Reklama

Toyota Land Cruiser

Toyota Land Cruiser to prawdziwa terenówka, która świetnie radzi sobie poza utwardzonymi szlakami. /materiały prasowe
 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  1954

Terenowa Toyota Land Cruiser to jeden z najważniejszych modeli w historii japońskiej marki. Od jego premiery minęło niemal 70 lat. Model na przestrzeni lat ewoluował od prostej terenówki do luksusowego krążownika, który doskonale radzi sobie także poza utwardzonymi drogami.

Historia Toyoty Land Cruiser

Zaprezentowany w 1954 roku model był wzorowany na Jeepie Willys, amerykańskiej terenówce o wojskowych korzeniach. Japońska marka nazwała swój nowy pojazd Toyota Jeep, co stało się powodem sporu prawnego. Ostatecznie nazwa modelu została zmieniona na Land Cruiser.

Obecnie dostępna jest 10. generacja modelu. Sprzedano już ponad 10 mln tej największej terenówki Toyoty. Auto konkuruje z dużymi, luksusowymi SUV-ami takimi jak Range Rover, BMW X7 czy Audi Q7.

Toyota Land Cruiser – generacje

Pierwsza generacja, zaprezentowana w 1954 roku, i kolejna, która weszła na rynek w 1960 roku, to auta osobowo-użytkowe, bazujące na tych samych rozwiązaniach technologicznych. Oba modele były oferowane z napędem tylnym lub na cztery koła. Nowszą odsłonę sprzedawano w kilku wariantach rozstawu osi.

Trzecia generacja zaprezentowana w 1967 roku została zbudowana od podstaw jako duża osobowa terenówka. W takiej formie samochód jest konstruowany do dziś.

W 1980 roku weszła na rynek nowa generacja modelu. Według niektórych źródeł był to pierwszy „pełnoprawny” Land Cruiser. Pod maską terenowej Toyoty premierowo znalazł się silnik wysokoprężny. W kolejnej, piątej odsłonie modelu zdecydowano się na bardziej opływowy design.

Szósta generacja zbudowana na nowej ramie zawitała do salonów w 1996 roku. Dwa lata później, przy okazji liftingu, zaprezentowano bardziej luksusową wersję modelu.

Siódma odsłona zaprezentowana w 2002 roku wyróżniała się nowoczesną konstrukcją i linią nadwozia. Model z 2007 roku to w zasadzie jego poprzednik po bardzo zaawansowanym liftingu.

Dopiero w 2010 roku w sprzedaży pojawił się nowy model, skonstruowany od podstaw, który w znacznie zmodyfikowanej wersji jest sprzedawany do dziś. 

Toyota Land Cruiser – dane techniczne

Toyota Land Cruiser to samochód terenowy o sporym prześwicie. Produkowano go w trzy- i pięciodrzwiowych wersjach nadwozia o różnych rozstawach osi i długości całkowitej. Obecnie jest oferowana jedynie wersja pięciodrzwiowa.

Tylko starsze wersje były sprzedawane z tylnym napędem. Praktycznie wszystkie Land Cruisery wyprodukowane po 1990 roku posiadają napęd na cztery koła.

Terenowy model Toyoty jest dostępny z benzynowymi i wysokoprężnymi jednostkami napędowymi. Na przestrzeni lat paleta silników ulegała zmianom. Nowe generacje modelu są oferowane z wolnossącymi silnikami benzynowymi V6 i V8 o mocy od 249 do 381 KM. W najnowszej odsłonie modelu jest oferowany jedynie czterocylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 204 KM.

Toyota Land Cruiser – opinie kierowców

W odróżnieniu od większości konkurencyjnych modeli Land Cruiser to prawdziwa terenówka, która świetnie radzi sobie poza utwardzonymi szlakami. Największy samochód terenowy Toyoty to także bardzo wygodne, rodzinne auto, które oferowano też z bogatym wyposażeniem.

W najnowszych generacjach modelu znacznie poprawiono właściwości jezdne podczas jazdy na asfalcie. Była to słabsza strona wcześniejszych odsłon modelu.

Wiadomości

 • Fabrycznie nowa, klasyczna Toyota Land Cruiser 70. Chętni stoją w kolejkach

  Fabrycznie nowa, klasyczna Toyota Land Cruiser 70. Chętni stoją w kolejkach

  Piątek, 5 sierpnia 2022 (15:21)
  Toyota Land Cruiser 70 ma już prawie 40 lat, a nadal jest sprzedawana w kilku krajach świata i cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Teraz klienci będą musieli uzbroić się w cierpliwość.
 • Toyota Land Cruiser Prado w wersji limitowanej. Tylko w Japonii

  Toyota Land Cruiser Prado w wersji limitowanej. Tylko w Japonii

  Wtorek, 2 sierpnia 2022 (12:55)
  Toyota na rodzimym, japońskim rynku, oprócz modelu Land Cruiser w wersji 300 dostępnej także w Europie, oferuje również mniejszy wariant swojej terenówki nazwany Prado.
 • Toyota Land Cruiser. 4 lata oczekiwania na auto!

  Toyota Land Cruiser. 4 lata oczekiwania na auto!

  Wtorek, 25 stycznia 2022 (10:25)
  ​Toyota Land Cruiser okazuje się tak wielkim bestsellerem, że Japończycy mają duży problem z realizacją zamówień. Cierpi na tym szczególnie ich własny, japoński rynek, na którym na odbiór...
 • Reklama

 • Kultowa Toyota najpopularniejszym autem Dakar Classic

  Kultowa Toyota najpopularniejszym autem Dakar Classic

  Piątek, 31 grudnia 2021 (13:52)
  Toyota Land Cruiser od 70 lat podbija światowe rynki, a jej renoma niezawodnego auta potwierdzona jest przez liczne starty w rajdach. Będzie to też najpopularniejsze auto tegorocznego...
 • Legenda jedzie po 9. z rzędu zwycięstwo w Rajdzie Dakar

  Legenda jedzie po 9. z rzędu zwycięstwo w Rajdzie Dakar

  Środa, 29 grudnia 2021 (16:21)
  Toyota Land Cruiser 200 po 14 latach będzie żegnać się z Rajdem Dakar. Auto ma szansę na 9. z rzędu triumf w swojej klasie w tej kultowej imprezie.
 • Niezwykły system w samochodach Toyoty

  Niezwykły system w samochodach Toyoty

  Środa, 18 maja 2016 (09:22)
  Samochody służą do przemieszczania się i przewożenia rzeczy na mniejsze i większe odległości. Nikt chyba nie pomyślałby, że można ich również użyć do przekazywania informacji w postaci...
 • Reklama

 • Rosjanie już nie chcą UAZ-a. Kupują... Land Cruisera!

  Rosjanie już nie chcą UAZ-a. Kupują... Land Cruisera!

  Piątek, 1 kwietnia 2016 (08:37)
  Wygląda na to, że kryzys gospodarczy zmuszający szeregowych Rosjan do coraz mocniejszego zaciskania pasa nie wpływa na kondycję finansową lokalnych oligarchów. Świadczyć mogą o tym...
 • Toyota Land Cruiser V8 znów w sprzedaży!

  Toyota Land Cruiser V8 znów w sprzedaży!

  Poniedziałek, 21 marca 2016 (13:55)
  Toyota wprowadziła do sprzedaży w Europie limitowaną serię Land Cruisera V8. Auto zostało wycofane z oferty jesienią zeszłego roku, ze względu na nowe normy emisji spalin