Jak wybrać idealne auto dla siebie? Sprawdź nasze wskazówki
Artykuł sponsorowany
Teoretycznie polscy kierowcy preferują auta z manualną skrzynią biegów. Nie oznacza to jednak, że w Polsce brakuje miłośników automatów – wręcz przeciwnie. Przy wyborze samochodu nie warto kierować się chwilową modą czy aktualnymi promocjami. Auto okaże się dobrą inwestycją tylko wtedy, gdy będzie dopasowane do stylu życia i potrzeb użytkownika. W przeciwnym razie komfort i radość z jazdy szybko zastąpi jedna myśl: kiedy można wymienić niewygodny samochód na nowy?
Idealny samochód - automat czy manual?
Wybór manuala przesądza o dynamicznej jeździe i zapewnia kierowcy większą kontrolę nad tym, jak pracuje samochód. Taka przekładnia okazuje się również trwała i stosunkowo tania w naprawie. Automat oznacza z kolei większą płynność prowadzenia, zwłaszcza podczas jazdy w korkach. Jest to też dobra opcja dla początkujących kierowców, którzy oszczędzają sobie dzięki temu stresu oraz kosztownych usterek skrzyni biegów, jakie niosą za sobą np. częste próby zmiany biegu bez sprzęgła. Ostatecznie to, jaki styl jazdy jest wygodniejszy dla kierowcy, zależy od jego indywidualnych preferencji.
Jaki typ pojazdu sprawdzi się najlepiej?
Jak wynika z raportu PZPM, w 2022 roku Polacy kupowali przede wszystkim małe i średnie SUV-y/crossovery, a także samochody klasy B (małe) i C (średnie). Różnice pomiędzy tymi dwoma grupami stanowią doskonały przykład tego, jak różne mogą być oczekiwania względem idealnego samochodu.
Pierwsze z nich wyróżniają się przestronnością, dlatego zapewniają pasażerom optymalny komfort i sprawdzają się nawet wtedy, gdy w grę wchodzą potrzeby całej rodziny. Okazują się też ekonomiczne i wygodne na długich dystansach, w związku z czym bywają chętnie wybierane przez kadrę menedżerską w segmencie flotowym.
Małe i średnie auta to z kolei przede wszystkim zwinne hatchbacki i sedany, które doskonale odnajdują się w miejskim otoczeniu. Zwrotnymi auta można łatwo manewrować w korkach, a ich zwarta forma sprawia, że parkowanie nie jest wyzwaniem nawet wtedy, gdy w grę wchodzi ograniczone miejsce. Jeśli dołożyć do tego ekonomiczność użytkowania i elegancki wygląd, auta z tych segmentów mogą spełnić oczekiwania mieszkańców miast, którym zależy na komfortowym i bezproblemowym dojeździe do pracy.
Benzyna, gaz czy elektryk? Samochody dla tradycjonalistów i miłośników ekologii
Choć obecnie na polskich i europejskich drogach przeważają samochody z silnikiem spalinowym, trend na elektromobilność nabiera tempa. Akty prawne przygotowane przez Unię Europejską czy też ograniczenia ruchu dla wysokoemisyjnych pojazdów w dużych miastach prędzej czy później doprowadzą do tego, że szala przechyli się na korzyść elektryków. W tym momencie klienci mają jednak wybór i mogą zdecydować, który rodzaj paliwa najlepiej odpowiada ich potrzebom.
Benzyna i diesel to najbardziej powszechne typy paliwa, które sprawdzają się odpowiednio na krótkich i długich dystansach. Powodują jednak wysoką emisję CO2 i tym samym negatywnie wpływają na środowisko. Alternatywą dla nich są auta na gaz i hybrydy, które co prawda można uznać za bardziej ekologiczne, ale jednak nie zeroemisyjne. Taką właściwość mają obecnie tylko samochody elektryczne, które choć oferują posiadaczom wiele praktycznych korzyści (możliwość jazdy buspasem, wydzielone miejsca parkingowe, dopłaty do zakupu), to nie są pozbawione wad. Ograniczone zasięgi i dopiero rozwijająca się siatka infrastruktury ładującej mogą stać się źródłem problemów na długich dystansach.
Wynajem długoterminowy - doskonała opcja dla niezdecydowanych
Współczesny rynek motoryzacyjny nie tylko cechuje się dużym zróżnicowaniem, ale też szybkim rozwojem. Auto, które okazuje się idealne w danym momencie, już za kilka miesięcy może znacznie odbiegać od tego, co ma do zaoferowania rynek.
Kupując samochód na własność, trzeba liczyć się z tym, że częsta wymiana na nowsze modele będzie albo nieopłacalna finansowo, albo kłopotliwa - bo wcześniej trzeba pozbyć się posiadanego pojazdu, a taka sprzedaż może zająć sporo czasu. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się wynajem długoterminowy samochodu, który pozwala być na bieżąco z nowinkami motoryzacyjnymi i elastycznie zmieniać auta na nowe, gdy priorytety użytkownika dostosowują się do nowej sytuacji życiowej.
Tego typu finansowanie samochodu ma także nową odmianę - wynajem elastyczny, który coraz częściej określany jest jako abonament. To doskonale oddaje charakter tego rozwiązania. Zasada działania przypomina bowiem tę stosowaną chociażby w przypadku multimedialnych usług streamingowych.
Użytkownik wybiera samochód, który odpowiada jego potrzebom w danym momencie. Podpisuje umowę i uiszcza miesięczną opłatę o stałej wysokości tak długo, jak chce użytkować pojazd. Gdy ten przestaje odpowiadać jego potrzebom, zwraca go i wymienia na inny, nie martwiąc się ewentualnym wykupem czy zobowiązaniami na długi czas.
Wynajem sprawdzi się nie tylko wtedy, gdy klientowi zależy na korzystaniu z wyłącznie najnowszych modeli. To także sposób na łatwe dopasowanie pojazdu do sytuacji życiowej, która może zmienić się z dnia na dzień. Szczęśliwy singiel jeżdżący ekonomicznym kompaktem może przecież spotkać swoją drugą połówkę i założyć z nią rodzinę. W tym momencie jego potrzeby ulegną diametralnej zmianie - przyda mu się bardziej przestronny SUV lub kombi z dużym bagażnikiem, w którym zmieszczą się rzeczy dla dzieci czy walizki całej rodziny udającej się na wspólne wakacje.
Źródła:
Artykuł sponsorowany