Rekordowy rok Ursusa. A będzie jeszcze lepiej!

Po wielu chudych latach marka Ursus powróciła w wielkim stylu. Mimo kurczenia się polskiego rynku ciągników rolniczych, producent zanotował wzrost sprzedaży o rekordowe 47 proc!

Ursus radzi sobie coraz lepiej
Ursus radzi sobie coraz lepiejInformacja prasowa (moto)

W minionych dwunastu miesiącach Ursus sprzedał w Polsce 436 ciągników rolniczych. Wynik jest niemal dwukrotnie wyższy niż w 2014 roku i to pomimo ogólnego kurczenia się rynku (spadek rejestracji o 13 proc.).

Jak informuje "Rzeczpospolita" w obecnym roku spółka liczy na kolejny wzrost sprzedaży. Ten związany ma być z uruchomieniem środków z unijnego programu na zakup sprzętu rolniczego, którego budżet wynosić ma aż 13,5 mld euro.

Polska firma produkuje dziś około 1,2 tys. ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych rocznie. Firma posiada trzy zakłady produkcyjne (w Dobrym Mieście, w Opalenicy i w Lublinie) i zatrudnia łącznie ponad 800 osób.

Przypominamy, że warszawska firma, podobnie jak inni polscy producenci, przez wiele lat znajdowała się na granicy bankructwa. Punktem zwrotnym okazał się rok 2011, gdy 100 proc. udziałów, prawa do marki i znaku handlowego Ursus nabył holding POL-MOT Warfama. Spółka zapłaciła ówczesnemu właścicielowi Ursusa - spółce Bumar - przeszło 15 mln zł.

POL-MOT Warfama zajmowała się wcześniej m.in. dystrybucją produkowanych przez chiński koncern Shandong Foton Heavy Industries traktorów o nazwie Foton. Mocno związana z rolnictwem spółka już w 2007 roku debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W 2010 roku POL-MOT Warfama stała się właścicielem części dawnej, mieszczącej się w Lublinie, fabryki Daewoo Motor Polska, w której powstawały m.in. dostawcze Żuki i Lubliny, a - w późnych latach dziewięćdziesiątych - modele Nexia, Musso i Korrado. Przejęcie części fabryki stało się punktem zwrotnym w nowej historii Ursusa. 20 grudnia 2011 roku z taśmy montażowej zjechał pierwszy nowy ciągnik rolniczy sygnowany logiem warszawskiej marki.

Dziś w ofercie Ursusa znajduje się pełny asortyment maszyn rolniczych, w tym kilka typów traktorów, przyczepy rolnicze, rozrzutniki nawozów, opryskiwacze, zgrabiarki czy prasy do słomy. Firma eksportuje swoje produkty m.in. do Afryki.

W 2013 roku zeszłym roku zarząd Ursusa postanowił rozszerzyć ofertę o pojazdy komunikacji miejskiej - firma nawiązała wówczas współpracę z ukraińskim producentem autobusów - marką Bogdan. W lutym 2014 konsorcjum Ursus-Bogdan wygrało przetarg na dostawę trolejbusów dla miasta Lublina. W kwietniu ubiegłego roku firma otrzymała europejskie świadectwo homologacji na nowy autobus elektryczny - Ursus EkoVolt.

PR

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas