Czy można jeździć na motocyklu z dzieckiem? Kluczowy przepis
Przysłowie "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” okazuje się wyjątkowo trafne w przypadku motocyklistów. Zdecydowana większość chciałaby, aby dzieci również interesowały się jednośladami i po uzyskaniu wymaganego wieku stały się posiadaczami prawa jazdy kat. A1, A2 lub A. Od jakiego wieku można zabrać swoją pociechę na przejażdżkę?

Spis treści:
Motocykle to pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale nie zawsze. Wprowadzenie przepisów umożliwiających jazdę motocyklami o pojemności do 125 ccm dla osób posiadających co najmniej 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów kategorii B, znacząco wpłynęło na wzrost liczby miłośników dwóch kółek. Ta możliwość sprawiła, że wielu kierowców samochodów zdecydowało się zamienić cztery koła na dwa, szukając oszczędności lub nowej pasji.
Rodzice na różne sposoby starają się zainteresować swoje dzieci motocyklami - zazwyczaj zaczyna się od siadania na motocyklu, odpalenia silnika i dodawania gazu, aż w końcu nadchodzi czas na pierwszą wspólną przejażdżkę. To ważny moment, dlatego przed taką jazdą warto zadbać nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o przestrzeganie przepisów zawartych w ustawie Prawo o ruchu drogowym
Czy można przewozić dziecko na motocyklu?
Przepisy jasno określają, jakie warunki należy spełnić, aby jazda z pociechą odbywała się zgodnie z obowiązującym prawem. Choć jest to bardzo ważna kwestia, ustawodawca ograniczył się do krótkiego zapisu zawartego w art. 20 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:
- ciągnika rolniczego (również z przyczepą) - 30 km/h;
- pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego - 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym;
- motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat - 40 km/h;
- hulajnogi elektrycznej i urządzenia transportu osobistego - 20 km/h.
Ustawodawca nie zabrania przewożenia najmłodszych pasażerów, a zawarty w przepisach zapis informuje, że przewożąc dziecko do 7. roku życia, można poruszać się z prędkością maksymalnie 40 km/h. Drugim wymaganiem jest obowiązkowe posiadanie homologowanego kasku. Jego brak może skutkować mandatem karnym w wysokości 100 zł oraz 5 punktami karnymi. Choć przepisy są stosunkowo łagodne, eksperci zalecają jazdę w pełnym kombinezonie ochronnym. Nawet pozornie niegroźny upadek może prowadzić do poważnych obrażeń, nie tylko w postaci otarć, ale również złamań.
Z jaką prędkością można jechać motocyklem z dzieckiem?
Jeśli dziecko ukończyło 7. rok życia, sprawa staje się znacznie prostsza, ponieważ kierującego obowiązują ogólne przepisy wynikające z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Motocyklista może poruszać się z prędkością:
- 50 km/h na obszarze zabudowanym,
- 140 km/h na autostradzie,
- 120 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej,
- 100 km/h na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu,
- 90 km/h na pozostałych drogach.
Czy można przewozić dziecko na motocyklu z przodu?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań, ponieważ wielu motocyklistów błędnie uważa, że posadzenie dziecka z przodu jest bezpieczniejsze. Odpowiedź na to pytanie znajduje się zarówno w obowiązujących przepisach, jak i w zapisach homologacyjnych dotyczących jednośladów. Producenci motocykli jasno wskazują, że miejsce z przodu jest zarezerwowane dla kierowcy, który prowadzi pojazd. Pasażer, w tym dziecko, powinien zająć miejsce z tyłu, gdzie znajdują się dodatkowe podnóżki oraz uchwyty. Przewożenie dziecka na przedniej części motocykla jest niezgodne z przepisami, więc policjanci mogą ukarać kierującego mandatem. W skrajnych przypadkach funkcjonariusze mogą również wystąpić z wnioskiem do sądu.

Wiek dziecka nie jest najważniejszy
Nie ma jednego, ściśle określonego wieku, w którym można zabrać dziecko na przejażdżkę motocyklem. Niewypowiedzianym wyznacznikiem powinna być jednak świadomość, wzrost i waga dziecka, które pozwolą na zajęcie bezpiecznej pozycji na tylnym siedzeniu. Na pierwsze przejażdżki warto rozważyć zakup dodatkowych szelek zabezpieczających nieletniego pasażera.
W przypadku młodszych dzieci warto pomyśleć o specjalnym foteliku, który może być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, zapewniając dodatkową ochronę. Im lepiej zadbamy o odpowiednie zabezpieczenia podczas pierwszej jazdy, tym większa szansa, że maluch "złapie motocyklowego bakcyla”. Warto jednak pamiętać, że zbyt dynamiczna jazda, hałas silnika czy wibracje mogą wywołać strach i sprawić, że młodociany nie będzie chciał ponownie wsiąść na motocykl.
Dlatego tak ważne jest, aby przed pierwszą przejażdżką dokładnie wyjaśnić dziecku, jak działa motocykl, jakie są jego elementy oraz co się wydarzy podczas jazdy. Pokazanie dźwięku silnika, generowanych wibracji oraz wyjaśnienie specyfiki jazdy pomoże maluchowi zrozumieć, czego może się spodziewać podczas przejażdżki. Pozwoli mu to poczuć się pewniej i bardziej komfortowo.