Poznaj rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Artykuł sponsorowany

Posiadacze pojazdów mechanicznych są zobligowani do wykupienia obowiązkowej ochrony OC. To jedyny warunek umożliwiający legalne i bezpieczne poruszanie się samochodami i innymi pojazdami po drogach publicznych. Jakie są popularne ubezpieczenia komunikacyjne? Co musisz wiedzieć o ochronie AC, assistance i NNW? Zajrzyj do poradnika i skorzystaj z praktycznych informacji.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych – czym się różnią?
Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych – czym się różnią?Andrii - stock.adobe.comsponsorowane

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych – czym się różnią?

Najważniejsze rodzaje ubezpieczeń to:

  1. OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych to podstawowy rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego, który jest obowiązkowy. Ochrona od odpowiedzialności cywilnej zabezpiecza kierującego w sytuacji, kiedy ten spowoduje wypadek lub kolizję. Wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty naprawy zniszczonego mienia i wypłaca odszkodowanie osobom poszkodowanym.
  2. Autocasco (AC) – to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewnia ochronę w przypadku szkód dotyczących własnego pojazdu. Ubezpieczenie AC obejmuje sytuacje takie jak uszkodzenie pojazdu spowodowane przez ubezpieczonego (np. kolizja spowodowana przez właściciela pojazdu), kradzież auta, dewastacja, czy zniszczenie samochodu w wyniku działania sił natury, takich jak grad, powódź czy huragan. Dzięki autocasco właściciel pojazdu może uzyskać odszkodowanie na pokrycie kosztów naprawy lub rekompensatę za utratę pojazdu w przypadku jego całkowitego zniszczenia.
  3. Assistance – wsparcie tego typu obowiązuje zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Europy. W ramach pakietu ubezpieczenia auta z assistance zyskasz możliwość holowania auta nawet do 500 kilometrów w Polsce i za granicą. Ochrona assistance gwarantuje też samochód zastępczy po wypadku i kradzieży, dowóz paliwa, naprawę po awarii, a także transport kierowcy i pasażerów do hotelu.
  4. Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – to opcjonalne ubezpieczenie, które chroni kierowcę i pasażerów w razie nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczyciel wypłaca świadczenie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, śmierci lub innych konsekwencji wynikających z wypadku drogowego. Środki te mogą zostać przeznaczone na leczenie, rehabilitację czy inne potrzeby związane z powrotem do zdrowia.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie samochodowe?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy ubezpieczenia samochodowego, koniecznie przeanalizuj dokładne parametry proponowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. A zatem na co zwrócić uwagę, wybierając pakiet OC, AC, NNW i assistance? Najważniejsze aspekty to:

  • zakres ochrony ubezpieczeniowej – także ten terytorialny,
  • warunki wsparcia assistance – głównie dotyczące limitu kilometrów holowania pojazdu,
  • suma ubezpieczeniowa,
  • udział własny w szkodzie.

Warto też dokładnie sprawdzić, jakie są dostępne opcje rozszerzenia pakietu ubezpieczeniowego. Możesz zdecydować się na ochronę szyb i opon. To dobry wybór, jeśli często podróżujesz autostradami i drogami ekspresowymi.

Staraj się wybierać pakiety dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb, stylu jazdy i sposobu eksploatacji auta. Aby poznać szczegóły oferty ubezpieczenia pojazdu, możesz skontaktować się z przedstawicielem ubezpieczyciela, sprawdzić warunki OWU lub dokładnie przeanalizować umowę, którą zamierzasz podpisać.

Dlaczego warto zdecydować się na pakiet ubezpieczeń samochodowych?

Jest wiele powodów, dla których możesz zdecydować się na podpisanie kompleksowej umowy ubezpieczeniowej w ramach OC, AC, assistance i NNW.

Co zyskasz na pakiecie ubezpieczeń komunikacyjnych?

  • pełne wsparcie ubezpieczyciela w awaryjnych sytuacjach na drodze,
  • ochronę finansową w razie wyrządzenia szkód innym osobom,
  • pomoc na drodze w razie awarii,
  • szybką wycenę szkód i możliwość bezkosztowej naprawy.

Pakiet ubezpieczenia auta to wygoda i mniej formalności. Wszystko załatwiasz w ramach jednej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym np. mtu24.pl. To także pewność, że nie zostaniesz z problemem sam. Dzięki temu oszczędzasz czas, pieniądze i unikasz wielu sytuacji stresowych na drodze.

Jak skorzystać z pomocy w ramach podpisanej umowy ubezpieczenia komunikacyjnego?

Korzystanie ze wsparcia towarzystwa ubezpieczeniowego w ramach AC, assistance czy nawet NNW jest wyjątkowo proste. Wystarczy, że skontaktujesz się z ubezpieczycielem i podasz numer rejestracyjny pojazdu.

W praktyce zgłoszenie zdarzenia przebiega następująco:

  1. skontaktuj się z ubezpieczycielem,
  2. podaj numer polisy i dokładny opis zdarzenia,
  3. poczekaj na potwierdzenie i instrukcje dalszego działania.

Ubezpieczyciel dołoży wszelkich starań, aby udzielić Ci wsparcia w ramach ubezpieczenia samochodowego. Zawsze staraj się mieć pod ręką numer kontaktowy i numer swojej umowy – to wystarczy, aby od ręki skorzystać ze wsparcia w awaryjnych sytuacjach.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnym OWU.

Artykuł sponsorowany

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas