W Polsce niedługo będzie 20 tysięcy samochodów elektrycznych
Oprac.: Mirosław Domagała
Pod koniec stycznia br. po polskich drogach jeździło ponad 39 tys. aut zelektryfikowanych, około połowa z nich to samochody elektryczne. Tak wynika z najnowszego "Licznika elektromobilności".
Powoli rośnie też liczba ogólnodostępnych stacji ładowania. W styczniu przybyło ich 60.
Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) na koniec stycznia w Polsce było zarejestrowanych 19 430 samochodów osobowych o napędzie elektrycznym. Dodatkowo kolejne 19 898 samochodów to hybrydy plug-in.
Tego typu pojazdy mają duże i mocne silniki spalinowe, które wspomagane są przez niewielkie silniki elektryczne. Można je podłączyć do prądu, ale nie jest to konieczne. Po naładowaniu baterii ich zasięg w trybie elektrycznym rzadko przekracza 50 km, natomiast zasięg na paliwie to kilkaset km. Ponieważ posiadają silniki spalinowe, nie są uznawane za pojazdy elektryczne w myśl Ustawy o Elektromobilności.
Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych po pierwszym miesiącu 2022 r. liczył 1738 sztuk, co oznacza wzrost rdr o 145 proc. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec stycznia liczyła 10 tys. 667 sztuk, jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która sięga niespełna 335 tys. Z kolei park autobusów elektrycznych w Polsce pod koniec ubiegłego miesiąca wzrósł do 655 pojazdów.
Z "Licznika elektromobilności" wynika, że pod koniec stycznia 2022 r. w Polsce funkcjonowały 1 992 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (3 893 punkty). Niestety, zaledwie 28 proc, z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a aż 72 proc. - wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W styczniu uruchomiono 60 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (109 punktów).
Prezes PZPM Jakub Faryś ocenił, że choć liczba publicznych punktów ładowania rośnie, wciąż jest niewystarczająca. "Jednakże w przypadku firm transportowych ten problem daje się stosunkowo łatwo rozwiązać dzięki budowie dedykowanych punktów ładowania zlokalizowanych w bazach transportowych" - ocenił.
"Licznik elektromobilności" aktualizowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych dostępny jest na stronach internetowych organizacji. Raport pokazuje, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania.
Opracowanie PZPM i PSPA powstało na podstawie złożonych analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.***