Formuła 1 - Lewis Hamilton wygrał wyścig w Japonii

Lider mistrzostw świata Formuły 1 Brytyjczyk Lewis Hamilton z zespołu Mercedes GP wygrał na torze Suzuka wyścig o Grand Prix Japonii. Obrońca tytułu triumfował po raz czterdziesty pierwszy w karierze i ósmy w sezonie.

Drugie miejsce zajął partner Hamiltona z teamu Niemiec Nico Rosberg, a trzecie czterokrotny mistrz świata Niemiec Sebastian Vettel z Ferrari.

Hamilton umocnił się na pozycji lidera cyklu, ma już 48 pkt przewagi nad Rosbergiem.

30-letni Rosberg, który dzień wcześniej wywalczył pole position, w niedzielę popełnił błąd na starcie i na pierwszym, lewym zakręcie spadł na czwarte miejsce. Wyprzedzili go Hamilton, Vettel i Fin Valtteri Bottas z Williamsa.

Rosberg wyprzedził Bottasa na 19 okrążeniu, a na drugie miejsce awansował na 32 okrążeniu, gdy Vettel zjechał na zmianę opon.

Hamilton odniósł trzecie w karierze zwycięstwo w GP Japonii. Po raz pierwszy triumfował w 2007 roku, gdy wyścig rozegrano na torze Fuji i 2014 roku na Suzuce.

Rok temu w Japonii wyścig został przerwany po wypadku Francuza Julesa Bianchiego (Marussia), który w wyniku obrażeń zmarł w lipcu tego roku.

Po GP Japonii w kalendarzu zostanie jeszcze pięć imprez: GP Rosji - 11 października, GP USA - 25 października, GP Meksyku - 1 listopada, GP Brazylii - 15 listopada i GP Abu Zabi - 29 listopada.