Skandaliczne warunki pracy w Tesli? Protesty w Niemczech

Ponad 1000 pracowników "Gigafabryki Berlin", czyli pierwszej fabryki Tesli w Europie, zaprotestowało przeciwko nierealnym celom produkcyjnym, zbyt dużemu tempu pracy i lekceważeniu kwestii ochrony zdrowia. Sprzeciw wobec polityce firmy ma obecnie łagodną formę, ale organizator - związek zawodowy IG Metall - nie wyklucza jej zaostrzenia.

W poniedziałek w zakładzie ruszyła akcja protestacyjna mająca na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy załogi. Chodzi m.in. o zawyżanie celów produkcyjnych czy kwestie ochrony zdrowia. Jak informuje niemiecki związek zawodowy IG Metall, pracownicy gigafabryki Tesli skarżą się na złe warunki pracy. Załoga fabryki, w której dochodzić ma ostatnio do rekordowej liczby wypadków przy pracy, jest przeciążona, a karda zarządzająca ma bagatelizować zgłaszane problemy. 

1000 osób niezadowolonych z pracy w Tesli. Presja jest zbyt duża

Chcąc zwrócić uwagę na złą sytuację w zakładzie, w poniedziałek na nocnej i porannej zmianie załoga fabryki pojawiła się w pracy w koszulkach z logo związku IG Metall. Z danych związku wynika, że lepszych warunków pracy domagać ma się ponad 1000 zatrudnionych w zakładzie osób. Jak czytamy w "Deutsche Welle":

Musk rekinem kapitalizmu. Pracownicy płacą za to zdrowiem

Reklama

Dyskusja na temat warunków pracy w Tesli rozgorzała w Niemczech po opublikowaniu przez tygodnik "Stern" danych dotyczących liczby wypadków przy pracy, do jakich dochodzić ma na terenie zakładu w Gruenheide. Zdaniem tygodnika, w okresie od maja do listopada 2022 roku, firma zgłosić miała aż 190 tego typu zdarzeń.

Dla porównania, jak wynik z danych niemieckiej Kasy Ubezpieczeń Społecznych, średnia dla branży wynosi 16 wypadków na 1000 zatrudnionych pracowników. Biorąc pod uwagę, że załoga fabryki liczyła w omawianym okresie około 4 tys. ludzi, liczba wypadków notowanych w zakładzie była trzykrotnie wyższa niż średnia

Gigafabryka Berlin ma już 11 tys. pracowników

"Gigafabryka Berlin", jak określał nowy zakład sam Elon Musk, rozpoczęła pracę w marcu 2022 roku. To pierwsza fabryka samochodów Tesli w Europie. Zakład powstał w rekordowym tempie chociaż budowę parokrotnie udało się zablokować ekologom i miejscowej ludności, którzy obawiali się m.in. "wysychania" pobliskich terenów za sprawą rekordowego zużycia wody przez zakład.

Obecnie przy produkcji Tesli w Gruenheide zatrudnionych jest już blisko 11 tys. osób, a sam zakład ma być jeszcze rozbudowywany. Aktualnie pod Berlinem powstają głównie Tesle model Y oraz ogniwa akumulatorowe. Z uwagi na stosunkowo niewielką odległość od granicy zatrudnienie w zakładzie znalazło wielu Polaków. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gigafabryka | Tesla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy