Zielone tablice rejestracyjne w Polsce. Co oznaczają i jakie dają przywileje?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Zielone tablice rejestracyjne to znak rozpoznawczy samochodów elektrycznych. Pojawiły się w Polsce w 2020 roku i natychmiast stały się obiektem pożądania wielu kierowców. Jakie korzyści dają kierowcom?
Spis treści:
Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne i komu przysługują?
Widok samochodu z zieloną tablicą rejestracyjną nikogo nie powinien już dziwić. Od 1 stycznia 2020 r. każdy właściciel nowo zarejestrowanego samochodu elektrycznego i napędzanego wodorem otrzymuje taką tablicę.
Zielona tablica rejestracyjna - poza kolorem tła - niczym nie różni się od standardowych "blach". System oznaczeń województwa, czyli liter i cyfr umieszczonych na tablicy, również jest taki sam jak w przypadku aut tradycyjnych. Jest jednak jeden element, który je wyróżnia. To obwódka. Auta elektryczne wyróżniają się czerwoną obwódką znaku legalizacyjnego, a wodorowe - żółtą. Taki system oznakowania zastąpił niewielkie naklejki umieszczane na szybach, które nie były wystarczająco widoczne i wyraźne.
Tablice rejestracyjne w kolorze zielonym nie przysługują autom hybrydowym i takim, które generują prąd z benzyny lub oleju napędowego. Zgodnie z przepisami auto elektryczne nie może mieć wlewu paliwa służącego do napędzania samochodu.
Jakie przywileje dają zielone tablice rejestracyjne w Polsce?
Zielone tablice rejestracyjne stały się pożądane ze względu na pewne korzyści związane z poruszaniem się po ulicach polskich miast:
- posiadacze aut elektrycznych i wodorowych mają prawo do korzystania z buspasów. Zielone tablice rejestracyjne mogą pomóc w wielu sytuacjach ominąć korki. Trzeba jednak pamiętać, że zarządca drogi może ustanowić korzystanie z buspasa legalnym tylko pod warunkiem przebywania określonej liczby osób w samochodzie;
- kierowcy samochodów bezemisyjnych z zielonymi tablicami rejestracyjnymi mogą również bezpłatnie parkować w strefie płatnego parkowania;
- samochody elektryczne mogą też korzystać ze stanowisk postojowych przy stacjach ładowania, ale tylko w celu uzupełnienia energii w akumulatorach;
- posiadacze ekologicznych aut często kupują OC samochodu taniej, niż osoby, które mają standardowe modele.
Niewykluczone też, że w dalszej przyszłości - w dużych miastach w Polsce - powstaną strefy czystego transportu, do których będzie można wjechać tylko autem elektrycznym lub wodorowym. W całej Europie jest już ponad 230 takich stref.
Ile kosztują zielone tablice rejestracyjne?
Od 2020 roku zielone tablice otrzymuje się automatycznie podczas rejestracji nowego samochodu elektrycznego lub wodorowego.
Co, jeśli zarejestrowałeś swój samochód przed 2020 rokiem? Takie osoby nie mają obowiązku wymiany zwyczajnych tablic na zielone. Niektórzy kierowcy jednak decydują się to zrobić. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji. Opłata wynosi 93 zł. Numery oraz dowód rejestracyjny pozostają bez zmian.
Jak wynika z prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego "Licznika elektromobilności", w styczniu 2022 r. w Polsce było zarejestrowanych 19 430 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. To ponad dwukrotnie więcej niż pod koniec 2020 r.
Profesjonalne zielone tablice rejestracyjne w Polsce
Na polskich drogach wyróżniamy jeszcze jeden rodzaj zielonych rejestracji - profesjonalnych tablic. W tym przypadku kolor tła jest biały, a różnicę stanowi kolor liter i cyfr - ciemnozielony.
Kto może korzystać z profesjonalnych tablic rejestracyjnych? Przede wszystkim dealerzy, ośrodki badawcze i producenci pojazdów. Profesjonalna rejestracja pojazdów umożliwia przeprowadzenie jazd testowych autami z wykorzystaniem jednego kompletu tablic. Dzięki tego można także zaoszczędzić na kosztach utrzymania samochodów testowych, czyli opłatach rejestracji oraz ubezpieczenia każdego pojazdu z osobna.
W przypadku profesjonalnych tablic rejestracyjnych należy pamiętać o tym, że:
- decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok;
- profesjonalny dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni lub - w przypadku jednostek badawczych - 6 miesięcy;
- podczas kontroli profesjonalny dowód rejestracyjny należy okazać organowi kontroli ruchu drogowego;
- należy na bieżąco prowadzić wykaz jazd testowych;
- gdy tablice rejestracyjne, wypełnione i niewypełnione blankiety profesjonalnego dowodu rejestracyjnego przestają być ważne - trzeba je rozliczyć.
Co grozi za nielegalne używanie zielonych tablic rejestracyjnych?
Zielone tablice rejestracyjne przeznaczone są dla samochodów elektrycznych i wodorowych. Jednak niektórzy kierowcy są w stanie uciec się do nielegalnych praktyk, by je zdobyć. Niekiedy jest to wynik pomyłki, niekiedy zaś celowe działanie. Wtedy trzeba liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Właściciele pojazdów z błędnie wydanymi "blachami" mogą mieć spore problemy podczas przeglądu technicznego, które obejmuje sprawdzenie oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych. W takiej sytuacji czujny diagnosta dostrzeże nieprawidłowości i w efekcie auto nie przejdzie badań technicznych.
Jazda autem na nielegalnych zielonych tablicach podczas kontroli policyjnej może zakończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i ponownym skierowaniem pojazdu na badania techniczne. Funkcjonariusze mogą też ukarać właściciela pojazdu karą grzywny nawet do 3000 zł.
***