GP San Marino: Button z pole position

Jenson Button (BAR-Honda) wywalczył pole position przed niedzielną Grand Prix San Marino - 4. eliminacja Mistrzostw Świata Formuły 1.

Anglik wyprzedził w Imola Michaela Schumachera (Ferrari) oraz Juana Pablo Montoyę (Williams-BMW).

Widzowie zgromadzeni na Autodromo Enzo e Dino Ferrari byli świadkami przerwania serii trzech z rzędu kwalifikacyjnych zwycięstw "Schumiego".

Dla dobrze spisującego się w tym sezonie Buttona to pierwsze pole position w karierze. Anglik pokonał tor w Imola w 1.19,753, ustanawiając nowy rekord obiektu.

Michael Schumacher był szybszy od Buttona przez większość swojego przejazdu, ale tuż przed zakończeniem okrążeniu minimalnie stracił kontrolę nad bolidem i musiał zadowolić się drugą lokatą.

Trzecie miejsce w sesji kwalifikacyjnej zajął Kolumbijczyk Juan Pablo Montoya, wyprzedzając drugiego kierowcę Ferrari - Brazylijczyka Rubensa Barrichello.

Z ostatniej linii startowej wyścig rozpocznie ubiegłoroczny wicemistrz świata - Fin Kimi Raikkonen (McLaren-Mercedes), który w sobotę po południu miał problemy z silnikiem i nie zmierzono mu czasu.

W podobnej sytuacji znalazł się Włoch Giancarlo Fisichella (Sauber-Petronas), który zajmie miejsce tuż za Raikkonenem.

W niedzielę kierowcy będą mieli do pokonania dystans 305,609 km - 62 okrążenia po 4,933 km.