BMW stawia na młodzież!

Główną siłę zespołu BMW Sauber w najbliższym czasie mają stanowić młodzi kierowcy. Ze stajnią pożegnał się Jacques Villeneuve, a jego miejsce zajął 21-letni Robert Kubica.

A w ostatnich dniach funkcję trzeciego, testowego kierowcy otrzymał 19-letni niemiecki zawodnik Sebastian Vettel.

Trzeba przyznać, że droga tego kierowcy do Formuły 1 była jeszcze krótsza niż Roberta Kubicy, jednak pomogła mu w tym również narodowość oraz bliskie związki z BMW.

Urodzony w 1987 roku Vettel rozpoczął karierę w wieku 8 lat. Już wtedy zwyciężył w pierwszym wyścigu kartingowym. W 2001 roku został gokartowym mistrzem Europy oraz wygrał niemieckie mistrzostwa gokartowe. Oba te sukcesy odniósł w kategorii juniorów.

Rok później startował w gokartowych mistrzostwach Europy seniorów ICA i zakończył sezon na 6. miejscu.

W 2003 roku Vettel był najlepszym debiutantem i drugim zawodnikiem klasyfikacji generalnej w niemieckiej formule BMW. Rok później został już mistrzem tej serii wygrywając 18 z 20 wyścigów, ustanawiając 16 rekordów toru i 15-krotnie startując z pole position.

W 2005 roku trafił do Formuły 3, z której właśnie odszedł Robert Kubica. Znów został najlepszym debiutantem roku, sześciokrotnie stawał na podium, a sezon zakończył na piątym miejscu. Wtedy właśnie po raz pierwszy uczestniczył w testach zespołu BMW Sauber na torze Jerez.

Wtedy też Vettel pierwszy raz spotkał się na torze z Robertem Kubicą. Obaj zawodnicy wystartowali w wyścigu o Grand Prix Macau Formuły 3, czyli nieoficjalnych mistrzostwach świata tej kategorii. W wyścigu kwalifikacyjnym wracający do Formuły 3 po rocznej przerwie (starty w World Series by Renault) Polak był drugi, ustanawiając m.in. rekord toru. Niemiecki nastolatek zajął natomiast ósmą pozycję.

W finale jadący nieco słabszym autem Kubica został sklasyfikowany również na drugim miejscu, zaś trzecie miejsce na podium zajął... Sebastian Vettel.

W bieżącym sezonie Vettel startował ponownie w Formule 3 odnosząc trzy zwycięstwa. Na początku lipca przeszedł kolejne testy w teamie BMW.

Przynajmniej do końca sezonu Vettel będzie pełnił rolę kierowcy testowego, zastępując Roberta Kubicę.