Reklama

Zmarł legendarny włoski stylista motoryzacyjny

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł słynny włoski projektant karoserii samochodowych Sergio Pininfarina.

Spod jego ołówka wyszły modele takich firm, jak Fiat i Alfa Romeo, a także Bentley i Mistubishi

Sergio Pininfarina urodził się 8 września 1926 roku w Turynie, gdzie jego ojciec Gian Battista Farina, zwany Pinin, prowadził warsztat blacharki samochodowej. Firma rozwijała się bardzo dobrze i właściciel był znany do tego stopnia, że w 1961 roku sam prezydent Włoch Giovanni Gronchi zgodził się na zmianę przez niego nazwiska na Pininfarina.

Sergio, po ukończeniu turyńskiej politechniki w 1950 roku, rozpoczął pracę w zakładzie ojca, a po jego śmierci szesnaście lat późnej, objął jego kierownictwo. W tym czasie rozpoczęła się jego współpraca z Fiatem i Alfą Romeo, a przede wszystkim z francuskim Peugeotem. Z rozrastającego się zakładu w Grugliasco pod Turynem wyszedł m. in. legendarny kabriolet Alfa Romeo Duetto, znany z filmu "Absolwent" z Dustinem Hoffmanem w głównej roli.

Reklama

Na przełomie lat 80. i 90. był prezesem wpływowego włoskiego Związku Przemysłowców Confindustria. Był również eurodeputowanym.

W uznaniu zasług w 2005 roku Sergio Pininfarina otrzymał nominację dożywotnią na senatora. Trzy lata później, po tragicznej śmierci w wypadku drogowym syna, projektant wycofał się z życia publicznego.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zmarła | Pininfarina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy