Rusza budowa fabryki VW. To nie jedyna dobra wiadomość

Budowa nowej fabryki Volkswagena we Wrześni to szansa na gospodarczy rozwój całej Wielkopolski. Dzisiaj przedstawiciele Volkswagen Poznań przedstawili osiągnięcia oraz plany rozwoju Spółki na najbliższe lata. Budowa fabryki we Wrześni to jednak nie jedyna dobra informacja. W ciągu najbliższych kilku lat Spółka planuje także unowocześnić oraz rozbudować zakład w Poznaniu o nową halę spawalni.

W ostatnich dniach Volkswagen Poznań otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę nowej fabryki w miejscowości Białężyce koło Wrześni. Obecnie na terenie przyszłej fabryki prowadzone są już pierwsze prace budowlane.

"Otrzymane w ostatnich dniach prawomocne pozwolenie na budowę oznacza, że możemy przystępować do kolejnego etapu realizacji projektu Crafter. W chwili obecnej pracujemy nad przygotowaniem placu budowy do dalszych prac budowlanych. Chcemy, aby fabryka była gotowa w trzecim kwartale 2016 roku" - mówi Jens Ocksen, Prezes Zarządy Volkswagen Poznań.

Reklama

Nowa fabryka Volkswagena powstanie na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, która jest podstrefą Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest- Park". Teren budowy obejmie obszar 220 ha. W nowej fabryce od 2016 roku produkowany będzie następca modelu Volkswagen Crafter.

Szansa na rozwój regionu

Budowa nowej fabryki to szansa dla pracowników oraz polskich przedsiębiorstw.  Jak mówi Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych zatrudnienie w nowej fabryce znajdzie przynajmniej 3000 osób. Tak duży zakład potrzebować będzie pracowników i specjalistów z wielu dziedzin. Już dziś prowadzimy pierwsze postępowania rekrutacyjne na wysokospecjalistyczne stanowiska. W najbliższym czasie rozpoczniemy także poszukiwania pracowników administracyjnych oraz bezpośredniej produkcji. Osoby zainteresowane nowymi miejscami pracy mogą uzyskać informacje o ofertach pracy w nowo powstającym Zakładzie na stronach www.volkswagen-poznan.pl wzgl. www.volkswagen-karriere.de."- dodaje na koniec Musielak.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Przedstawiciele Volkswagena stawiają bowiem duży nacisk na współpracę z polskimi  dostawcami. Działania niemieckiego koncernu mogą skutkować zwiększeniem zatrudnienia w całej branży. Szacuje się, że jedno miejsce pracy w fabryce motoryzacyjnej generuje dodatkowe 3-4 miejsca pracy u dostawców. "Ponad 20-letnia działalność w Polsce pozwoliła nam poznać potencjał polskich dostawców z branży motoryzacyjnej. Dziś ok. 40 % części bezpośrednio produkcyjnych dostarczanych do poznańskiej fabryki pochodzi od polskich dostawców" - dodaje Prezes Ocksen. "Z kolei procentowy udział polskich przedsiębiorstw w wolumenie części pośrednio produkcyjnych jest jeszcze większy i wynosi aż 80%".

Przyszłość fabryki w Poznaniu

Od ponad 20 lat w Poznaniu funkcjonuje fabryka, w której produkowane są obecnie dwa modele: VW Caddy oraz Transporter T5. W ubiegłym roku w poznańskim zakładzie wyprodukowano 170.900 lekkich samochodów użytkowych.

"Budowa fabryki we Wrześni to nie jedyne wyzwanie przed jakim stoi nasza spółka. W ciągu najbliższych kilku lat musimy przebudować i unowocześnić nasz zakład dostosowując go tym samym do produkcji na bazie  koncernowej platformy MQB"- mówi Szymon Trzebiatowski, Członek Zarządu ds. Finansowych i Organizacji. "Produkcja na bazie platformy MQB oznacza dla nas konieczność wybudowania nowej hali spawalni oraz wprowadzenie szeregu zmian w procesie technologicznym obecnej fabryki. Dzięki tym modernizacjom uda nam się zabezpieczyć przyszłość fabryki na następne lata."

Aby móc mówić o budowie nowej hali spawalni przedstawiciele spółki od kilku lat prowadzili dialog z mieszkańcami w sprawie zmiany układu komunikacyjnego w pobliżu fabryki. Dla ujenolicenia terenów należących do spółki konieczne będzie zamknięcie ul. Smołdzinowskiej, która jednocześnie jest jedną z dróg dojazdowych do sąsiedniego Osiedla Zieliniec. "Udało nam się wspólnie  z mieszkańcami wypracować kompromis z czego się bardzo cieszę. W zamian za zamknięcie ul. Smołdzinowskiej i scalenie jej z terenem obecnej fabryki, Spółka zobowiązała się do budowy alternatywnego dojazdu na Osiedle. W ostatnim czasie podpisaliśmy stosowną umowę partycypacyjną z Urzędem Miasta Poznania w tej sprawie. Na przebudowę układu komunikacyjnego przeznaczymy ponad 16 mln złotych" - dodaje na koniec Szymon Trzebiatowski.

Według zapowiedzi spółki budowa nowej hali spawalni powinna rozpocząć się najpóźniej w 2016 roku. Pod koniec ubiegłego roku zatrudnienie w VW Poznań wynosiło 6.800 pracowników.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy