Zestaw kluczy do samochodu: co powinien zawierać? Jakie narzędzia warto mieć w aucie?

Każdy kierowca samochodu musi brać pod uwagę ryzyko wystąpienia usterki pojazdu. W przypadku poważnych awarii zwykle konieczne jest wezwanie pomocy drogowej i odwiezienie samochodu do warsztatu. Jeśli jednak usterka nie jest skomplikowana, można spróbować usunąć ją samodzielnie. W tym celu niezbędne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, które warto zawsze mieć ze sobą w bagażniku. Jakie to narzędzia? Jakie klucze mogą nam się przydać w samochodzie?

Dlaczego warto kupować zestawy kluczy?

Klucze to podstawowe narzędzia, które powinny znajdować się w każdym samochodzie, garażu, czy domowym warsztacie. Oczywiście można dokupować po jednym kluczu co jakiś czas, gdy akurat okaże się potrzebny, jednak jest to niezbyt dobry sposób na skompletowanie zestawu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup kompletu narzędzi, które będą znajdować się w specjalnie do tego celu stworzonym pudełku, co znacznie ułatwi utrzymanie porządku i odnalezienie potrzebnego przyrządu. W większości aut śruby mają standardowe wymiary, co bardzo ułatwia sprawę. Wystarczy zatem kupić jeden zestaw kluczy do samochodu, aby wozić go w bagażniku i być przygotowanym na ewentualne awarie.

Jakie klucze warto mieć w samochodzie?

Rodzajów kluczy jest bardzo wiele, jednak kilka z nich stanowi absolutną podstawę samochodowej skrzynki narzędziowej. Zestaw do auta powinien zawierać:

  • klucz do kół (klucz krzyżakowy),
  • klucz oczkowy,
  • klucz płaski,
  • klucz nasadowy.

Spośród wymienionych powyżej kluczy najważniejszy jest bez wątpienia pierwszy z nich, a więc klucz do kół. Warto posiadać do niego nasadki o wymiarach 17 mm i 19 mm. Dużym ułatwieniem jest posiadanie klucza krzyżakowego, dzięki któremu nawet mniej silne osoby dadzą sobie radę z odkręceniem koła.

Jeśli chodzi o klucz oczkowy, to przydatne mogą okazać się zakończenia o średnicy 8, 10, 13 i 15 mm. Dzięki niemu można odpowiednio chwycić śrubę, co znacznie przyśpiesza pracę. Klucz oczkowy warto wykorzystać także do ustabilizowania śruby podczas ściągania nakrętki.

Klucz płaski sprawdzi się w sytuacji, gdy konieczne jest odkręcenie łatwo dostępnej śruby. Najczęściej wykorzystywane są zakończenia kluczy płaskich o średnicy 13 mm, 15 mm i 17 mm.

Klucz nasadowy różni się od płaskiego budową. Sprawdzi się on w trudniej dostępnych miejscach. Oczywiście można wybrać także klucz płasko-nasadowy lub płasko-oczkowy. Takie rozwiązania są bardzo praktyczne, ułatwiają odnalezienie potrzebnego narzędzia, a także minimalizują zajmowane przez nie miejsce.

Podstawowe narzędzia do naprawy samochodu

Poza kluczami, które obowiązkowo należy zawsze mieć w swoim samochodzie, warto znaleźć miejsce na kilka innych przydatnych narzędzi. Podstawowym akcesorium jest oczywiście młotek, który może okazać się przydatny w wielu sytuacjach. Niezwykle ważny jest również lewarek, bez którego nie da się przeprowadzić najprostszej naprawy, jaką jest wymiana koła. Ponadto warto ze sobą mieć kombinerki, szczypce, śrubokręt płaski oraz krzyżowy. Przydatny może okazać się również miernik uniwersalny, czyli tak zwany multimetr. Dzięki niemu można stwierdzić lub też wykluczyć obecność napięcia w układzie elektrycznym auta. Praktycznym narzędziem jest też multitool samochodowy.

Multitool samochodowy - co to takiego?

Multitool samochodowy jest narzędziem, które z powodzeniem zastępuje kilka innych. Dzięki kompaktowej formie zajmuje mało miejsca, a do tego minimalizuje ryzyko zgubienia pojedynczego narzędzia, na przykład śrubokrętu. Co zatem wchodzi w skład popularnych multitoolów? Najczęściej są to kombinerki, śrubokręt płaski oraz krzyżowy, nóż, pilnik, skrobak, a także obcinak do drutu. Istotną zaletą multitoola jest również jego niewielki rozmiar i kompaktowość. Bez problemu zmieści się w schowku wewnątrz kabiny samochodu i może okazać się przydatny w wielu sytuacjach, nie tylko w przypadku awarii auta.

Co należy mieć w samochodzie na wypadek awarii?

Podstawowy zestaw kluczy, a także wspomniane narzędzia to jednak nie wszystko. W każdym samochodzie powinny znajdować się jeszcze inne przedmioty, które zapewnią bezpieczeństwo kierowcy i ewentualnym pasażerom w trakcie postoju wywołanego awarią, a nawet wypadkiem. W każdym aucie musi znajdować się kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Brak tych przedmiotów może spowodować wystawienie mandatu kierowcy, jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do kontroli policyjnej.

Ponadto dla własnej wygody warto wozić ze sobą takie akcesoria jak rękawiczki robocze, chusteczki nawilżane, szmatki lub gąbki. Jedną z ważniejszych rzeczy jest także latarka, bez której trudno sobie poradzić w sytuacji, gdy do awarii dojdzie w nocy. Warto rozważyć zakup czołówki, czyli latarki zamocowanej na elastycznej opasce, którą zakłada się na głowę. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia pracę, jeśli poza kierowcą nie ma w pobliżu nikogo, kto mógłby pomóc przy prostej naprawie.

Arykuł sponosorowany

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy