kg, co znacznie zwiększa jego możliwości transportowe.

Ford Explorer - Wiadomości

Ford Explorer - Zdjęcia