Citroen C5

Citroen C5 to auto klasy średniej, występujące obecnie w formie crossovera, produkowane od 2001 roku. Najnowsza wersja – C5 X – to trzecia generacja tego modelu.
Citroen C5 - najważniejsze informacje
Citroen C5. /materiały prasowe

Citroen C5 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rozpoczęcie produkcji:

  2001

Citroen C5 to auto klasy średniej, występujące obecnie w formie crossovera, produkowane od 2001 roku. Najnowsza wersja – C5 X – to trzecia generacja tego modelu.

Historia Citroena C5

Citroen C5 debiutował w 2001 roku. Zastąpił inny popularny model – Citroena Xantię, który był profilowany jako rodzinne auto większych rozmiarów. Citroen C5 pojawił się w wersji nadwoziowej liftback oraz kombi. 

W 2021 roku, wraz z wprowadzeniem trzeciej generacji pojazdu, do nazwy dodano literę X, co stanowi nawiązanie do przedwojennego systemu nazywania modeli przez francuskiego producenta.

Citroen C5 – generacje

W pierwszej generacji (2001-2008) Citroen zastosował trzy wersje silników benzynowych (1.8, 2.0 lub 3.0 l) oraz diesla (1.6, 2.0. i 2.2 litra). Do wyboru pozostawała 5- lub 6- biegowa skrzynia manualna oraz 4- lub 6- stopniowa skrzynia automatyczna. W 2004 roku producent wprowadził znaczny facelifting, który objął modele C4 i C5. Poza zmianami estetycznymi obie wersje – zarówno liftback, jak i kombi – zostały wydłużone. Wprowadzono również unowocześnione zawieszenie. 

Druga generacja Citroena C5 (2008-2019) ograniczyła gamę pojazdów do wersji sedan oraz kombi. W 2011 roku auto przeszło delikatny facelifting oraz dodano do wyboru dodatkowe silniki, w tym silnik benzynowy o pojemności 1.6 l oraz silniki diesla 2.0 i 2.2 litra. W 2012 roku Citroen C5 drugiej generacji doczekał się kolejnego faceliftingu. Produkcja pojazdów przeznaczonych na europejski rynek zakończyła się w 2019 roku, na rynku chińskim trwała jednak dwa lata dłużej.

Najnowsza wersja Citroena C5 (C5 X) została zademonstrowana w 2021 roku. Tym razem producent postawił na nadwozie typu crossover. Poza standardowym silnikiem benzynowym dostępny jest również napęd hybrydowy typu plug-in wykorzystujący tę samą technologię co inny przedstawiciel segmentu – Peugeot 508.

Citroen C5 – dane techniczne

W wersji z silnikiem benzynowym Citroen C5 X bazuje na silnikach:
 • 1.2 PureTech,
 • 1.6 PureTech z systemami Stop & Start. 

Pojazd wykorzystuje również automatyczną skrzynię biegów EAT8. W przypadku napędu hybrydowego silnik spalinowy 1.6 PureTech 180 Stop & Start współpracuje z silnikiem elektrycznym o mocy 81,2 kW.  Łączna moc tych jednostek wynosi 225 KM, co przekłada się na świetne osiągi nawet pomimo sporych gabarytów pojazdu.

Citroen C5 – opinie kierowców

Citroen C5 jest uważany za bardzo solidnego przedstawiciela klasy średniej. Zgodnie z pierwotnymi założeniami producenta sprawdza się jako auto rodzinne. Pojazd charakteryzuje się sporą przestrzenią wewnątrz i przestronnym bagażnikiem. 

Model cieszy się również opinią niezawodnego pod względem mechanicznym. Najczęściej zgłaszane usterki obejmują elektronikę. Pewną wadą w drugiej generacji modelu jest niska jakość elementów plastikowych wykorzystanych we wnętrzu pojazdu. Pomimo upływu lat dobre recenzje zbiera również innowacyjne zawieszenie Hydractive.

Citroen C5 - Wiadomości

 • Sprawdziłem nowe silniki w Citroenie C4, C4 X, C5 Aircross i C5 X. Gdzie te różnice?

  Sprawdziłem nowe silniki w Citroenie C4, C4 X, C5 Aircross i C5 X. Gdzie te różnice?

  Niedziela, 17 września 2023 (21:01)
  Citroen wprowadził ostatnio sporo nowości silnikowych do swoich modeli. Francuzi opracowali nowy napęd elektryczny, wprowadzili dodatkową hybrydę plug-in, a także stworzyli nową miękką...
 • Citroen C5 X – posmak francuskiej awangardy

  Citroen C5 X – posmak francuskiej awangardy

  Piątek, 28 lipca 2023 (16:09)
  Dawno minęły już czasy, kiedy modele Citroena były samochodami na wskroś oryginalnymi i nietypowymi, ale Francuzi nie zapominają o swoim dziedzictwie. Najlepszym tego dowodem jest C5 X,...
 • Citroen C5 X PHEV – dawnych wspomnień czar

  Citroen C5 X PHEV – dawnych wspomnień czar

  Piątek, 6 stycznia 2023 (17:53)
  Miłośnicy starych Citroenów z rozrzewnieniem wspominają, jak oryginalne i nietypowe były samochody tej marki. Na powrót do tamtych czasów nie ma jednak co liczyć, ponieważ nikt w...
 • Reklama
 • Citroen C5 Aircross z nowym hybrydowym układem napędowym

  Citroen C5 Aircross z nowym hybrydowym układem napędowym

  Piątek, 4 listopada 2022 (16:00)
  ​Citroen C5 Aircross będzie dostępny z nowym napędem hybrydowym. Jest to znany z Peugeota 308 hybrydowy układ typu plug-in o mocy 180 KM.
 • BYD z lepszymi wynikami niż Volkswagen i BMW. Nowa seria testów Euro NCAP

  BYD z lepszymi wynikami niż Volkswagen i BMW. Nowa seria testów Euro NCAP

  Czwartek, 13 października 2022 (10:12)
  ​Niezależna organizacja Euro NCAP poddała testom zderzeniowym kolejne modele. Okazało się, że... Chińczycy trzymają się mocno!
 • Citroen C5 X – powrót do korzeni?

  Citroen C5 X – powrót do korzeni?

  Wtorek, 21 czerwca 2022 (18:58)
  Citroen przez dekady znany był przede wszystkim z dwóch rzeczy – wyjątkowego komfortu oraz awangardowej stylistyki. Wraz z premierą modelu C5 X wraca on do klasy średniej i chce...
 • Reklama
 • Citroen C5 Aircross - sporo zmian i szczypta niedosytu

  Citroen C5 Aircross - sporo zmian i szczypta niedosytu

  Sobota, 18 czerwca 2022 (12:58)
  Segment minivanów zniknął z rynku, ale to nie znaczy, że kierowcy nie potrzebują przestronnych i praktycznych samochodów. Jednym z modeli, który chce zaoferować podobną funkcjonalność,...
 • Citroen C5 Aircross po liftingu z polskimi cenami

  Citroen C5 Aircross po liftingu z polskimi cenami

  Sobota, 26 marca 2022 (14:31)
  Można już zamawiać zmodernizowaną wersję rodzinnego francuskiego SUVa. Niestety oferta, jeśli chodzi o dostępne wersje silnikowe, jest dość ograniczona.

Citroen C5 - Zdjęcia