Co wiesz o MG? Sprawdź nowe elektryki chińskiej marki!

MG to chińska marka o brytyjskich korzeniach, która w ostatnim czasie staje się coraz bardziej rozpoznawalna nie tylko w Chinach i Wielkiej Brytanii, ale także w innych częściach globu. Które samochody sygnowane tym logo warto rozważyć, szukając nowoczesnego elektryka w dobrej cenie? Oto przegląd modeli, które w krótkim czasie mogą stać się mocną konkurencją dla aut europejskich.

Historia MG w pigułce

MG istnieje nieprzerwanie od ponad 100 lat, co mogłoby świadczyć o jej stabilności i odporności na zawirowania rynkowe. W rzeczywistości historia tej marki zawiera sporo wielkich upadków i powstań. Firma przez lata trafiała w ręce kolejnych korporacji, aż w końcu w 2006 roku została kupiona przez SAIC Motor - chiński koncern motoryzacyjny, który jest znany przede wszystkim z nawiązania intratnych porozumień  joint-venture z gigantami, takimi jak Volkswagen (SAIC-Volkswagen), Buick, Chevrolet i Cadillac (SAIC-GM) czy Hongyan i Iveco (SAIC Iveco Hongyan).

Od tego czasu sytuacja marki uległa ustabilizowaniu, a jej ranga na międzynarodowym rynku zyskała na znaczeniu. Pod skrzydłami SAIC MG udało się wypuścić na rynek kilka ciekawych propozycji, jak chociażby:

  • MG 5 - kompaktowy hatchback o agresywnie ukształtowanym nadwoziu z licznymi przetłoczeniami,
  • MG Cyberster - sportowy roadster stanowiący ukłon w kierunku designu z początków działalności MG,
  • MG ZS - subkompaktowy crossover, który dysponuje bogatym wyposażeniem.

Czym wyróżniają się samochody MG?

Mogłoby się wydawać, że na europejskim rynku samochodowym nie ma już miejsca dla "przybyszy z zewnątrz", bo kierowcy ze Starego Kontynentu mają największe zaufanie do marek rodzimych oraz japońskich i koreańskich. Brytyjsko-chińskie MG szybko pokonało te uprzedzenia, kusząc nabywców przede wszystkim doskonałym kompromisem między ceną a jakością.

Na polskim i ogólnoeuropejskim rynku MG kojarzy się głównie z elektrycznymi SUV-ami i crossoverami dostępnymi w bardzo przystępnych cenach jak na realia rynkowe. O ile w polskich stereotypach chińskość często idzie w parze z niską jakością, o tyle w przypadku tych samochodów obowiązuje zgoła odmienne skojarzenie. Atrakcyjnej cenie towarzyszą bowiem wysoka jakość i dbałość o detale, które wywodzą się z brytyjskich korzeni marki.

Na korzyść samochodów MG przemawia również mnogość zastosowanych w nich nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Naszpikowane innowacyjną elektroniką pojazdy nie tylko spełniają europejskie standardy, ale wręcz je przekraczają. Nowoczesność ta ma służyć nie tylko bezpieczeństwu, ale też podniesieniu komfortu i wrażeń kierowcy. Z tego powodu producent skupił się na tym, by wnętrze było wygodne i funkcjonalne, a przy tym wyglądało na luksusowe.

Najpopularniejsze samochody elektryczne MG - przegląd

Chociaż MG ma w swojej ofercie modele z silnikami spalinowymi, to właśnie elektryki cieszą się największym powodzeniem w Europie. Ma to związek nie tylko ze zwiększoną świadomością środowiskową społeczeństwa i działaniami Unii Europejskiej, ale też z ich konkurencyjnością względem samochodów elektrycznych europejskich, japońskich i koreańskich marek.

Pod tym względem na uwagę zasługuje w szczególności MG4, które jest eleganckim kompaktem dostępnym w kilku wariantach, m.in. Comfort, Luxury czy Luxury Long Range. Wszystkie cechują się wydajnymi bateriami, których pojemność mieści się w przedziale 51-77 kWh. Zadowalający okazuje się też zasięg, który waha się od ok. 350 do ponad 400 km na 1 ładowaniu.

Samochody z serii MG4 wyróżniają się charakterystycznym wyglądem, w którym na pierwszy plan wysuwają się futurystyczne linie nadwozia. Ich zwieńczenie stanowią spiczaste reflektory przednie oraz charakterystyczna blenda świetlna z tyłu.

Z punktu widzenia użytkownika nie mniej znaczące jest nowoczesne wnętrze, w którym na pierwszy plan wysuwa się dotykowy wyświetlacz centralny iSMART Lite 10.25". Na komfort kierowcy wpływają również detale, takie jak oświetlenie bagażnika, inteligentne światła drogowe czy czujnik zmierzchu. Imponujące okazują się też rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, do których zaliczają się chociażby asystent jazdy w korku i utrzymania pasa ruchu, a także automatyczny system hamowania awaryjnego i elektroniczna kontrola stabilności.

Ciekawym modelem okazuje się także MG EZS znany też pod nazwą MG EV - elektryczna wersja modelu ZS, którego nazwa stanowi nawiązanie do kultowego kompaktu z czasów, w których MG było stuprocentowo brytyjską marką. Ten elektryczny crossover zaskakuje imponującym zasięgiem nawet do 520 km według normy WLTP. Do wyboru użytkowników jest wariant z napędem na tylne lub cztery koła - a oba zapewniają doskonałe właściwości jezdne oraz świetną przyczepność w różnych warunkach.

Najnowszą elektryczną propozycją od MG jest natomiast Cyberster - sportowy roadster o futurystycznym nadwoziu, w którym można jednak zauważyć detale inspirowane stylistyką retro. Model trafi do sprzedaży w drugiej połowie 2024 roku, ale już teraz budzi wiele emocji.

Kultowe pojazdy MG są dostępne nie tylko do zakupu na własność, ale też w wynajmie długoterminowym. Taka opcja może okazać się dobrym pomysłem z punktu widzenia użytkownika, który płaci jedną ratę za samochód i szereg usług dodatkowych, np. ubezpieczenie, serwis czy asistance 24 h. Zatem warto zwrócić uwagę na wynajem aut elektrycznych. Wybór tej opcji użytkowania auta może być zatem nie tylko wygodny, ale także korzystny pod względem finansowym.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy