Dlaczego studzienki są okrągłe?

Każdy kierowca, a nawet pieszy codziennie mija studzienki kanalizacyjne na swojej drodze do szkoły, pracy lub domu. Jednak większość z nas nigdy nie zastanawiała się nad tym, dlaczego włazy do studzienek kanalizacyjnych są okrągłe. Okazuje się, że nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie.

Studzienki kanalizacyjne spotykamy codziennie. Większość z nich mijamy lub przejeżdżamy po nich bezinwazyjnie. Jednak czasami trafiają się takie, które potrafią pokrzywić felgi samochodowe lub doprowadzić do uszkodzenia zawieszenia. 

Specyficzny kształt włazów to studzienek wynika przede wszystkim z tego, że są one bardzo ciężkie. Niektóre ważą od 50 do 110 kilogramów, ponieważ są wykonane z żelaza lub żeliwa. W niektórych miejscach (o niskim natężeniu ruchu) są montowane plastikowe włazy. W takiej sytuacji okrągły kształt ułatwia transport robotnikom, którzy je montują. W dodatku można je przetoczyć z miejsca na miejsce. 

Reklama

Okrągłe włazy łatwiej zamontować bez pomyłki

Wejście do studzienki kanalizacyjnej zostanie odpowiednio przykryte i zabezpieczone. Ponadto okrągły właz nigdy nie wpadnie do środka studzienki, ponieważ zawsze będzie większy od otworu. Nawet próby wsunięcia pod różnymi kątami nie przyniosą żadnego rezultatu. 

Kształt włazów wynika również z przyczyn czysto ekonomicznych

Okrągłe włazy mają mniejszą powierzchnię niż prostokątne. Dzięki temu są dużo tańsze w produkcji. Okrągły kształt dużo lepiej rozkłada nacisk oraz kompresję gleby wokół niego. Punkty koncentracji obciążenia są na całym obwodzie, a w przypadku kwadratowego kształtu występowałyby tylko na rogach. Na koniec warto dodać, że tego tunele studni i przekrój rur kanalizacyjnych mają również okrągły kształt.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama