"Przyspieszyłeś" skuter? Możesz trafić przed sąd!

W Polsce na popularności zyskują ostatnio motorowery. Do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii AM, o które ubiegać się można już po skończeniu 14. roku życia.

Ze skuterów nie wolno usuwać ograniczników prędkości
Ze skuterów nie wolno usuwać ograniczników prędkościMichał KośćReporter

W myśl obowiązującego prawa, mianem motoroweru określa się pojazd dwu- lub trójkołowy o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 50 cm3 lub z silnikiem elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Osoby, które osiągnęły pełnoletność przed 19 stycznia 2013 roku mogą tymi pojazdami jeździć bez żadnego prawa jazdy, młodsze potrzebują prawa jazdy - może to być kategoria AM, ale również na motocykl (A) lub na samochód (B).

Nie jest tajemnicą, że wielu właścicieli tego rodzaju jednośladów nie jest zadowolona z ich osiągów, wobec czego usuwa tzw. zwężki, czyli fabryczne zabezpieczenia ograniczające prędkość maksymalną. Z tego względu na drodze często zobaczyć można skuter, który pomimo regulaminowej pojemności silnika, mknie z prędkością nawet 80 km/h.

W ostatnią sobotę (11 kwietnia) prawdziwym rekordzistą okazał się motorowerzysta zatrzymany do kontroli drogowej na drodze w Górkach Noteckich w powiecie strzelecko-drezdeneckim.

W późnych godzinach popołudniowych policjanci zauważyli jadącego drogą motorowerzystę. Funkcjonariusze przecierali oczy ze zdumienia, kiedy w chwili pomiaru prędkości urządzenie wskazało, że motorower rozwija... 117 km/h. Warto dodać, że zdarzenie miało miejsce w terenie zabudowanym!

W czasie kontroli zatrzymany 17-latek okazał dowód rejestracyjny, z którego wynikało, że - przynajmniej teoretycznie - pojazd mógł jechać maksymalnie 45 km/h.

Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny od szybkiego skutera, a sprawą nieletniego kierowcy zajmie się sąd dla nieletnich.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas